"Zniszczymy wszystkich". Generał Załużny odpowiada na decyzję Putina

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 210 dni. - Zniszczymy wszystkich, którzy przyjdą na naszą ziemię z bronią w ręku, czy to dobrowolnie, czy w ramach mobilizacji - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ostrzegł, że zapowiedziane przez prezydenta Władimira Putina tak zwane referenda na wschodzie i południu Ukrainy, ogłoszona częściowa mobilizacja, a także szantaż nuklearny to zagrożenie dla pokoju na świecie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:22

  Zapraszamy do relacji:

  Wojna Rosja - Ukraina. Relacja na żywo - 22 września 2022

 • 4:47

  Szef MSZ Zbigniew Rau w Nowym Jorku weźmie udział w nadzwyczajnym spotkaniu Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych; posiedzenie będzie poświęcone ostatniemu wystąpieniu prezydenta Władimira Putina - zapowiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

 • 3:37

  Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss w przemówieniu na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w środę ostrzegła innych przywódców demokratycznego świata przed samozadowoleniem, gdy chodzi o obronę wartości i zachowanie porządku światowego, który nagradza wolność.

  Podkreśliła zagrożenie ze strony państw autorytarnych, działających na rzecz osłabienia bezpieczeństwa i stabilności na całym świecie. Wskazała, że ta nowa era zwiększonej rywalizacji będzie wymagała od podobnie myślących demokracji walki w obronie wspólnych ideałów.

 • 3:05

  Ołena Zełenska podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

  Wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego odtworzone podczas gromadzeniem Ogólnym ONZ

  Ołena Zełenska podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

 • 3:04

  Premier Kanady Justin Trudeau potępił w środę ogłoszoną w Rosji częściową mobilizację i groźby użycia broni nuklearnej ze strony prezydenta Rosji.

  "Mobilizacja i nuklearne groźby Putina oznaczają nieodpowiedzialną i niebezpieczną eskalację jego nielegalnej wojny. Kanada potępia te działania i pozostaje zjednoczona z Ukrainą i partnerami przeciwko tej niesprowokowanej i niczym nieusprawiedliwionej agresji" - napisał na Twitterze Trudeau, który brał udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 • 2:12

  Ukraiński przywódca podziękował krajom, które zgodziły się w głosowaniu na to, by przemawiał w Zgromadzeniu wirtualnie, zaznaczając, że świat jest po stronie Ukrainy.

  - Tylko siedem krajów głosowało przeciwko: Białoruś, Kuba, Korea Północna, Erytrea, Nikaragua, Rosja i Syria. Siódemka, która bała się tego wystąpienia wideo - powiedział Wołodymyr Zełenski. Jego wystąpienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

 • 1:24

  Wysyłamy Rosji bardzo jasne sygnały na temat konsekwencji, z jakimi będzie wiązać się eskalacja konfliktu na Ukrainie - powiedział wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Jak dodał, nowa zagrywka Rosji ws. mobilizacji i aneksji okupowanych terytoriów nie odniesie sukcesu.

  Jak powiedział urzędnik w rozmowie z dziennikarzami w Nowym Jorku, choć nuklearne groźby Władimira Putina zawarte w jego środowym orędziu nie są niczym nowym, teraz są oparte o "legalistyczne" argumenty związane z nadchodzącymi pseudoreferendami i aneksją okupowanych terytoriów Ukrainy. Według oficjela, po aneksji Rosja zamierza ogłosić, że jakiekolwiek próby Ukrainy, by odzyskać terytoria będą widziane jako atak na samą Rosję, co pozwoli jej na użycie "wszystkich opcji".

 • 0:49

  Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że w rezultacie wymiany jeńców uzgodnionej za pośrednictwem prezydenta Turcji udało się uwolnić z rosyjskiej niewoli 215 ukraińskich obrońców, w tym dziesięciu cudzoziemców. - Naszych bohaterów wymieniliśmy na Wiktora Medwedczuka, lidera prorosyjskiej frakcji w Radzie Najwyższej i 55 rosyjskich jeńców - powiedział Jermak.

 • 0:41

  Zełenski zaprezentował pięciopunktową "formułę dla pokoju", która jego zdaniem miałaby zaprowadzić pokój na Ukrainie i odstraszyć przyszłych agresorów przed podobnymi działaniami. Jak stwierdził, jego pierwszym i najważniejszym punktem jest kara za zbrodnię. Zapowiedział, że Ukraina zgłosi na forum ONZ propozycję stworzenia specjalnego trybunału, który osądzi rosyjskie zbrodnie i ząsądzi zadośćuczynienie dla Ukrainy.

  Pozostałe punkty to ochrona życia, przywrócenie bezpieczeństwa (m.in. żywnościowego) i integralności terytorialnej, gwarancje bezpieczeństwa i determinacja do samoobrony.

  Zełenski odrzucił też idee tymczasowego wstrzymania walk, argumentując, że Rosja wykorzysta tę przerwę do przeczekania zimy i przygotowania mobilizacji wojskowej oraz kolejnej ofensywy przeciwko Ukrainie.

 • 23:57

  - Rosja powinna zostać uznana za sponsora terroryzmu we wszystkich krajach, na wszystkich poziomach - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  Zełenski: Rosja powinna zostać uznana za sponsora terroryzmu

 • 23:36

  Ukraina padła ofiarą zbrodni i żądamy za nią kary. Powinniśmy stworzyć specjalny trybunał, by ukarać Rosję za jej zbrodnie, wkrótce zgłosimy projekt w tej sprawie. Nie możemy zgodzić się na tymczasowe wstrzymanie wojny, Rosja wykorzysta ją do przygotowań do kolejnego ataku – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do uczestników Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

  Zełenski: Ukraina padła ofiarą zbrodni i żądamy za nią kary

 • 22:51

  Blisko 300 tysięcy osób podpisało petycję przeciwko częściowej mobilizacji, ogłoszonej przez Władimira Putina.

  "Prezydent Władimir Putin nie ma żadnych podstaw prawnych, a także wyważonych i uzasadnionych powodów do jej ogłoszenia" - napisali autorzy petycji.

 • 22:36

  Rosjanie mieszkający w Krakowie protestowali w środę wieczorem przed konsulatem Federacji Rosyjskiej sprzeciwiając się wojnie w Ukrainie i częściowej mobilizacji ogłoszonej przez prezydenta Władimira Putina.

  Przed placówką zebrało się około 30 osób. Zgromadzenie przebiegło spokojnie. Uczestnicy mieli ze sobą transparenty i biało-niebiesko-białe flagi, symbol antyputinowskiej wolnej Rosji. Skandowali po rosyjsku hasła przeciw wojnie, mobilizacji i Putinowi.

  Rosjanie w Polsce protestowali przeciwko decyzji Putina w sprawie mobilizacji

 • 22:21

  Ze skupiska grobów w Iziumie, na północnym wschodzie Ukrainy, ekshumowano dotychczas ciała 320 cywilów i 18 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował prokurator obwodu charkowskiego Ołeksandr Filczakow.

  - Bardzo duża liczba ekshumowanych z ranami od wybuchów, też bardzo dużo ze złamanymi kośćmi, są także ze śladami tortur - powiedział Filczakow.

  Prokurator przypomniał, że odkryto 445 grobów, w niektórych pochowanych było od dwóch do czterech osób. Prace ekshumacyjne mają trwać do piątku.

  Masowe groby w lesie w mieście Izium

 • 22:05

  "Po ogłoszeniu częściowej mobilizacji w Rosji Władimir Putin zaczął tracić sojuszników" - podała ukraińska agencja UNIAN. Napisała, że takie państwa, jak Kirgistan, Uzbekistan i Kazachstan, sprzeciwiły się udziałowi swoich obywateli w wojnie z Ukrainą.

  Kazachstan i Uzbekistan są członkami Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, w której największą rolę odgrywa Rosja.

 • 21:52

  Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji zapowiedziało, że nie uzna referendów w Donbasie oraz w okupowanych częściach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji.

  Zdaniem MSZ Turcji referenda te będę "nielegalne". "Takie bezprawne fakty dokonane nie zostaną uznane przez społeczność międzynarodową" – oświadczył w wydanym komunikacie turecki resort dyplomacji.

 • 21:51

  Wśród 10 jeńców wojennych wypuszczonych przez Rosjan dzięki mediacji Arabii Saudyjskiej jest pięciu obywateli Wielkiej Brytanii - potwierdziła premier tego kraju Liz Truss.

  "Ogromnie dobra wiadomość, że pięciu obywateli brytyjskich przetrzymywanych (...) we wschodniej Ukrainie zostało bezpiecznie zwróconych, co kończy miesiące niepewności i cierpienia dla nich i ich rodzin" - napisała Truss na Twitterze.

  Podziękowała też prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu i władzom Arabii Saudyjskiej za pomoc.

  Jeńcy uwolnieni przez Rosjan dzięki mediacji Arabii Saudyjskiej

 • 21:10

  Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała do rosyjskich żołnierzy, by oddawali się do ukraińskiej niewoli. Zapewniła, że nie będą przekazani stronie rosyjskiej wbrew swej woli.

  "Jeśli zostaliście zmobilizowani i znaleźliście się na terytorium Ukrainy, możecie po prostu oddać się do niewoli. W ten sposób ochronicie to, co najcenniejsze - swoje życie - dla siebie i dla swoich bliskich" - napisała na Telegramie Wereszczuk.

  Zaznaczyła, że w niewoli żołnierze będą mieć zagwarantowane "bezpieczeństwo i godne warunki".

 • 21:04

  Mychajło Podolak, doradca szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, uważa, że "najlepszą odpowiedzią Zachodu na rosyjską eskalację mogą być dostawy HIMARS, ATACMS, Abramsów i Leopardów na Ukrainę".

 • 20:56

  Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał Finlandię, by dołączyła do państw bałtyckich i Polski, i zamknęła granicę z Rosją.

  "Spotkałem się z moim fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto. Skoncentrowaliśmy się na dalszej pomocy militarnej dla Ukrainy, jako że bronimy naszego narodu i ziemi przed trwającą rosyjską agresją. Wezwałem Finlandię, by dołączyła do państw bałtyckich i Polski, i zamknęła granicę z Rosją" - napisał Kułeba na Twitterze.

 • 20:53

  Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południu Ukrainy "cały czas się pogarsza" - ostrzegł dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

  Szef MAEA poinformował, że rozmawiał o tym z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, z którym spotkał się w środę rano w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. - Dopóki ostrzał trwa, ryzyko jest ogromne – dodał Grossi.

 • 20:29

  Wystąpienie Władimira Putina było pokazem słabości. Ogłaszając mobilizację, Rosja przyznała się do porażki w wojnie w Ukrainie - ocenił prezydent Andrzej Duda w rozmowie z dziennikarzami w Nowym Jorku.

  Duda mówił, że "blady strach pada na młodzież w Rosji, bo nikt nie wie, kto jeszcze zostanie zabrany na Ukrainę i kto jeszcze będzie musiał zginąć na skutek błędów, które są popełniane przez rosyjskie władze, i bandyckiej decyzji o agresji".

  Andrzej Duda

 • 20:25

  Zniszczymy wszystkich, którzy przyjdą na naszą ziemię z bronią w ręku, czy to dobrowolnie, czy w ramach mobilizacji - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

  "Siły Zbrojne Ukrainy od 8 lat i 7 miesięcy powstrzymują zbrojną agresję Rosji przeciwko naszemu państwu. Pełnowymiarowa napaść przeciwnika nie wystraszyła nas. Co więcej, zjednoczyliśmy się i godnie powitaliśmy wroga. Ogłoszenie mobilizacji w Rosji jest tego potwierdzeniem" - napisał generał na Facebooku.

 • 19:05

  Do ponad tysiąca wzrósł bilans zatrzymanych uczestników środowych demonstracji w Rosji przeciwko ogłoszonej przez Władimira Putina mobilizacji na wojnę z Ukrainą - podała organizacja OWD-Info.

  Protesty w Rosji

 • 18:55

  Rosja uwolniła 10 jeńców wojennych, pojmanych w Ukrainie. To efekt mediacji saudyjskiego księcia koronnego Muhammada ibn Salmana - poinformowała agencja Reutera, powołując się na saudyjskiego urzędnika państwowego.

  Według informacji Rijadu na liście uwolnionych znajdują się obywatele amerykańscy, brytyjscy, szwedzcy, chorwaccy i marokańscy. Wszyscy są już w Arabii Saudyjskiej, dokąd zostali przetransportowani samolotami.

 • 18:53

  Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone przeznaczą dodatkowe 2,9 mld dolarów na pomoc humanitarną i żywnościową.

  Jak zaznaczył Biden, wbrew temu, co wynika z propagandy Kremla, amerykańskie sankcje pozwalają na eksport żywności i nawozów z Rosji, która - jak powiedział - jest w stanie samodzielnie złagodzić kryzys wywołany przez jej wojnę przeciwko Ukrainie.

 • 18:25

  Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto wezwał na odbywającej się w Nowym Jorku 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ do rozpoczęcia rozmów pokojowych przez Rosję i Ukrainę. Dodał, że trzeba do tego wykorzystać trwającą sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

  - Wojna w Ukrainie powinna zostać jak najszybciej zakończona. Zaangażowane w konflikt strony powinny wykorzystać odbywającą się sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ do rozpoczęcia prawdziwych negocjacji – powiedział Szijjarto.

 • 18:23

  Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał świat do "wywarcia maksymalnej presji" na prezydenta Rosji Władimira Putina, aby "położył kres wojnie, która nie ma sensu".

  Macron ocenił, że Rosja jest "coraz bardziej izolowana i pogrąża się w wojnie, która jest jedyną rzeczą, której chce".

  - Decyzje Putina, który ogłosił w swym kraju częściową mobilizację, prowadzą do dalszego izolowania Rosji - stwierdził prezydent Francji, z zadowoleniem przyjmując niedawne oświadczenia przywódców Chin i Indii, którzy wezwali do zakończenia wojny z Ukrainą.

 • 18:17

  Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, które spotkały się na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, we wspólnym oświadczeniu potępiły działania Rosji na Ukrainie oraz oceniły, że ogłoszenie przez Putina "częściowej mobilizacji" to potwierdzenie słabości Rosji i niepowodzenia inwazji.

  Von der Leyen i Truss wyraziły uznanie dla męstwa narodu ukraińskiego i ponowiły zapewnienie o wspólnym zaangażowaniu we wspieranie Kijowa w walce "tak długo, jak to będzie konieczne".

 • 18:15

  Zamiarem Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie jest wymazanie jej z mapy świata, a jej stawką prawo Ukraińców do istnienia jako narodu - powiedział prezydent USA Joe Biden w wystąpieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku.

  - Postawmy sprawę jasno: stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ najechał na swojego sąsiada, próbując wymazać suwerenne państwo z mapy świata - stwierdził Biden. Jak dodał, zarówno słowa Putina, jak i odkrywane zbrodnie, w tym ostatnio masowe groby w Iziumie, świadczą o zamiarach Rosji w tej wojnie.

  Joe Biden zabrał głos na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku

 • 17:44

  Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell ostrzegł, że zapowiedziane przez prezydenta Rosji Władimira Putina fałszywe referenda na wschodzie i południu Ukrainy, ogłoszona częściowa mobilizacja i szantaż nuklearny to zagrożenie dla pokoju na świecie.

  "Ogłoszenie przez Putina fałszywych referendów, częściowa mobilizacja wojskowa i szantaż nuklearny to poważna eskalacja. Grożenie bronią jądrową jest niedopuszczalne i stanowi realne zagrożenie dla wszystkich" - napisał przebywający w Nowym Jorku Borrell na Twitterze.

  "Społeczność międzynarodowa musi się zjednoczyć, aby zapobiec takim działaniom. Pokój na świecie jest zagrożony" - ostrzegł szef unijnej dyplomacji.

 • 17:42

  Strona internetowa lotniska Pułkowo w Petersburgu została zhakowana. Na portalu zamieszczono hasła przeciwko ogłoszonej tego dnia w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą - podał niezależny portal Mediazona.

  "Szalony starzec idzie va banque, jego stawka to nasze życia!" - napisano na głównej stronie. Stwierdzono, że trwa mobilizacja "świeżego mięsa", by bombardować cywilne obiekty. Wezwano zmobilizowanych do poddawania się razem ze sprzętem i oświadczono, że Ukraina już wygrała.

  Zarządca portu lotniczego przekazał, że baner wisiał na stronie mniej niż 10 minut.

  Pułkowo należy do największych portów lotniczych w Rosji.

 • 17:15

  W wielu rosyjskich miastach na środę wieczorem zapowiedziano akcje protestacyjne przeciwko ogłoszonej mobilizacji na wojnę w Ukrainie pod hasłem "Stop 'mogilizacji'" (od słowa "mogiła").

  Moskiewska prokuratura grozi uczestnikom demonstracji karami do 15 lat więzienia.

  Rosja, manifestacje w Rosji. Putin ogłosił mobilizację, Rosjanie demonstrują, wychodzą na ulice

 • 17:01

  Premier Rumunii Nicolae Ciuca skomentował ogłoszenie częściowej mobilizacji w Rosji jako niepokojące oraz świadczące o braku szacunku dla obchodzonego Międzynarodowego Dnia Pokoju.

  Władze Rumunii i sąsiedniej Mołdawii mocno skrytykowały też plan przeprowadzenia pseudoreferendów w sprawie przyłączenia do Rosji okupowanych obszarów Ukrainy.

 • 16:44

  Rosyjski urząd Roskomnadzor zapowiedział, że działające w Rosji media będą blokowane za "dyskredytowanie mobilizacji" - podał portal Radia Swoboda.

  Informując o mobilizacji, media powinny powoływać się tylko na oficjalne źródła.

  Rozpowszechnianie informacji spoza takich źródeł skutkuje blokadą - ostrzegł Roskomnadzor. Urząd powołuje się na ustawę, w której napisano, że zabroniona jest m.in. publikacja "wezwań do blokowania wykorzystania sił zbrojnych Rosji w celu utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa".

 • 16:42

  Rosja wyraźnie przegrywa wojnę z Ukrainą – ocenił prezydent Litwy Gitanas Nauseda komentując ogłoszoną przez prezydenta Władimira Putina częściową mobilizację.

  Przywódca Litwy zaznaczył przy tym, że poważnie traktuje zaistniałą sytuację i że zwołuje na poniedziałek posiedzenie Rady Obrony Państwa.

  - Omówimy ze specjalistami i innymi liderami, jak postrzegamy obecną sytuację i co powinniśmy w tej sytuacji zrobić - poinformował w oświadczeniu Nauseda, który obecnie uczestniczy w obradach Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

  Zdaniem prezydenta, "Rosja wyraźnie przegrywa tę wojnę, przegrywa mocno i stara się pokryć swoje straty, szuka nowych sposobów na wzmocnienie swoich sił wojskowych walczących na Ukrainie".

  Gitanas Nauseda

 • 16:40

  Po ogłoszonej przez prezydenta Władimira Putina częściowej mobilizacji, Chiny wezwały do zawieszenia broni w wojnie Rosji z Ukrainą, rozpoczęcia dialogu i podkreśliły konieczność poszanowania "integralności terytorialnej wszystkich krajów".

  Stanowisko Chin przedstawił rzecznik MSZ w Pekinie Wang Wenbin.

  - Należy szanować suwerenność i integralność terytorialną wszystkich krajów, przestrzegać celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, brać pod uwagę uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa wszystkich innych krajów. Powinny być wspierane wszelkie wysiłki, sprzyjające pokojowemu rozwiązywaniu kryzysów – powiedział na konferencji prasowej Wang.

 • 16:38

  Strategiczny cel Rosji jest wciąż ten sam - jest nim wymazanie z mapy Ukrainy jako suwerennego państwa - powiedział w wywiadzie udzielonym agencji Reutera w Nowym Jorku sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

  Jak ocenił Stoltenberg, decyzja Kremla pokazuje, że wojna nie idzie po jego myśli.

  - Mamy nadzieję, że ta wojna - jak większość wojen - zakończy się przy stole negocjacyjnym. Jednak żeby zapewnić, że Ukrainie nie zostaną narzucone niekorzystne warunki, musi ona wzmocnić swoją pozycję na polu walki. Sposobem na zapewnienie akceptowalnych wyników (ewentualnych) negocjacji jest udzielenie Ukrainie wsparcia na polu walki - dodał sekretarz generalny NATO.

 • 16:29

  Na wyzwolonych terenach obwodu charkowskiego trzeba będzie rozminować teren o powierzchni 12 tysięcy kilometrów kwadratowych - poinformował Roman Prymusz, zastępca dyrektora Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

  Prymusz przyznał, że rozminowanie tego obszaru może zająć nawet kilka lat, a służbom ukraińskim będą w tym pomagać specjaliści z USA, Wielkiej Brytanii oraz Kanady.

  Funkcjonariusze policji oglądają wysadzony most w wyzwolonym mieście Izium

 • 16:12

  Jeśli Rosja użyje broni jądrowej, spotkają ją surowe konsekwencje - ostrzegł rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadach dla telewizji ABC i Fox News. Jak dodał, USA muszą poważnie podchodzić do nuklearnych gróźb Władimira Putina.

  Kirby odniósł się do słów rosyjskiego prezydenta z wyemitowanego w środę orędzia, w którym zadeklarował on użycie "wszystkich niezbędnych środków do obrony" Rosji w przypadku zagrożenia dla kraju i zapewnił, że "nie blefuje".

  - To nieodpowiedzialne, by mocarstwo jądrowe mówiło w ten sposób. Ale to nie jest nietypowe dla tego, w jaki sposób on mówił i bierzemy to na poważnie - powiedział Kirby.

  Rosja. Putin ogłasza częściową mobilizację. Co to oznacza

 • 16:08

  W kilku miastach Rosji zatrzymano uczestników protestów przeciwko ogłoszonej tego dnia przez prezydenta Władimira Putina częściowej mobilizacji - relacjonują media. W Moskwie akcja demonstracja ma odbyć się wieczorem.

  Na Syberii, w Irkucku, na centralnym placu miasta zgromadziło się ok. 60 osób. Akcję rozpędzono, zatrzymano co najmniej 20 protestujących - podała niezależna internetowa telewizja Dożd.

  W Ułan Ude, głównym mieście Buriacji, na akcję przeciwko mobilizacji wyszło kilkadziesiąt osób, którym policjanci kazali się rozejść.

  Protestujący wyszli też na ulice w Chabarowsku.

 • 16:03

  "Mobilizacja", "jak opuścić Rosję" i "jak wydostać się z Rosji 2022" to obecnie najpopularniejsze hasła wyszukiwane przez rosyjskich internautów w Google i lokalnej wyszukiwarce Yandex - informuje belgijski dziennik "De Standaard".

  "Het Laatste Nieuws" pisze z kolei, że Rosjanie masowo kupują bilety lotnicze, mimo że po ogłoszeniu przez Kreml częściowej mobilizacji ich ceny mocno wzrosły.

  Na krótko po przemówieniu rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na ten temat Rosjanie "rzucili się", aby kupować bilety na wyloty z Moskwy - napisał "HLN".

  Turcja, Gruzja i Armenia należą do krajów, do których obywatele rosyjscy wciąż mogą podróżować bez wizy.

  "Bezpośrednie loty z Moskwy do Stambułu i Erewania wyprzedały się niemal natychmiast" – informuje "HLN" i wyjaśnia, że wielu Rosjan obawia się, że ze względu na mobilizację wkrótce nie będą mogli opuścić kraju.

 • 15:19

  Litwa zwróci się do Komisji Europejskiej o pomoc w przygotowaniach do przyjęcia tej zimy potencjalnie rosnącej liczby uchodźców wojennych z Ukrainy.

  Władze w Wilnie spodziewają się 60-100 tysięcy uchodźców wojennych.

  - Trudno podać konkretną liczbę, ilu uchodźców moglibyśmy przyjąć, ale przygotowujemy się, pracujemy z władzami poszczególnych rejonów nad zakwaterowaniem ich w szkołach, nieużywanych pomieszczeniach szpitali i innych lokalach – powiedziała podczas konferencji minister opieki społecznej i pracy Monika Navickiene.

  Wskazała, że Litwa jest obecnie gotowa na przyjęcie około 25 tysięcy osób z Ukrainy.

  Wilno

 • 14:54

  Próby wydostania się z kraju przez Rosjan objętych obowiązkiem wojskowym widać we wnioskach wizowych, a zjawisko będzie narastać; jednak przyznanie wizy w takiej sytuacji nie zależy od dobrej woli – powiedział w środę szef departamentu konsularnego w fińskim MSZ Jussi Tanner.

  Jeśli z wniosku wizowego będzie wynikać, że ktoś próbuje opuścić Rosję, a przesłanki powrotu nie są spełnione, to wiza nie jest przyznawana – oświadczył Tanner w wywiadzie dla "Helsingin Sanomat".

 • 14:53

  Ogłaszając częściową mobilizację w Rosji, prezydent tego kraju Władimir Putin przedstawił plan "utylizacji Rosjan" – skomentował sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow .

 • 14:27

  W odpowiedzi na mobilizację ogłoszoną w środę przez Putina państwa bałtyckie podejmują stanowcze działania - stan podwyższonej gotowości wojsk, odmowa przyjmowania rosyjskich uciekinierów, zakaz wjazdu dla uczestników wojny.

 • 13:43

  Reuters: Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że w Zaporoską Elektrownie Jądrową na Ukrainie uderzył pocisk wielkokalibrowy. Jak przekazał resort, uszkadzony został jeden z rurociągów, którym przepływa woda chłodząca reaktory.

  O ostrzelaniu elektrowni informowała wcześniej pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa. Jak przekazała, uszkodzeniu uległa aparatura komunikacyjna w bloku energetycznym numer 6.

  "Rosja musi natychmiast opuścić Zaporoską Elektrownie Jądrową, jej obszar musi zostać zdemilitaryzowany i zwrócony pod kontrolę Ukrainy" - napisała Emine na Twitterze.

 • 13:38

  Myślenie o użyciu broni nuklearnej to "szaleństwo" - powiedział w środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Tak nawiązał do obecnych napięć na świecie w związku z wojną na Ukrainie.

 • 13:38

  Pierwsze damy Francji i Ukrainy, Brigitte Macron i Ołena Zełenska rozmawiały w Nowym Jorku w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat przyjmowania ukraińskich dzieci z chorobami nowotworowymi do francuskich szpitali oraz dzieci uchodźców z Ukrainy do szkół we Francji.

  Pierwsze damy rozmawiały przez około godzinę w Ukraińskim Instytucie Ameryki o tzw. operacji "Bocian", która ma polegać na transportowaniu chorych ukraińskich dzieci i nastolatków na leczenie onkologiczne we francuskich szpitalach – podała stacja BFM TV w środę.

 • 11:52

  Tyran w końcu uruchomił w swoim kraju procesy, które go pogrzebią - skomentował ogłoszenie w Rosji mobilizacji mer stolicy Ukrainy Kijowa Witalij Kliczko. Cywilizowany świat musi zrozumieć, że zło trzeba zniszczyć u korzeni, a nie prowadzić rozmowy o negocjacjach pokojowych - zaznaczył.

 • 11:11

  Żołnierze poborowi z obwodu leningradzkiego są przerzucani pod granicę z Ukrainą do obwodu biełgorodzkiego – powiadomiła rosyjska niezależna telewizja Dożdż, powołując się na matki żołnierzy.

 • 11:01

  Papież Franciszek powiedział w środę wiernym, że kardynał Konrad Krajewski, który pojechał z misją na Ukrainę, opowiedział mu o "potwornościach" wojny, jakie tam zobaczył. Jak dodał, papieski wysłannik mówił mu o znalezieniu ciał osób torturowanych, co było nawiązaniem do jego wizyty w miejscu odkrycia zbiorowych mogił w Iziumie.

 • 10:32

  "Złamanie przez prezydenta Putina własnych obietnic, że nie będzie częściowej mobilizacji ludności ani nielegalnej aneksji części Ukrainy jest przyznaniem, że jego inwazja ponosi porażkę. On i jego minister obrony wysłali dziesiątki tysięcy własnych obywateli na śmierć, źle wyposażonych i źle prowadzonych. Żadna ilość propagandy nie może przykryć faktu, że Ukraina wygrywa tę wojnę, społeczność międzynarodowa jest zjednoczona, a Rosja staje się globalnym pariasem" - napisał w oświadczeniu brytyjski minister obrony Ben Wallace.

 • 9:46

  Wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) ostro skrytykował decyzję Rosji o częściowej mobilizacji sił zbrojnych. To "zły i fałszywy krok" – skomentował w środę rano w Berlinie Habeck.

  Jak dodał wicekanclerz, rząd federalny rozważa obecnie odpowiedź na tę decyzję, wydaną w środę rano przez rosyjskiego przywódcę Władimira Putina. Habeck ponownie zadeklarował też pełne wsparcie dla Ukrainy ze strony Niemiec.

 • 9:46

  Ogłoszenie mobilizacji w Rosji można było przewidzieć, ta decyzja pokazuje, że agresja tego kraju na Ukrainę nie przebiega po myśli Kremla - przekazał w środę agencji Reutera Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Dodał, że w rosyjskim społeczeństwie mobilizacja będzie "skrajnie niepopularna".

 • 9:45

  Rosja. Władimir Putin ogłasza częściową mobilizację. Co to znaczy?

 • 8:02

  TASS: Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację.

 • 7:51

  Plany aneksyjne Rosji wobec okupowanych terytoriów Ukrainy są skierowane przede wszystkim do odbiorców w kraju. Putin liczy, że zwiększy możliwości tworzenia ochotniczych oddziałów poprzez używanie argumentu o "obronie" nowych ziem – uważa amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  "Kreml chce użyć sfałszowanych wyników nielegalnych 'referendów', by zaanektować część Ukrainy oraz uznać ją za część rosyjskiego terytorium" – pisze w najnowszym raporcie ISW.

  ISW ocenia także, że Putin widzi aneksję jako możliwość powstrzymywania ukraińskiej kontrofensywy. "Ukraińskie próby wyzwolenia okupowanych terytoriów będą przedstawiane jako ataki na Rosję" – ocenił ISW.

  Według ISW Putin i jego otoczenie uświadomili sobie, że siły, którymi obecnie dysponuje Rosja, nie są wystarczające do zdobycia Ukrainy, zaś dotychczasowe próby pozyskiwania nowych sił do walki przez dobrowolną mobilizację nie dały wystarczających efektów.

  Z jednej strony Kreml liczy, że na tle aneksji zwiększy się w Rosji liczba ochotników do "obrony" nowych ziem - "republik ludowych". Z drugiej w Rosji przyjmowana jest ustawa, która zwiększa kary za dezercję, niestawienie się na pobór do wojska czy niewypełnienie rozkazu dowódcy. Za poddanie się można będzie trafić do więzienia na 10 lat.

  Okupowany przez Rosjan Melitopol

 • 5:44

  "Kanada potępia planowane przez Rosję 'referenda' na terenach okupowanych na Ukrainie. Nigdy ich nie uznamy. To jawne pogwałcenie prawa międzynarodowego. To dalsza eskalacja wojny. I jest to nie do przyjęcia" - napisał na Twitterze Justin Trudeau.

  - Rosyjskie referenda to oszustwo i tak je będziemy traktować - powiedziała we wtorek minister spraw zagranicznych Melanie Joly, która zamieściła fragment nagrania swojej wypowiedzi na Twitterze. Dodała, że "Putin próbuje ukryć za nimi serię przegranych na polu bitwy".

 • 4:53

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym orędziu zademonstrował spokój, wypowiadając się na temat pseudoreferendów, dotyczących przyłączenia do Rosji części okupowanej Ukrainy.

  - Naszego zdania nie zmienia hałas ani żadne zapowiedzi - powiedział we wtorek ukraiński lider, cytowany przez agencję dpa. - Bronimy Ukrainy, wyzwalamy nasz kraj i nie okazujemy przede wszystkim żadnej słabości - oświadczył.

 • 4:53

  Przebywający w Nowym Jorku premier Japonii Fumio Kishida potępił we wtorek na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, inwazję Rosji na Ukrainę. Podkreślił, że depcze to filozofię i zasady Karty Narodów Zjednoczonych. Kishida określił atak na Ukrainę jako destabilizujący porządek międzynarodowy. Mówił, że powinny zwyciężyć rządy prawa, a nie przymus siły.

 • 4:53

  Główny dyplomata Unii Europejskiej Josep Borrell zagroził we wtorek Moskwie kolejnymi sankcjami w związku z planowanymi w kilku regionach Ukrainy pseudoreferendami w sprawie przyłączenia do Rosji.

  Według unijnego dyplomaty Rosja i wszyscy, którzy są zaangażowani w te głosowania, jak również w inne przypadki łamania prawa międzynarodowego muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Dalsze "środki restrykcyjne" zostaną wzięte pod uwagę - powiedział Borrell, którego wypowiedź cytuje agencja dpa.

 • 4:53

  Prezydent Rosji Władimir Putin zrezygnuje ze swoich "imperialnych ambicji", które grożą zniszczeniem Ukrainy i Rosji, jeśli uzna, że nie może wygrać wojny – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. – Dlatego nie zaakceptujemy żadnego pokoju dyktowanego przez Rosję i dlatego Ukraina musi być w stanie odeprzeć rosyjski atak – dodał.

  Olaf Scholz podczas wtorkowej debaty generalnej 77. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku

 • 4:52

  Amerykański Departament Stanu ostrzegł we wtorek, że Rosja będzie musiała zmierzyć się z "zwiększonymi konsekwencjami" jeśli zdecyduje się zaanektować część Ukrainy. - Daliśmy jasno do zrozumienia, że będą zwiększone konsekwencje. Mamy szereg narzędzi - oświadczył wysoki urzędnik Departamentu Stanu, którego wypowiedź cytuje Reuters.

 • 4:52

  ONZ. Andrzej Duda: wojna na Ukrainie to nie jest regionalny konflikt, to zarzewie światowego pożaru

 • 4:51

  Rosja winna jest Ukrainie reparacje wojenne, które będzie musiała zapłacić. Nie ma sprawiedliwości bez zadośćuczynienia; Polska nie zaprzestanie działań zmierzających do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za naruszenia prawa międzynarodowego – mówił prezydent Andrzej Duda.

  Zapewnił, że Polska nie zaprzestanie działań zmierzających do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za naruszenia prawa międzynarodowego, zarówno na poziomie państwowym, jak i indywidualnym. "Ta wojna musi zostać załatwiona w taki sposób, że agresor zapłaci za wyrządzone straty, za wyrządzone szkody" - powiedział.

  Duda: Rosja winna jest Ukrainie reparacje wojenne

 • 4:51

  Andrzej Duda zaapelował o zwiększenie pomocy dla ukraińskiej ludności cywilnej, której potrzeby humanitarne są znacznie większe niż obecnie przekazywane środki. - Nie wolno nam, nie wolno społeczności międzynarodowej okazywać zmęczenia wojną. Musimy pomagać. Musimy wspierać – dodał.

  Andrzej Duda: nie wolno nam okazywać zmęczenia wojną

 • 4:50

  Andrzej Duda: Rosja niszczy wszystko, czego nie może przejąć albo nie może zrabować

 • 4:50

  Ktoś, kto świadomie niszczy uprawy w spichlerzu świata będzie za to ścigany do końca swojego życia - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 • 4:50

  W tym roku z powodu wojny ukraińskie zbiory będą mniejsze o 35 proc.; szacuje się, że z powodu wojny w Ukrainie liczba osób cierpiących chroniczny głód wzrośnie w tym roku o około 47 mln osób – mówił prezydent Andrzej Duda podczas debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

 • 4:50

  Wojna w Ukrainie to nie jest regionalny konflikt, to zarzewie światowego pożaru. Ta wojna dotknie i nasze i wasze kraje – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

  Andrzej Duda: wojna na Ukrainie to nie jest regionalny konflikt, to zarzewie światowego pożaru

 • 4:49

  Prokurator generalny USA Merrick Garland spotkał się we wtorek w Waszyngtonie z głównym prokuratorem Ukrainy i zgodził się na zacieśnienie współpracy w celu ścigania osób zaangażowanych w zbrodnie wojenne i inne przestępstwa na Ukrainie.

  Garland i ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin omówili wysiłki mające na celu pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności w następstwie inwazji Rosji i podpisali protokół ustaleń, który ułatwi bliższą współpracę - poinformowała agencja Reutera, cytując komunikat Departamentu Sprawiedliwości.

 • 4:49

  Unia Europejska zdecydowanie potępia rosyjskie plany przeprowadzenia referendów w niektórych częściach Ukrainy i nie uzna wyników głosowań – zapewnił we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

 • 4:49

  - Niektóre kraje, które są w stanie zrobić więcej, są wśród tych, które robią najmniej. To musi się zmienić bez względu na wszystko - powiedział we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas otwarcia szczytu żywnościowego w Nowym Jorku.

  Podczas szczytu zorganizowanego na marginesie 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przez USA, Unię Europejską, Hiszpanię i Senegal, szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział, że prezydent USA Joe Biden ogłosi w środę kolejny pakiet pomocy, mający złagodzić kryzys żywnościowy wywołany m.in. przez agresję Rosji na Ukrainę i susze.

  Zaznaczył jednak, że obok pomocy doraźnej kraje rozwijające się potrzebują długotrwałych rozwiązań, opartych na inwestycjach w technologię i rozwój rolnictwa. Przyznał też, że działania Zachodu w sprawie m.in. zasad handlu nawozami muszą być bardziej przejrzyste. Chodzi m.in. o eksport nawozów z Rosji, który, choć nie jest objęty sankcjami, zmalał z uwagi na niepewność prawną.

Autorka/Autor:asty, momo, tas //kg, now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: