Ukraińskie służby: Zaminowano 30 procent terytorium kraju. To dwie powierzchnie Austrii

Aktualizacja:
Autor:
mjz,
pp,
tas/kab
Źródło:
PAP

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 268 dni. Rosyjskie wojsko zaminowało około 30 procent obszaru Ukrainy. To terytorium porównywalne do dwóch powierzchni Austrii - poinformował w piątek Serhij Kruk, szef ukraińskiej służby do spraw sytuacji nadzwyczajnych. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 20:48

  Jakość sieci telefonii komórkowej na Ukrainie zależy od stanu sieci energetycznej. Istnieje zagrożenie, że łączność komórkowa będzie występowała w kraju tylko fragmentarycznie - ostrzegł w piątek Ołeksandr Komarow, prezes największego ukraińskiego operatora komórkowego Kyjiwstar.

 • 20:09

  Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow przejmuje nieformalną kontrolę nad okupowanym przez Kreml Donbasem na wschodzie Ukrainy. Świadczą o tym m.in. zmiany kadrowe w obwodzie ługańskim - poinformował w piątek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

  Do Ługańska został wysłany lojalny wobec Kadyrowa prokurator Gleb Michajłow z kaukaskiego Dagestanu, który przywiózł na Ukrainę swoich prokuratorów. Oprócz represji, ich zadaniem będzie legalizowanie zbrodni tzw. kadyrowców w obwodzie ługańskim. Pierwszym rezultatem działań nowej władzy było skierowanie na "wychowanie wojskowo-patriotyczne" do Czeczenii około 200 nastolatków, których można określić mianem "trudnej młodzieży" - czytamy na łamach serwisu.

  Jednocześnie do Doniecka nieustannie przybywają kolejne czeczeńskie delegacje. Goście z Kaukazu kontrolują tam wykonywanie przez moskiewskich namiestników Donbasu nieformalnych obowiązków wobec Kadyrowa. W ciągu tygodnia w Donbasie zjawili się m.in. minister informacji Czeczenii Achmed Dudajew, deputowany do czeczeńskiego parlamentu Dzamałaj Zakrijew, doradca Kadyrowa Umar Daudow i czeczeńska piosenkarka Elina Murtazowa. Ponadto władze samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej przyznały Kadyrowowi tytuł "bohatera" - powiadomiło Centrum.

 • 19:35

 • 18:22

  Rosyjskie ostrzały obiektów infrastruktury krytycznej na Ukrainie doprowadziły do tego, że niemal połowa systemu energetycznego naszego kraju jest obecnie wyłączona z użytkowania - oznajmił w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Ukrinform.

  - Rosja wojuje z ludnością cywilną, pozbawiając ją zimą światła, ogrzewania, dostaw wody i środków łączności. Tylko 15 listopada (wróg) wystrzelił w kierunku ukraińskich miast około 100 pocisków rakietowych - powiadomił szef rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem, który przebywa z wizytą w Kijowie.

  Premier zaapelował do europejskich partnerów Ukrainy o dodatkowe wsparcie w dziedzinie energetyki, w tym o pomoc finansową umożliwiającą zakup nadprogramowych dostaw gazu.

 • 18:14

  Nadal docierają do nas obrazy najbardziej okrutnych zbrodni na ludności cywilnej - powiedziała w piątek Nancy Faeser, szefowa niemieckiego MSW. Ministrowie spraw wewnętrznych krajów G7 wezwali do wstrzymania rosyjskich ataków na Ukrainę i potwierdzili wolę ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne.

 • 18:03

  Rosyjscy okupanci w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy przeprowadzają rozmowy z uczniami szkół i zachęcają dzieci do donoszenia na osoby o "proukraińskich poglądach", w tym na własnych rodziców - poinformował w piątek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

  W tym procederze uczestniczą pracownicy tzw. okupacyjnej prokuratury i żołnierze rosyjskiej armii. Dzieci są "uczone", jak wykrywać proukraińską postawę i powiadamiać o tym najeźdźców. Wróg chce w ten sposób wychować sobie wśród Ukraińców nowe pokolenie "Pawlików Morozowów (bohater sowieckiej propagandy z lat 30. XX wieku, który zadenuncjował własnego ojca - red.)" - czytamy na łamach serwisu.

  "Dzieci - jak dotąd - informują rodziców o takich działaniach (okupantów), co sprawia, że Ukraińcy stają się ostrożniejsi" - dodano w komunikacie Centrum.

 • 16:41

  Według stanu obecnego 30 proc. terytorium Ukrainy jest zaminowane - przekazał Serhij Kruk, szef ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. "To orientacyjnie jak dwie powierzchnie Austrii" - zauważył. Dodał, że powierzchnia zaminowania terytorium wzrosła dziesięciokrotnie w porównaniu z okresem przedwojennym.

 • 15:35

  W kwietniu rosyjskie wojska rozstrzelały siedmiu cywilów w jednym z domów w pobliżu okupowanego Chersonia na południu Ukrainy. Wśród zamordowanych była m.in. niepełnoletnia dziewczyna - poinformowała w piątek ukraińska Prokuratura Generalna.

  Według wstępnych doniesień większość zabitych pracowała w firmie ochraniającej instalacje nawadniające. Po dokonaniu zbrodni najeźdźcy wysadzili w powietrze dom z ciałami zamordowanych cywilów. Większość ofiar pochowano w pobliżu miejsca zdarzenia. Szczątki dziewczyny zostały przeniesione przez jej rodziców na cmentarz - czytamy w komunikacie prokuratury na Telegramie.

 • 15:22

  Nie wszyscy potępili rosyjską inwazję na Ukrainę – tak wynika ze wspólnego oświadczeniu ze spotkania ministrów państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Bangkoku.

  Pojawiły się "inne opinie oraz odmienne oceny sytuacji i sankcji" – podano w oświadczeniu. Dodano w nim również, że APEC nie jest odpowiednim forum do rozwiązywania kwestii dotyczących bezpieczeństwa.

  Stanowisko ministrów APEC w sprawie inzwazji jest podobne do tego, jakie wyrażono w deklaracji przywódców państw grupy G20 po szczycie na indonezyjskiej wyspie Bali.

  Rosja jest członkiem zarówno G20, jak i APEC, ale prezydent Władimir Putin nie wziął udziału w szczytach przywódców. W Bangkoku Rosję reprezentuje wicepremier Andriej Biełousow – podała agencja Reutera.

 • 13:37

  Ukraińscy eksperci pracują już na miejscu tragedii w Przewodowie spowodowanej rosyjskim terrorem rakietowym wobec Ukrainy - napisał na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

  "Jestem wdzięczny stronie polskiej za udzielenie im dostępu. Będziemy kontynuować naszą współpracę w sposób otwarty i konstruktywny, tak, jak czynią to najbliżsi przyjaciele" - dodał.

 • 13:23

  Pod gruzami zrujnowanego budynku mieszkalnego w mieście Wilniańsk w obwodzie zaporoskim odnaleziono kolejne ciała. Liczba zabitych wzrosła do dziewięciu. Wilniańsk został ostrzelany w nocy ze środy na czwartek.

 • 12:14

  Władze anektowanego Krymu poinformowały o rozpoczęciu prac fortyfikacyjnych "w celu obrony półwyspu".

  Szef rosyjskiej administracji półwyspu Siergiej Aksjonow napisał na Telegramie, że "główne środki bezpieczeństwa" Krymu powinny być zapewnione poprzez działania "realizowane na terytorium obwodu chersońskiego". Wojska rosyjskie wycofały się w ukraińskim obwodzie chersońskim z zachodniego brzegu Dniepru, pozostając we wschodniej części regionu, bezpośrednio przylegającego do anektowanego półwyspu.

 • 11:12

  Mieszkaniec Witebska został oskarżony o znieważenie Alaksandra Łukaszenki i skazany na dwa lata kolonii karnej - podała niezależna gazeta "Nasza Niwa". Powodem był komentarz mężczyzny o ostrzałach Ukrainy. W ostrzale Kijowa zginęła jego córka.

  W komentarzu w popularnym serwisie Odnokłassniki 68-letni Alaksandr Patapau napisał o odpalaniu pocisków rakietowych przeciwko Ukrainie z terytorium Białorusi i wspomniał o Łukaszence - relacjonuje "Nasza Niwa". Gazeta nie przytacza treści komentarza.

 • 9:49

  Wojska rosyjskie w ciągu zeszłej doby ostrzelały cztery przygraniczne miejscowości w obwodach czernihowskim i sumskim. Do ataków użyto moździerzy i wyrzutni rakietowych - poinformowała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

 • 9:39

  Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis poinformował we wpisie na Twitterze, że przebywa z wizytą w Kijowie.

  "Przybyłem do Kijowa, by rozmawiać o wsparciu UE dla Ukrainy, szczególnie o pilnym wsparciu finansowym i naszych planach na 2023 rok" - napisał Dombrovskis.

  Wyjaśnił, że będzie rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem o "konkretnych krokach na rzecz ściślejszej integracji gospodarczej między UE i Ukrainą".


 • 9:32

  Wojna w Ukrainie to także wasz problem, ponieważ powoduje dużą destabilizację na świecie. Wzywam, byście opowiedzieli się przeciwko niej - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron do przywódców zgromadzonych na szczycie państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Bangkoku.

  - Pierwszym priorytetem Francji jest przyczynienie się do pokoju w Ukrainie i próba nakłaniania świata, by wywierał presję na Rosji - mówił francuski przywódca. Stwierdził, że jego kraj będzie nadal pomagał Ukrainie.

  Francja chce również bardzo ściśle współpracować z innymi państwami i regionami, takimi jak Chiny, Indie, Bliski Wschód, Afryka i Ameryka Łacińska, by "tworzyć rosnący konsensus" wobec rosyjskiej agresji - dodał Macron.

 • 9:16

  Rosja od rozpoczęcia inwazji zbrojnej na Ukrainę straciła 83 460 żołnierzy, w tym 350 w ciągu ostatniej doby - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 9:03

  Naczelny rabin Ukrainy Mosze Azman odwiedził wyzwolony z rąk rosyjskich Chersoń na południu Ukrainy i spotkał się z szefem obwodu chersońskiego, aby omówić pomoc, którą wspólnota żydowska może udzielić miastu w odbudowie; przywiózł 18 ton żywności, leków i wody - poinformował portal Times of Israel.

  - Nie ma elektryczności, nie ma wody, nie ma niczego - powiedział Azman w rozmowie z korespondentem Times of Israel, gdy przekraczał punkty kontrolne w drodze powrotnej do Kijowa, gdzie sprawuje posługę w Centralnej Synagodze Brodzkiego. - Rosjanie ukradli wszystko, komputery, samochody, wszystko - dodał.

  Szef obwodu chersońskiego Jarosław Januszewycz wręczył Azmanowi listę próśb o pomoc do społeczności żydowskiej w Kijowie. - Nadal jest tam bardzo niebezpiecznie. Na drogach wciąż są miny - mówił rabin o swojej drodze do Chersonia.

 • 8:54

  Wojska rosyjskie przygotowują się do obrony wzdłuż większości sektorów w Ukrainie, niektóre z budowanych przez nie okopów znajdują się nawet 60 km za obecną linią frontu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że po wycofaniu wojsk z terenów na zachód od rzeki Dniepr Rosja nadal traktuje priorytetowo uzupełnienia, reorganizację i przygotowanie obrony w większości sektorów w Ukrainie.

 • 7:52

  Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia, analizując sytuację na lewym, wschodnim, brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, że siły ukraińskie mogą tam przeszkodzić wojskom rosyjskim w tworzeniu i utrzymaniu nowych linii obrony.

  "Siłom ukraińskim trudniej będzie zapewne osiągnąć tak przełomowe efekty", jak w zachodniej części obwodu chersońskiego, gdzie kontrofensywa doprowadziła do wycofania wojsk rosyjskich z zachodniego brzegu Dniepru - prognozują analitycy. Niemniej oddziały ukraińskie mogą "zakłócić próby Rosjan umocnienia i utrzymania nowych linii obronnych" - prognozuje ISW w najnowszej analizie.

 • 7:26

  W nocy z czwartku na piątek wojska rosyjskie zaatakowały Nikopol z dział przeciwlotniczych - poinformował na Telegramie szef obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.

  Urzędnik przekazał, że na miasto spadło ponad 40 pocisków. "Obyło się bez ofiar" - dodał Rezniczenko.

  W mieście zostało uszkodzonych kilka wieżowców i budynków prywatnych, zabudowań gospodarczych i linii energetycznych.

 • 7:16

  Rosyjska firma najemnicza Grupa Wagnera rekrutuje na wojnę z Ukrainą pracowników zakładów przemysłowych - poinformował sztab generalny w Kijowie.

  Według ukraińskich wojskowych w zakładzie elektrometalurgicznym w Starym Oskole (obwód biełgorodzki) pracownicy w wieku poborowym zostaną przeszkoleni w bazie Grupy Wagnera. Szkolenia mają potrwać 30 dni.

 • 6:57

  Linia frontu w obwodzie chersońskim oparła się o rzekę Dniepr, a dalej biegnie przez Zaporoże, obwody doniecki i ługański oraz niewielką część charkowskiego. Najintensywniejsze działania toczą się obecnie w obwodzie donieckim i na pograniczu obwodów ługańskiego i charkowskiego, Zaporoże jest jednym z możliwych kierunków nowej ukraińskiej kontrofensywy.

 • 6:47

  Podczas przerw w dostawach prądu w Kijowie lekarze przyjmują pacjentów przy świecach i latarkach, w szkołach przeprowadza się zajęcia nie wymagające koncentracji wzrokowej, a w przedszkolach organizowane są teatry cieni. Czasami do tych spektakli dołączają też rodzice - powiedziała w rozmowie z PAP Marharyta, przedszkolanka ze stolicy Ukrainy.

 • 6:42

  Rosjanie ostrzeliwują miejscowości na prawym brzegu Dniepru, utrzymują pod kontrolą ogniową Czornobajiwkę, Antoniwkę i Chersoń - poinformowało dowództwo operacyjne Południe ukraińskich sił zbrojnych.

  "Okupanci ostrzeliwują prawy brzeg Dniepru z systemów rakietowych, moździerzy i ciężkiej artylerii. Trzymają pod kontrolą ogniową Czornobajiwkę, Antoniwkę i sam Chersoń" - głosi komunikat opublikowany na Facebooku.

  Poinformowano w nim, że w wyniku ostrzałów zmarł mieszkaniec Chersonia, raniony odłamkami pocisku. Na tych terenach obwodu chersońskiego, które nadal są okupowane przez Rosjan, trwa przymusowa ewakuacja ludności cywilnej - dodało dowództwo Południe.

 • 6:37

 • 5:25

  Brytyjska gwiazda street artu Banksy zamieścił na swoim profilu na Instagramie wideo, pokazujące jak maluje prace na ścianach zniszczonych budynków w rejonie Kijowa.

 • 5:24

  Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), zrzeszająca 35 krajów, przyjęła trzecią od początku wojny na Ukrainie rezolucję, wzywając Rosję do zaprzestania wszelkich działań przeciwko ukraińskim obiektom jądrowym.

 • 4:16

  Szwedzki parlament (Riksdag) zatwierdził rządowe propozycje zmian w budżecie państwa, które przewidują przekazanie Ukrainie rekordowej pomocy wojskowej w wysokości trzech miliardów koron (287 milionów dolarów).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz, pp, tas/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Siergiej Aksjonow/Telegram

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości