Ukraińska armia: duże rosyjskie siły piechoty i artylerii pod Bachmutem, wagnerowcy atakują miasto

Aktualizacja:
Autor:
akr,
ft
//now
Źródło:
PAP

Wtorek jest 244. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosyjska armia skoncentrowała duże siły piechoty i artylerii pod Bachmutem w Donbasie, miasto atakują najemnicy z tak zwanej grupy Wagnera - poinformował we wtorek rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:33

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:36

  Instytut Studiów nad Wojną: Członkowie rosyjskich „siłowików” nadal wyrażają swoje niezadowolenie z działań rosyjskiego wojska w Ukrainie, wskazując, że w dłuższej perspektywie Putin będzie nadal zmagał się z wyciszeniem prowojennego elektoratu.

 • 3:07

  Podczas wizyty na pokładzie amerykańskiego lotniskowca USS George H.W. Bush sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że rosyjskie oskarżenia, jakoby w celu dyskredytacji Moskwy Ukraina planowała zdetonowanie na własnym terytorium "brudnej bomby" z materiałem radioaktywnym, są ewidentnie fałszywe. - Rosja oskarża innych o to, co sama zamierza zrobić - dodał.

 • 2:29

 • 1:54

  Prezydent Ukrainy poinformował we wtorek wieczorem, że podczas rozmowy telefonicznej z nowym szefem brytyjskiego rządu Rishim Sunakiem zaprosił go do złożenia wizyty w Kijowie. Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że relacje dwustronne, brytyjsko-ukraińskie, będą się pogłębiać.

 • 0:47

  Nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak rozmawiał we wtorek wieczorem z prezydentem USA Joe Bidenem o relacjach między obydwoma krajami, pomocy dla Ukrainy, powstrzymywaniu wpływów Chin i sytuacji w Irlandii Północnej - przekazano w komunikacie Downing Street.

 • 23:49

  Nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak rozmawiał we wtorek wieczorem z prezydentem Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego, aby zapewnić go o tym, że brytyjskie wsparcie jest niezachwiane - przekazano w komunikacie Downing Street.

  "Premier powiedział, że wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy pod jego przywództwem będzie tak samo mocne jak zawsze, a prezydent Zełenski może liczyć na to, że jego rząd będzie trwał solidarności" - napisano w wydanym komunikacie. "Obaj przywódcy zgodzili się co do potrzeby dalszego wywierania presji na barbarzyński reżim (prezydenta Rosji Władimira) Putina poprzez ciągłe sankcje ekonomiczne" - dodano.

 • 22:29

  Rosja poinformowała Stany Zjednoczone o planach przeprowadzenia ćwiczeń sił nuklearnych - poinformował Pentagon, odmawiając podania dalszych szczegółów na temat testów, które mają obejmować m.in. próbne wystrzelenie pocisków balistycznych.

 • 22:28

  Nie wiemy, czy Rosja planuje prowokacje z użyciem brudnej bomby, ale jeśli zdecyduje się użyć taktycznej broni jądrowej, popełni niewiarygodnie poważny błąd - oświadczył prezydent USA Joe Biden. Tymczasem Departament Stanu przekazał PAP, że jest zaniepokojony perspektywą rosyjskiej prowokacji.

 • 20:44

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Niemcom za wsparcie jego kraju. - To jest ważne i historycznie istotne – powiedział w Kijowie po zakończeniu rozmowy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

  Podkreślił w szczególności dostarczenie przez Niemcy systemu obrony przeciwlotniczej Iris-T. Wyraził też nadzieję, że Niemcy dostarczą jeszcze więcej tych systemów, ważnych i potrzebnych w czasie rosyjskiej agresji. - Jest to teraz priorytetem dla mojego kraju – dodał Zełenski.

 • 20:42

  Ukraina będzie potrzebować około trzech miliardów dolarów miesięcznie zewnętrznego wsparcia do 2023 roku w najlepszym scenariuszu, ale potrzeby te mogą wzrosnąć nawet do pięciu miliardów dolarów, jeśli rosyjskie ataki staną się "jeszcze bardziej dramatyczne" - oświadczyła szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.

 • 20:41

  Grupa 30 członków Izby Reprezentantów z Partii Demokratycznej w poniedziałek wystosowała list do prezydenta USA Joe Bidena, w którym wezwała go do podjęcia "energicznych działań" w celu zakończenie wojny w Ukrainie na drodze dyplomatycznej. We wtorek kongresmeni wycofali list, twierdząc, że został wysłany bez koniecznej weryfikacji.

 • 19:40

  W siedzibie ONZ w Nowym Jorku odbyło się w poniedziałek coroczne spotkanie doradców prawnych resortów dyplomacji państw ONZ.

  Jak powiedział PAP doradca MSZ RP Konrad Marciniak, jednym z przedmiotów dyskusji było stosowanie tzw. jurysdykcji uniwersalnej do sądzenia sprawców zbrodni wojennych, również w kontekście wojny w Ukrainie.

  - Jurysdykcja uniwersalna zakłada, że są pewnego rodzaju zbrodnie, których sprawców osądzić może każde państwo, nawet jeśli nie ma bezpośredniego z nim związku. Tradycyjnie za przestępstwo, które podlegało tego rodzaju jurysdykcji uznawano piractwo morskie. Rozwój prawa międzynarodowego spowodował uznanie konieczności stosowania tego rodzaju jurysdykcji również do zbrodni międzynarodowych często związanych z masowymi naruszeniami prawa człowieka, w szczególności zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości, ludobójstwa i zbrodni wojny napastniczej - wyjaśnił dyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ.

 • 18:53

  Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, przebywający we wtorek z wizytą na Ukrainie, spotkał się po południu z merem Kijowa Witalijem Kliczką. Gościowi zaprezentowano zniszczenia obiektów cywilnych w stolicy kraju wskutek ataków sił rosyjskich – podała dpa.

 • 18:37

  Ukraiński operator energetyki jądrowej Enerhoatom oświadczył, że siły rosyjskie prowadzą tajne prace w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, co może rzucać dodatkowe światło na twierdzenia Rosji, jakoby to Kijów przygotowywał "prowokację" z użyciem "brudnej bomby" - podała agencja AP.

 • 18:35

  Były premier Federacji Rosyjskiej Siergiej Kirijenko jest jednym z najpoważniejszych kandydatów na objęcie władzy po Putinie – oświadczył szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow w wywiadzie opublikowanym przez portal Ukrainska Prawda.

 • 18:35

  Sojusznicy Borisa Johnsona zasygnalizowali, że były brytyjski premier chce się skupić na lobbowaniu na rzecz silnego wsparcia USA dla Ukrainy i promowaniu w kraju swojej agendy wyrównywania szans - podał "Financial Times".

 • 18:08

  Siły rosyjskie celowo odcięły w kwietniu dopływ wody do Mikołajowa na południu Ukrainy - podała BBC, powołując się na ekspertów wojskowych i dane ONZ. To pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego - zaalarmował brytyjski nadawca.

 • 18:01

  Straż Graniczna rozpoczęła procedurę wyboru wykonawcy perymetrii na granicy z Rosją. Firma ma zostać wyłoniona do końca listopada - poinformowała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Perymetria zostanie zainstalowana na odcinku około dwustu kilometrów.

 • 16:34

  W Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja na temat eksportu żywności z Ukrainy. W konferencji udział wzięli m.in. unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, wiceszef tureckiej dyplomacji Faruk Kaymakci oraz ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waśkow.

 • 16:28

  Władze Ukrainy zwróciły się z prośbą do pozostających za granicą uchodźców, by nie wracali do kraju co najmniej do wiosny, jeżeli tylko mają taką możliwość - poinformował portal strana.ua, powołując się na wypowiedź wicepremier Iryny Wereszczuk.

  - Będę prosić, byście nie wracali, musimy przeżyć zimę. Niestety sieci energetyczne nie wytrzymają, widzicie, co wyprawia Rosja. Nie musicie wracać. Jeżeli macie możliwość, żeby zostać, to lepiej póki co przezimować za granicą – powiedziała w telewizji Wereszczuk, wicepremier i minister do spraw reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

 • 16:27

  Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że kraj musi przyspieszyć podejmowanie decyzji w związku z kampanią wojskową na Ukrainie.

  Przemawiając na pierwszym posiedzeniu nowej rady koordynacyjnej, Putin powiedział, że konieczna jest zwiększona koordynacja struktur rządowych i regionów.

 • 16:14

 • 16:14

  Bliskim współpracownikiem Władimira Putina, który pozwolił sobie podczas rozmowy z prezydentem na otwartą krytykę ministerstwa obrony Rosji i sposobu prowadzenia wojny w Ukrainie, był Jewgienij Prigożyn, znany jako właściciel prywatnej firmy wojskowej, tzw. grupy Wagnera - powiadomił dziennik "Washington Post".

  7 października "WP" oznajmił, że jeden z najbliższych współpracowników Putina wygłosił w rozmowie z prezydentem krytykę wojny na Ukrainie i popełnianych podczas niej błędów. W ocenie źródeł dziennika "konfrontacja" członka kremlowskich elit z Putinem została uznana za na tyle istotną, że informację o niej włączono do codziennego briefingu, jaki prezydent USA otrzymuje od służb specjalnych.

  Według raportu wywiadu Prigożyn miał wyrazić pogląd, że ministerstwo obrony nadmiernie polega na wagnerowcach, nie zapewniając im przy tym wystarczających środków finansowych i wyposażenia. Amerykańskie służby przypuszczają także, że Prigożyn zainscenizował niedawne nagranie wideo, które pojawiło się w mediach społecznościowych i ukazywało żołnierzy z grupy Wagnera narzekających na brak żywności i podstawowego zaopatrzenia. Był to instrument nacisku na Kreml, mający na celu uzyskanie dodatkowych pieniędzy na potrzeby wagnerowców - czytamy we wtorek na łamach amerykańskiej gazety.

  "Decyzja Prigożyna o konfrontacji z Putinem to wyłącznie ostatni przejaw jego niezadowolenia" - oceniło źródło dziennika zaznajomione z raportem wywiadu.

 • 16:07

  Współpraca polsko-amerykańska we wspieraniu Ukrainy, polityka NATO i relacje dwustronne były tematami rozmowy szefa BBN Jacka Siewiery z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezinskim - przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

 • 15:57

  W czasie wizyty prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w podkijowskiej Koriukiwce ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Niemiecki przywódca wraz z grupą mieszkańców udał się do schronu, gdzie wdał się z nimi w rozmowę – informuje agencja dpa.

 • 15:34

  Nie można wykluczyć użycia broni jądrowej przez Rosję, bo znalazła się ona w położeniu, w którym nigdy nie spodziewała się znaleźć - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla amerykańskiego dziennika "Washington Post".

 • 15:18

  Norweska policja zatrzymała mężczyznę podającego się za brazylijskiego naukowca Uniwersytetu Polarnego w Tromsoe na północy kraju. Służby specjalne PST podejrzewają, że jest to rosyjski szpieg, którego celem było pozyskanie informacji o polityce Norwegii wobec obszaru północnego.

  Jak podały PST, "uważa się, że mężczyzna jest tzw. nielegałem, czyli osobą, która wyrobiła sobie fałszywą tożsamość zwykłego obywatela, a w rzeczywistości pracuje dla obcego wywiadu".

  W ostatnich tygodniach w Norwegii aresztowano kilku Rosjan pod zarzutem robienia zdjęć dronami oraz fotografowania obiektów chronionych. Śledztwo nad tymi sprawami przejęły od policji służby PST.

 • 15:01

  Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier po raz pierwszy od wybuchu wojny na Ukrainie, po miesiącach nieporozumień, pojechał dziś z niezapowiadaną wizytą do Kijowa. Jest ona korzystna nie tylko dla współpracy między obu krajami, ale także dla wizerunku samego szefa państwa – ocenia dziennik "Sueddeutsche Zeitung" ("SZ").

  "Pół roku po tym, jak Kijów odmówił przyjęcia go, i tydzień po tym, jak obawy o bezpieczeństwo pokrzyżowały plany podróży, Frank-Walter Steinmeier wreszcie przybył do rozdzieranego wojną kraju. To dobry znak, który kładzie kres wielomiesięcznym nieporozumieniom i napięciom między Berlinem a Kijowem" – pisze "SZ".

 • 14:49

 • 14:35

  Nie ma mowy o wycofywaniu się rosyjskich wojsk z zachodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, przeciwnie - Władimir Putin nakazał bronić Chersonia za wszelką cenę, dlatego wróg będzie tam bił się do ostatniego żołnierza - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję UNIAN.

  "(Przeciwnik) przegrupowuje się, wzmacniając kontyngent wojskowy (w Chersoniu) i wycofując stamtąd jednostki niebojowe, takie jak Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) i Gwardia Narodowa (Rosgwardia). Trzeba rozumieć, czym w istocie jest prawy brzeg Dniepru. To (rosyjska) pięta Achillesa w zachodniej części okupowanego terytorium. Jeśli (Ukraińcy) dotrą do Dniepru, to (Rosjanom) posypie się cały front zaporoski, aż do Przesmyku Perekopskiego (oddzielającego okupowany Krym od Ukrainy)" - przekonywał Żdanow.

  Jak dodał, strona ukraińska nie powinna nastawiać się na szybkie i łatwe odzyskanie kontroli nad Chersoniem. Należy raczej spodziewać się tam długotrwałych, wyczerpujących walk

 • 13:18

 • 13:11

  Na Ukrainę sprowadzono ciała kolejnych 25 poległych żołnierzy – poinformowało ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

  Sprowadzenie ciał poległych żołnierzy koordynował ukraiński rzecznik do spraw osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko oraz przedstawiciele kilku struktur siłowych Ukrainy - powiadomiło ministerstwo na swojej stronie internetowej.

  Według informacji ministerstwa proces sprowadzania ciał odbywa się zgodnie z normami Konwencji Genewskiej. Nie podano, gdzie i w jakich okolicznościach zginęli żołnierze, których ciała zostały sprowadzone.

 • 12:59

  Rosyjska armia skoncentrowała duże siły piechoty i artylerii pod Bachmutem w Donbasie, miasto atakują najemnicy z tak zwanej grupy Wagnera - poinformował we wtorek rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj.

  Przedstawiciel armii powiedział, że Bachmut "utrzymywany jest (kosztem) niesamowitego wysiłku, krwi i potu" ukraińskich żołnierzy - pisze portal NV.

  Wokół miasta stale toczą się walki pozycyjne, a strona rosyjska ponosi duże straty - dodał.

  NV przypomina, że według wiceminister obrony Ukrainy Hanny Malar Kreml rozkazał siłom okupacyjnym zajęcie Bachmutu do końca października.

 • 12:37

  Wkrótce na Ukrainę przybędą eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i dowiodą, że nie mamy żadnych "brudnych bomb" - oświadczył we wtorek szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba.

  Kułeba wyraził zadowolenie z "szybkiej odpowiedzi" szefa MAEA Rafaela Grossiego na ukraińskie zaproszenie. "Wkrótce mają przybyć eksperci MAEA i dowiodą, że Ukraina nie ma żadnych 'brudnych bomb' ani planu ich produkcji" - napisał na Twitterze szef dyplomacji.

 • 11:39

 • 11:24

  Rosyjskie siły wystrzeliły irańskie drony bojowe z terytorium Białorusi. W Kijowie i obwodzie kijowskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy - podaje we wtorek portal Ukrainska Prawda.

  Źródła portalu w wywiadzie ukraińskim przekazały, że z Białorusi wypuszczono 10 dronów bojowych typu Shahed.

  Kanały w Telegramie informują o trwających działaniach ukraińskiej obrony przeciwlotniczej w obwodzie kijowskim - zauważa Unian.

 • 10:11

  Zapewniamy fizyczne bezpieczeństwo Europy przed rosyjską tyranią; widzicie, co dajemy naszemu wspólnemu europejskiemu domowi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie swojego zdalnego wystąpienia na konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, która rozpoczęła się we wtorek w Berlinie.

 • 9:51

  W obwodzie ługańskim pojawia się coraz więcej ofert pracy u rosyjskiej najemniczej firmy wojskowej, tzw. grupy Wagnera - poinformował we wtorek gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

  Szef władz obwodowych zaznaczył, że siły rosyjskie rozbudowują w regionie tzw. linię Wagnera - czyli pasmo umocnień. Na słupach w regionie coraz częściej można zaś zobaczyć ogłoszenia oferujące pracę dla tej najemniczej firmy wojskowej. Poszukiwani są m.in. operatorzy spycharki, kierowcy sprzętu ciężkiego.

 • 9:33

  Brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej napisał, że od początku inwazji na Ukrainie doszło do co najmniej 23 potwierdzonych strat rosyjskich śmigłowców Ka-52 HOKUM, co stanowi ponad 25 proc. rosyjskiej floty Ka-52, która liczyła 90 sztuk i prawie połowę wszystkich strat rosyjskich śmigłowców na Ukrainie. Dodano, że rosyjskie śmigłowce szturmowe prawdopodobnie ucierpiały szczególnie od ukraińskich przenośnych systemów obrony przeciwlotniczej (MANPADS), a zarazem śmigłowce te często latają z mniejszą stałą osłoną odrzutowców niż wynikałoby to z rosyjskiej doktryny wojskowej.

  "Rosja wciąż nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej przewagi w powietrzu, by móc niezawodnie prowadzić efektywne bliskie wsparcie lotnicze stałych skrzydeł w pobliżu linii frontu, a jej amunicja artyleryjska jest na wyczerpaniu. Rosyjscy dowódcy prawdopodobnie coraz częściej uciekają się do przeprowadzania ryzykownych misji śmigłowców szturmowych jako jednej z niewielu dostępnych opcji zapewnienia bliskiego wsparcia wojskom w walce" - wskazano.

 • 9:31

  Siedmiu cywilów zginęło w ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach miasta Bachmut w obwodzie donieckim, na południowym wschodzie Ukrainy. Ponadto na terenach wyzwolonych spod okupacji wroga znaleziono ciała kolejnych trzech osób - poinformował we wtorek na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.

  Szczątki lokalnych mieszkańców odkryto w miejscowościach Drobyszewe i Stawky. Oprócz tego trzy osoby zostały w poniedziałek ranne - powiadomił gubernator.

  Od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na sąsiedni kraj, zginęło już 1095 mieszkańców obwodu donieckiego, a 2468 odniosło obrażenia. Statystyka ta nie uwzględnia jednak bilansu ofiar w zniszczonych, okupowanych przez agresora miastach Mariupol i Wołnowacha.

 • 8:50

  Stany Zjednoczone rozważają przekazanie Ukrainie starszych amerykańskich systemów przeciwlotniczych Mim-23 Hawk, aby pomóc jej w obronie przed rosyjskimi atakami przy użyciu dronów i pocisków manewrujących - przekazały anonimowe źródła w Białym Domu, cytowane przez agencję Reutera.

  Sprzęt, który może być przekazany, znajduje się obecnie w magazynach. Pociski przechwytujące Hawk są bardziej zaawansowane niż pociski Stinger, jakie USA przekazały Ukrainie już wcześniej do przeciwstawienia się rosyjskiej inwazji - podała agencja.

 • 8:49

  Partyzanci uszkodzili tory kolejowe w obwodzie briańskim w Rosji, przy granicy z Białorusią i Ukrainą - podaje we wtorek Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak dodano, utrudni to transport eszelonów wojskowych z Rosji na Białoruś.

 • 7:55

 • 7:30

  Prezydent Frank-Walter Steinmeier we wtorek rano przyjechał z niespodziewana wizytą do Kijowa - informuje DPA.

  To jego pierwsza podróż do kraju od początku rosyjskiej agresji 24 lutego - zwraca uwagę DPA. W planie Steinmeiera jest spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim

 • 5:32

  "Rosyjska inwazja nadal powoduje masowe zniszczenia infrastruktury Ukrainy - w tym sieci wodociągowych, sanitarnych i elektrycznych, co w perspektywie zbliżającej się zimy coraz bardziej zagraża narodowi ukraińskiemu" - stwierdził w oświadczeniu prezes Grupy Banku Światowego David Malpass.

  "Nowa część środków wypłaconych dzisiaj zostanie wykorzystana na utrzymanie podstawowych usług rządowych. Zdecydowanie popieramy naród ukraiński w obliczu tego bezprecedensowego kryzysu" - dodał David Malpass.

 • 5:29

  Bank Światowy poinformował w poniedziałek, że wyasygnował dodatkowe 500 milionów dolarów na pomoc Ukrainie w zaspokojeniu pilnych potrzeb w zakresie wydatków spowodowanych rosyjską inwazją 24 lutego i trwającą wojną.

 • 2:17

  W komunikacie agencji zauważono, że MAEA jest świadoma oświadczeń złożonych przez Federację Rosyjską w niedzielę, które odnosiły się do "domniemanych działań w dwóch obiektach jądrowych na Ukrainie".

  Grossi potwierdził, że oba obiekty są objęte gwarancjami MAEA i są regularnie odwiedzane przez jej inspektorów.

  Jak czytamy w komunikacie, przedstawiciele MAEA przygotowują się do odwiedzenia tych obiektów w najbliższych dniach. Celem wizyty jest "identyfikacja wszelkich możliwych niezgłoszonych działań i materiałów jądrowych".

 • 2:16

  Na prośbę Ukrainy przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej odwiedzą dwa obiekty jądrowe, aby upewnić się, że nie ma tam niezgłoszonych działań i materiałów - oświadczył w poniedziałek dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi, o czym informuje Ukrinform.

 • 0:48

  Kraj agresor atakuje infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Od początku inwazji na pełną skalę siły zbrojne Federacji Rosyjskiej przeprowadziły 85 ataków na obiekty energetyczne, z czego 51 w październiku – podała prokuratura generalna na Telegramie.

  "To jest polityka eksterminacji Ukraińców poprzez tworzenia warunków uniemożliwiających życie. W miarę zbliżania się zimy rosyjskie władze celowo pozbawiają ludzi podstawowych rzeczy: wody, elektryczności, ciepła. Tak jak w przeszłości skazały Ukraińców na śmierć głodową podczas Wielkiego Głodu w latach 1932-1933. To jest terroryzm i zbrodnia wojenna" – oświadczył prokurator generalny Andrij Kostin.

  Kostin wezwał ONZ o wsparcie idei utworzenia międzynarodowego trybunału dla agresora. "Rosja i jej przywódcy muszą stanąć przed sądem za zbrodnie agresji, ludobójstwa i zbrodnie wojenne. Pokój jest niemożliwy, dopóki zło nie zostanie ukarane" – dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr, ft //now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@rafaelmgrossi

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości