Ukraińskie władze: ofensywa w obwodzie ługańskim powolna, ale konsekwentna

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Ustalenia Bellingcat w sprawie rosyjskich inżynierów kierujących pociski na ukraińskie miasta
Ustalenia Bellingcat w sprawie rosyjskich inżynierów kierujących pociski na ukraińskie miastaTVN24 BiS
wideo 2/23
Ustalenia grupy Bellingcat w sprawie rosyjskich inżynierów, kierujących pociski na ukraińskie miastaTVN24 BiS

Środa jest 246. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dziś lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj przyznał, że ukraińskie wojska posuwają się powoli, ale - jak mówił - "najważniejsze jest to, że systematycznie zdobywamy teren i wypieramy wroga". Po kolejnych atakach Rosji na obiekty energetyczne ukraińskie władze zapowiadają poważniejsze ograniczenia dostaw prądu w Kijowie i obwodzie kijowskim. Deficyt energii może osiągnąć nawet 30 procent. Z poważnym ograniczeniem zasobów energii elektrycznej zmagają się także inne regiony.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:36

  Stany Zjednoczone przekażą nowy pakiet bezpieczeństwa dla Ukrainy w bardzo krótkim czasie. Zapewnił o tym w rozmowie z CNN rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

 • 3:50

  Szef MAEA Rafael Grossi powiedział, że wysyła inspektorów do dwóch miejsc na Ukrainie, gdzie Rosja zarzuca, że miały miejsce działania związane z możliwą produkcją "brudnych bomb". Grossi oczekuje, że eksperci będą mogli zaprezentować raport w ciągu kilku dni.

 • 3:17

  Ukraińskie wojsko w okręgu donieckim

 • 2:27

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w orędziu opublikowanym w piątek w nocy porównał walkę Ukrainy z rosyjskim agresorem do walki przeciwko nazistom w czasie II wojny światowej. Według ukraińskiego lidera Rosja dąży do tych samych celów, co kiedyś nazizm.

 • 1:48

  Z Rosji napływają kolejne przykłady chaosu panującego podczas prowadzonej przez władze w Moskwie częściowej mobilizacji. Zawiadomienia otrzymali uzbeccy robotnicy pracujący w zakładzie przetwarzania odpadów w mieście Orzeł na zachodzie Rosji. Mężczyźni zwrócili się o pomoc do swojego prezydenta – podał lokalny serwis informacyjny. Ambasada Uzbekistanu w Rosji twierdzi, że zawiadomienia zostały doręczone przez pomyłkę.

 • 0:16

  - Na tę chwilę nie widzimy żadnych oznak, że Rosja miałaby szykować się na odpalenie "brudnej bomby". Niepokoi nas to, że kiedy mówią o czymś ewidentnie nieprawdziwym, że Ukraina rzekomo coś takiego planuje, to zdecydowanie ściąga to naszą uwagę – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Jon Kirby.

  Kirby: Rosjanie mogą chcieć obwinić innych za coś, co chcą zrobić

 • 23:52

  Kanada i Stany Zjednoczone nadal będą wspierać Ukrainę – zadeklarowali podczas konferencji prasowej w Ottawie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly i sekretarz stanu USA Anthony Blinken, który składa dwudniową wizytę w Kanadzie.

 • 22:44

  Dodatkowe 20 tys. żołnierzy USA wysłanych do Europy po rosyjskiej inwazji na Ukrainie pozostanie tam w przewidywalnej przyszłości - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w odpowiedzi na pytanie o to, jak USA mogą zarówno bronić Europy, jak i Indo-Pacyfiku.

 • 22:11

  Nie można mówić, że walki w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, przyjęły charakter wojny pozycyjnej; to prawda, że nasze wojska posuwają się do przodu powoli, ale najważniejsze jest to, że systematycznie zdobywamy teren i wypieramy wroga - powiadomił lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

 • 22:00

  W czwartek Ukraina przeprowadziła pierwszą, udaną próbę importu energii elektrycznej ze Słowacji. Współpraca w tym zakresie z krajami UE może pomóc Kijowowi przezwyciężyć skutki rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną - powiadomiła gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

 • 20:43

  Czwartkowe wystąpienie Władimira Putina na forum Klubu Wałdajskiego to niemal próba mowy obronnej przed trybunałem w Hadze lub Norymberdze - napisał na Twitterze szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkeviczs, nawiązując do propagandowej, uderzającej w kraje Zachodu przemowy rosyjskiego przywódcy.

 • 20:36

  Ponad trzy czwarte Węgrów uważa, że wojna na Ukrainie oraz jej konsekwencje, w tym wysokie ceny nośników energii, powinny przyspieszyć zieloną transformację - wynika z corocznego sondażu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na temat klimatu.

 • 19:55

  Dzięki audycji wyemitowanej na antenie rosyjskiej telewizji ukraińskie wojska dowiedziały się o skutkach poprzedniego ataku na magazyn paliw wroga w Szachtarsku, w okupowanej części Donbasu, i w czwartek mogły przeprowadzić tam kolejny ostrzał - powiadomił portal NV.

  Ukraińskie siły zniszczyły w środę wieczorem rosyjski skład paliw na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko informował na Telegramie, że w wyniku skutecznego ataku doszło do pożaru co najmniej 12 cystern, które znajdowały się na stacji kolejowej.

  Efekty ostrzału zostały następnie zaprezentowane przez korespondenta rosyjskiej telewizji Rossija-24 Borisa Maksudowa. Pozwoliło to ukraińskim wojskom "dokończyć dzieła" i zniszczyć kolejne cztery cysterny o pojemności 60 ton - czytamy na łamach serwisu.

  Do podobnego przypadku doszło w sierpniu. Wówczas sztab rosyjskiej grupy Wagnera w okupowanej Popasnej w obwodzie ługańskim został ostrzelany po tym, gdy jeden z rosyjskich reporterów opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia z bazy.

 • 19:28

  Prezydent Andrzej Duda: Rosja za wszelką cenę doprowadzić do zamrożenia konfliktu na Ukrainie

 • 18:41

  Stany Zjednoczone odpowiedzą na każdy atak Rosjan na amerykańską infrastrukturę - powiedział dziś rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Odniósł się w ten sposób do gróźb Kremla, który ostrzegł, że satelity USA mogą stać się celem rosyjskich ataków.

  Jak powiedział dziennikarzom Kirby, według ogólnie dostępnych informacji Rosjanie starają się pracować nad rozwojem technologii antysatelitarnych.

  Wcześniej rzeczniczka resortu spraw zagranicznych Rosji Maria Zacharowa przekonywała, że USA eskalują konflikt na Ukrainie i mogą zostać wciągnięte w tę wojnę, a Rosja może obrać za cel amerykańskie satelity komercyjne, które są wykorzystywane do celów militarnych na Ukrainie.

 • 17:59

  Szef chińskiego MSZ Wang Yi w rozmowie telefonicznej ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem wyraził poparcie dla osiągania przez Rosję jej "strategicznych celów rozwojowych" i "umacniania mocarstwowej pozycji" – wynika z komunikatu chińskiego resortu.

  Wang podkreślił, że prezydent Rosji Władimir Putin niezwłocznie pogratulował przywódcy Chin Xi Jinpingowi po zakończonym niedawno XX zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Według chińskiego ministra "odzwierciedla to wysoki poziom wzajemnego zaufania i wsparcia" pomiędzy Chinami a Rosją.

  "Strona chińska również będzie stabilnie popierała Rosję pod przywództwem prezydenta Putina w jednoczeniu Rosjan i prowadzeniu ich poprzez trudności, eliminowaniu zakłóceń, osiąganiu strategicznych celów rozwojowych i dodatkowym umacnianiu mocarstwowej pozycji Rosji na arenie międzynarodowej" – opisano stanowisko Wanga w komunikacie.

  Chiński minister ocenił, że Chiny i Rosja mają prawo dążyć do osiągnięcia własnych celów rozwojowych, a "żadne próby zablokowania postępu Chin i Rosji nie będą skuteczne".

 • 17:44

  Przypominamy, że na tvn24.pl działa serwis specjalny w języku ukraińskim

 • 16:37

  MSZ Ukrainy zwróciło się do organów ścigania o wszczęcie sprawy karnej wobec rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka, która nielegalnie adoptowała dziecko, przymusowo wywiezione do Rosji przez rosyjską armię, a także działała na rzecz nielegalnych adopcji setek innych dzieci.

  "MSZ Ukrainy zwróciło uwagę na oświadczenie przedstawicielki prezydenta Rosji ds. praw dzieci Marii Lwowej-Biełowej o nielegalnej adopcji ukraińskiego dziecka, porwanego w Mariupolu przez armię rosyjską" – powiadomiło MSZ w komunikacie w czwartek.

  "Rosyjska urzędniczka przyznała także, że przyczyniła się do nielegalnej adopcji w Rosji blisko 350 dzieci z okupowanych terenów Donbasu" - podano.

  MSZ podkreśla, że działania te noszą znamiona przestępstwa i apeluje do organów ścigania do wszczęcia postępowania karnego.

  Rosyjska urzędniczka powiedziała rosyjskim mediom, że "adoptowała" ukraińskiego chłopca, "ewakuowanego" z ukraińskiego Mariupola. Oświadczyła także, że do Rosji ewakuowano do dwóch tysięcy ukraińskich sierot z ośrodków społecznych. Według niej 350 dzieci zostało umieszczone w rodzinach zastępczych w 16 regionach Rosji, a jeszcze tysiąc oczekuje na przysposobienie.

  "Wywiezienie ukraińskich dzieci z tymczasowo okupowanych terenów Ukrainy do Rosji, a następnie ich adopcja przez obywateli Rosji jest rażącym złamaniem ustawodawstwa Ukrainy, Konwencji Genewskiej o Ochronie Osób Cywilnych podczas Wojny z 1949 r., zobowiązującej państwo-okupanta do niezmieniania obywatelstwa dzieci oraz Konwencji ONZ o Prawach Dziecka z 1989 r." – podkreślono w oświadczeniu ukraińskiego MSZ.

  Resort zaapelował do społeczności międzynarodowej o kategoryczne potępienie przestępstw Rosji i jej urzędników wobec dzieci na okupowanych terenach Ukrainy.

 • 16:25

  Rosja. Do czego dąży Kreml? Eksperci ISW analizują słowa Władimira Putina

 • 15:41

  Okupacyjne rosyjskie władze wyjechały z Chersonia na południu Ukrainy i przeniosły się na wschodni brzeg Dniepru, w mieście nie pozostał już nikt z samozwańczej administracji, znajdują się tam tylko żołnierze wroga i lokalni mieszkańcy - poinformował rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

  Przeciwnik przygotowuje się do walk ulicznych w Chersoniu. Elementem tych działań było m.in. wywiezienie rodzin kolaborantów na Krym. "Ewakuację" przeprowadzono pod pretekstem trudnej sytuacji bezpieczeństwa, związanej z rzekomymi ukraińskimi ostrzałami miasta - czytamy na łamach serwisu.

  Chersoń, większość obwodu chersońskiego i południowa część sąsiedniego obwodu zaporoskiego znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Pod koniec września na tych obszarach, a także na zajętych przez wroga terenach regionów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy odbyły się nielegalne referenda, sankcjonujące przyłączenie podbitych ziem do Rosji. Decyzja Kremla nie została uznana przez większość państw świata, w tym wszystkie kraje członkowskie UE i NATO.

  W północnej części Chersońszczyzny trwa ukraińska kontrofensywa. W ostatnich tygodniach rosyjskie władze okupacyjne zarządziły ewakuację cywilów z Chersonia.

 • 14:58

  W trakcie odwrotu na kierunku południowym armia rosyjska może posunąć się do wysadzania osiedli mieszkalnych i zorganizowania wybuchów na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – ostrzegł przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow.

 • 14:35

  Rosja za wszelką cenę doprowadzić do zamrożenia konfliktu w Ukrainie, aby zatrzymać ukraińską ofensywę, doprowadzić do wstrzymania pomocy militarnej zachodu, ponieważ w istocie przegrywa tę wojnę - ocenił prezydent Andrzej Duda.

 • 14:24

  Przedstawiciel ukraińskiej Gwardii Narodowej płk Mykoła Urszałowycz poinformował, że w minionych dniach siły ukraińskie zniszczyły pod Bachmutem dwie grupy rosyjskiej formacji najemniczej zwanej "grupą Wagnera" i dwóch najemników wzięto do niewoli.

 • 14:19

  Powiązana z Kremlem grupa rosyjskich hakerów XakNet przyznała się do ataku cybernetycznego na stronę izraelskiego parlamentu w zemście za informacje wywiadowcze, których Izrael udziela Ukrainie w sprawie irańskich dronów - poinformował portal Israel Today.

 • 13:50

  Ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła 18 spośród 20 irańskich dronów kamikadze, którymi w ciągu minionej doby Rosja zaatakowała obiekty infrastruktury na Ukrainie - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

 • 13:48

  W okupowanym przez wojska rosyjskie Zaporożu, na południu Ukrainy, władze okupacyjne zarządziły kontrole telefonów komórkowych pod kątem odbierania przez mieszkańców informacji ze źródeł ukraińskich - podała agencja AFP.

 • 13:31

  76 proc. badanych uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski. 44 proc sądzi, że wojna nie rozprzestrzeni się na inne kraje. 66 proc. obawia się, że Rosja użyje przeciw Ukrainie broni jądrowej - wynika z październikowego badania CBOS odczuć i postaw związanych z wojną w Ukrainie.

 • 13:10

  Mark Kutsewalow to ukraiński komik, który zasłynął ostatnio wyjątkowym wyczynem. Przebył – w ramach akcji charytatywnej – drogę o długości 850 km - od Morza Czarnego na najwyższy szczyt w Ukrainie – Howerlę (2061 m n.p.m.). Jego wędrowne reality show było codziennie transmitowane na Instagramie.

  W efekcie udało mu się zebrać prawie trzy miliony hrywien (ok. 361,4 tys. złotych), które przeznaczył na zakup trzech karetek oraz pick-upa dla walczących na froncie ukraińskich żołnierzy.

 • 12:53

  - Oficerowie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej biorą udział w ocenie gotowości jednostek wojskowych w obwodach Białorusi: grodzieńskim, brzeskim i homelskim. Ogólnie rzecz ujmując, zaplanowano ocenę gotowości regionu zachodniego do postawienia w stan gotowości bojowej, pod pozorem ćwiczeń - powiedział przedstawiciel Sztabu Generalnego armii ukraińskiej gen. Ołeksij Hromow. Obwody grodzieński i brzeski to regiony Białorusi graniczące z Polską.

  Przedstawiciel sztabu podkreślił, że "działalność sił zbrojnych i struktur siłowych Rosji i Białorusi wskazuje na systematyczne przygotowania do eskalacji".

  Hromow opisywał m.in. na potajemne przerzucanie żołnierzy, sprzętu i uzbrojenia, manewry wojskowe, odnawianie i wyposażanie obiektów infrastruktury wojskowej. Przy tym, władze w Mińsku publicznie sygnalizują, że nie mają zamiaru atakować Ukrainy. - Jednak ciągłe spotkania dowództwa wojskowo-politycznego Białorusi z przedstawicielami kolektywów pracowniczych budują obraz wroga i konieczności przeprowadzenia działań wyprzedzających przeciwko Ukrainie i NATO - zauważył generał.

  Białoruscy żołnierze podczas ćwiczeń

 • 12:34

  Państwowy ukraiński operator energetyczny Ukrenerho poinformował w czwartek, że w związku z uszkodzeniem infrastruktury energetycznej w nocnych ostrzałach rosyjskich konieczne są ograniczenia zużycia energii w centralnych regionach kraju, w tym w Kijowie.

  W komunikacie na serwisie Telegram operator podał, że w nocnych ostrzałach uszkodzone zostały urządzenia głównej sieci energetycznej w centralnych obwodach kraju. W związku z tym, by uniknąć przeciążenia sieci, Ukrenerho rozesłał wytyczne operatorom sieci lokalnych dotyczące ograniczeń w korzystaniu z prądu. Ograniczenia mają być wprowadzone w Kijowie i obwodach: kijowskich, czernihowskim, czerkaskim i żytomierskim.

 • 11:39

  Ukraina odzyskała ciała 579 poległych żołnierzy - poinformował w czwartek rzecznik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Artem Dechtiarenko. Zapewnił, że prace nad wymianą jeńców i odzyskiwaniem ciał poległych nie ustają.

  Ostrzegł przy tym, że SBU odnotowała nasilenie się prób oszustw. Do krewnych osób pozostających w niewoli i poległych zwracają się oszuści proponujący usługi rzekomej wymiany jeńców, czy zorganizowania przekazania ciała zabitego.

  Ze swej strony wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała w czwartek, że od początku inwazji Rosji, czyli od 24 lutego br., przeprowadzono ze stroną rosyjską 28 wymian. Z niewoli powróciło 978 osób, w tym 99 cywilów - dodała Malar, której wypowiedź przekazał portal Suspilne.

 • 10:39

  P.o. szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk poinformował w czwartek, że w każdym obiekcie infrastruktury, w tym energetycznej, służby sprawdzają, czy wśród pracowników nie ma potencjalnych kolaborantów - ludzi gotowych współpracować z Rosjanami.

  W wywiadzie dla agencji Interfax Ukraina p.o. szefa SBU powiedział, że obiekty energetyczne są objęte "działaniami antyterrorystycznymi i przeciwdywersyjnymi". SBU, policja i gwardia narodowa "drogą stopniowego 'przesiewania'" znajdują osoby, które "potencjalnie gotowe są współpracować z wrogiem" - ujawnił.

  Zapewnił, że takie osoby zostały już zidentyfikowane. Na przykład, niedawno został zatrzymany pracownik jednej z elektrociepłowni, który zajmował się naprawami, ale przekazywał Rosjanom dane o lokalizacji obiektów energetycznych.

  Maluk zapowiedział, że poszczególne wypadki ostrzałów ukraińskiej infrastruktury energetycznej przez wojska rosyjskie będą dołączone do spraw karnych, które - jak ocenił - rozpatrzą w przyszłości trybunały międzynarodowe.

  Zapewnił, że gromadzone są wszelkie dowody świadczące o popełnianych przez wojska rosyjskie zbrodniach. Zgromadzono "wielką liczbę" dowodów w trakcie niepublicznie prowadzonych działań, jak nagrania wideo i audio, np. rozmów prowadzonych przez okupantów - przekazał Maluk.

 • 8:05

  Jak poinformowało ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 24 października premier Rosji Michaił Miszustin powiedział, że mer Moskwy Siergiej Sobianin będzie koordynował "rozwój środków bezpieczeństwa" w regionach Rosji, co nastąpiło po dekrecie prezydenta Władimira Putina, wprowadzającym nowy reżim poziomów alarmowych bezpieczeństwa.

  "Środek ten prawdopodobnie doprowadzi do ściślejszego powiązania gubernatorów regionów z systemem bezpieczeństwa narodowego Rosji. Jest to kolejny środek, mający na celu organizację społeczeństwa w związku z presją, powodowaną przez wojnę Rosji z Ukrainą" - wskazano.

  "Większe zaangażowanie urzędników regionalnych prawdopodobnie przynajmniej częściowo ma na celu odsunięcie krytyki społecznej od kierownictwa kraju. Podobne podejście Kreml stosował podczas kryzysu wywołanego przez COVID-19. Jednak prawdopodobnie utrudni to Kremlowi izolowanie rosyjskiego społeczeństwa od skutków 'specjalnej operacji wojskowej' na Ukrainie" - napisano.

 • 7:49

  Na okupowane tereny obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy przybywają Rosjanie, zmobilizowani na front przed tygodniem - podał Sztab Generalny armii ukraińskiej.

  Wśród oddziałów, które przybywają do obwodu zaporoskiego, morale jest niskie - ocenia sztab w komunikacie, opublikowanym w czwartek rano na Facebooku. "Personel ten nie ma motywacji, ani chęci brania udziału w działaniach bojowych na terenie Ukrainy. Rejestrowane są przypadki dezercji, nie są one pojedyncze" - relacjonuje sztab.

  Werbunek więźniów na wojnę, według informacji sztabu, prowadzony jest w zakładach karnych obwodu uljanowskiego w Rosji. "Większość osób, które zgadzają się walczyć na terytorium Ukrainy, to skazani za zabójstwa, gwałty i handel narkotykami" - głosi komunikat.

  Armia ukraińska przekazała, że oddziały rosyjskie ponoszą straty; jako przykład podała atak wojsk ukraińskich koło Berysławia w obwodzie chersońskim. Celem ostrzału było skupisko uzbrojenia i sprzętu rosyjskiego oraz składy z amunicją. Armia ukraińska ustala, ilu Rosjan zginęło bądź zostało rannych w tym ataku.

 • 7:08

  Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia, że retoryka Putina świadczy o tym, iż nie jest on zainteresowany poważnymi negocjacjami z Ukrainą i nadal wyznacza sobie w wojnie maksymalistyczne cele, czyli pokonanie Ukrainy i zmianę jej władz.

  Amerykański ośrodek przytacza w najnowszej analizie wypowiedź Putina na spotkaniu z przedstawicielami służb bezpieczeństwa poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw. "Putin stwierdził, że Ukraina 'straciła suwerenność' (...) i że Stany Zjednoczone używają Ukrainy jako 'tarana' przeciwko Rosji" - relacjonuje ISW. Jak dodaje, szef rosyjskiego parlamentu Wiaczesław Wołodin "rozwinął tę narrację, stwierdzając, że 'Ukraina straciła zdolność do istnienia jako państwo' i 'Ukraina jest okupowana przez NATO'".

  "Taki język jest nie do pogodzenia z negocjacjami na równej stopie na temat zawieszenia broni, nie mówiąc już o rozwiązaniu konfliktu, który Rosja sama zaczęła. Wyraźnie sugeruje natomiast, że Kreml wciąż dąży na Ukrainie do zwycięstwa militarnego i zmiany reżimu w Kijowie, która wpłynęłaby na trwałe odwrócenie się Ukrainy od Zachodu, pod kontrolę Rosji" - zauważają analitycy. Oceniają również, że wypowiedzi Putina świadczą, że wciąż jego cele "sięgają poza terytorium, które - jak twierdzi - anektował" na Ukrainie.

  Putin

 • 4:41

  Większość członków Rady Bezpieczeństwa ONZ poparła w środę wszczęcie śledztwa ekspertów pod auspicjami Sekretarza Generalnego ONZ w sprawie użycia przez Rosję irańskich dronów przeciwko ludności cywilnej i infrastrukturze Ukrainy - podała agencja Ukrinform.

 • 4:41

  Rosja będzie musiała odpowiedzieć za "barbarzyńskie łamanie praw wojennych" na Ukrainie - powiedziała w środę premier Francji Elisabeth Borne podczas debaty we francuskim Senacie na temat konfliktu.

  - Tam, gdzie posuwa się armia ukraińska, wyzwoleniu towarzyszy odkrycie rzezi lub masowych grobów, jak wiosną w Buczy, a ostatnio w Iziumie. To szokujące, odrażające, potworne czyny. Rosja będzie musiała za to odpowiedzieć – powiedział francuska premier.

 • 4:41

  USA oskarżyły Rosję o próbę zastraszenia ONZ, a także o uniknięcie współodpowiedzialności wraz z Iranem za naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa 2231 w związku z użyciem irańskich dronów do atakowania celów cywilnych na Ukrainie - podała agencja Ukrinform.

 • 4:40

  Planowane przerwy w dostawie prądu w Dnieprze

 • 4:40

  Australia wyśle do Wielkiej Brytanii 70 żołnierzy, aby pomóc tam w szkoleniu ukraińskich oddziałów i wyśle na Ukrainę 30 kolejnych pojazdów opancerzonych - powiedział w telewizji ABC australijski minister obrony Richard Marles. - Spodziewamy się, że teraz będzie to przedłużający się konflikt – ocenił.

 • 4:39

  Ministerstwo spraw zagranicznych Włoch ogłosiło w środę decyzję o wycofaniu wysłanego do Rosji zaproszenia na spotkanie grupy ekspertów ds. operacyjnych Inicjatywy na rzecz zwalczania proliferacji broni masowego rażenia - podał włoski publiczny nadawca Rai.

 • 4:39

  - Wojna rosyjska zamieniła część Morza Czarnego w strefę wojenną. Pociski wystrzelone z rosyjskich okrętów wojennych na Morzu Czarnym uderzyły w ukraińskie miasta. Od miesięcy siły rosyjskie blokują ukraińskie porty, wywołując największy od lat światowy kryzys żywnościowy. Wzywamy Rosję do odnowienia porozumienia zbożowego ONZ, które zostało osiągnięte z pomocą Turcji, i do umożliwienia kontynuacji dostaw żywności dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

  Ukraina apeluje o ochronę czarnomorskiego korytarza zbożowego

 • 4:39

  - Jesteśmy zaniepokojeni, że Moskwa może doradzać Teheranowi w sprawie najlepszych praktyk w zarządzaniu protestami, korzystając z rozległego doświadczenia w tłumieniu demonstracji - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre podczas briefingu prasowego.

  - Iran i Rosja zbliżają się ku sobie w miarę jak stają się coraz bardziej izolowane. Nasze przesłanie do Iranu jest bardzo jasne: przestańcie zabijać swoich obywateli. Przestańcie wysyłać broń Rosji, by zabijać Ukraińców - dodała.

 • 4:39

  Stany Zjednoczone bezpośrednio poinformowały prezydenta Rosji Władimira Putina o konsekwencjach użycia przez Rosję broni jądrowej - powiedział w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken w wywiadzie dla Bloomberga.

  - Zakomunikowaliśmy to bardzo wyraźnie i bezpośrednio Rosjanom, w szczególności prezydentowi Putinowi. Jesteśmy zaniepokojeni – oświadczył Blinken.

Autorka/Autor:asty, akw

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Tagi:
Raporty: