Mińsk: eszelony z rosyjskimi wojskami przybyły na Białoruś

Aktualizacja:
Autor:
asty
Źródło:
PAP
Białoruskie czołgi T-72
Białoruskie czołgi T-72TVN24
wideo 2/6
TVN24Białoruskie czołgi T-72

Sobota jest 234. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Resort obrony Białorusi poinformował o przybyciu do tego kraju eszelonów z rosyjskimi wojskami, wchodzącymi w skład regionalnego zgrupowania wojsk. Nie sprecyzowano liczby przybyłych żołnierzy - podaje ukraiński portal NV. Tak w tvn24.pl relacjonowaliśmy wydarzenia z i wokół Ukrainy 15 października.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:13

  Dziękujemy za uwągę. Zapraszamy na relację z kolejnego dnia.

 • 4:09

  Od początku obowiązywania tzw. inicjatywy zbożowej z Ukrainy wypłynęło już 7,5 mln ton ładunków - poinformowało w sobotę ministerstwo infrastruktury tego państwa.

 • 1:17

  Francja zamierza przeszkolić na swym terytorium blisko 2 tysiące ukraińskich żołnierzy - zapowiedział francuski minister do spraw sił zbrojnych Sebastien Lecornu w wywiadzie, który w sobotę na swej stronie internetowej opublikował dziennik "Le Parisien".
  Minister przypomniał, że Francja szkoliła już ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi armato-haubic Caesar. - Teraz chcemy pójść nieco dalej - podkreślił.

 • 22:52

  Od początku obowiązywania tzw. inicjatywy zbożowej z Ukrainy wypłynęło już 7,5 mln ton ładunków - poinformowało w sobotę ministerstwo infrastruktury tego państwa.

  W sobotę w ramach tej inicjatywy z ukraińskich portów Odessa i Piwdennyj wypłynęło siedem statków z 101 tys. ton żywności, która trafi do krajów Azji i Europy - czytamy w komunikacie.

  Міністерство інфраструктури України

  ⚓️15 жовтня, в рамках реалізації «зернової ініціативи», з портів «Одеса» та «Південний» вийшло 7 суден з 101 тис. тонн агропродукції, яка буде направлена до країн Азії та Європи. З моменту виходу...

 • 22:02

 • 21:10

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział na opublikowanym w sobotę wieczorem nagraniu, że ukraińskie siły "robią wszystko, by zmniejszyć możliwości okupantów, możliwość siania terroru na ukraińskiej ziemi przez rosyjską armię". "Sukcesywnie niszczymy logistykę terrorystów, ich magazyny i sztaby" - dodał.

  Prezydent podkreślił, że rosyjskie straty zbliżają się do 65 tys. poległych. "Tylu obywateli Rosji oddało swoje życie za możliwość ignorowania rzeczywistości przez garstkę ludzi na Kremlu" - zauważył szef ukraińskiego państwa.

  Zelenskiy / Official

  Загальні втрати ворога тільки вбитими вже наближаються до шістдесяти пʼяти тисяч. Стільки громадян Росії віддали своє життя за можливість купки людей у Кремлі ігнорувати реальність. І по тому, як триває російська «могилизация», можна сказати, що і сто тисяч загиблих громадян Росії не спонукатимуть Кремль про щось задуматись. Тільки реальні перемоги України, тільки реальний захист вільним світом самого себе від російського терору і шантажу – захист санкціями, захист допомогою Україні, – тільки повне витіснення окупантів з української землі й демонтаж агресивних можливостей держави-терориста – усе це шлях до миру. Ну а гражданам России, которые не хотят участвовать в этой преступной войне, но которых отправляют на войну, я еще раз напомню об одной возможности. Все, кто сдаются в украинский плен, сохраняют свою жизнь. Все, кто продолжают воевать в российской армии или среди наемников, такой возможности не имеют. Обовʼязково повернемо все своє. Слава Україні!

 • 19:19

  Wojskowi batalionu 24. samodzielnej brygady zmotoryzowanej Sił Zbrojnych Ukrainy wzięli do niewoli siedmiu Rosjan, którzy wcześniej odbywali służbę w Syrii, dopuszczając się tam działań terrorystycznych - poinformował dowódca brygady "Irys" na nagraniu opublikowanym przez generała Wałerija Załużnego, naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Jak dodał wojskowy, wzięci do niewoli twierdzą, że "niczego nie wiedzą" i że zostali objęci mobilizacją.

 • 19:16

  Armia Rosji ma problemy z wyposażeniem dla zmobilizowanych żołnierzy. Do miasta Połohy na okupowanym terytorium ukraińskim rosyjscy wojskowi przybyli częściowo w cywilnych ubraniach - informuje w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  "Problematyczną pozostaje kwestia ekwipunku zmobilizowanych żołnierzy okupacyjnych wojsk" - podaje sztab w wieczornym komunikacie.

 • 18:28

  Norweska policja aresztowała w sobotę na lotnisku w mieście Tromsoe Rosjanina, oskarżonego o używanie drona na terytorium Norwegii. To drugie takie aresztowanie w ostatnim czasie. W piątek miejscowa policja zatrzymała na przejściu granicznym Storskog 50-letniego Rosjanina, u którego znaleziono dwa drony oraz nośniki pamięci z obszernym materiałem filmowym.

 • 18:01

  Siły rosyjskie zwiększają kontyngent wojskowy w okupowanym Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim - poinformował mer tego miasta na wschodzie Ukrainy Ołeksandr Striuk, cytowany w sobotę przez portal NV.

  Według niego w Siewierodoniecku pozostaje około 7-8 tys. mieszkańców. Mer przekazał też, że w Siewierodoniecku trwają szkolenia zmobilizowanych do rosyjskiej armii.

  Striuk dodał, że rosyjscy wojskowi są rozlokowywani w obiektach socjalnych, nawet w szpitalach.

 • 17:32

  Do udziału w niedawnym pseudoreferendum w okupowanej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy siły okupacyjne zachęcały dziecięcymi ubraniami militarnymi - informuje w sobotę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i publikuje zdjęcia odzieży.

 • 16:41

  "Pierwsze eszelony z rosyjskimi wojskami, wchodzącymi w skład regionalnego zgrupowania wojsk, przybyły na Białoruś" - donosi portal NV, cytując komunikat białoruskiego resortu obrony opublikowany w Telegramie.

  Rosja i Białoruś tworzą państwo związkowe i posiadają wspólne regionalne zgrupowanie wojsk na wypadek "zwiększenia poziomu zagrożenia"

  .

  W poniedziałek rano po rozpoczęciu przez Rosję zmasowanych ataków rakietowych na terytorium całej Ukrainy Łukaszenka ogłosił, że rozpoczęło się formowanie regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi. „Jego podstawą jest armia Białorusi” – oświadczył.

  Jak przypomina portal Ukrainska Prawda, 11 października prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja próbuje wciągnąć Białoruś w wojnę i w tym celu może być zorganizowana jakaś prowokacja.

  NV pisze, że według stanu z 13 października na Białorusi przebywało około 1 tys. rosyjskich wojskowych i rozmieszczono tam rosyjski sprzęt wojskowy.

 • 15:59

  Dostęp do ukraińskich jeńców wojennych, w tym w obozie w Ołeniwce, to priorytet - oświadczyła nowa szefowa Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Mirjana Spoljaric Egger, cytowana w sobotę przez biuro prezydenta Ukrainy.

  Jak czytamy w komunikacie, szef biura prezydenta Andrij Jermak, który rozmawiał z Egger, podkreślił, że obecnie sytuacja związana z łamaniem praw człowieka na okupowanych przez Rosję ukraińskich terytoriach jest taką, jakiej "Europa i świat nie widziały przez dziesiątki lat". Dodał, że dotyczy to też stosunku wobec ukraińskich jeńców wojennych i cywilów w miejscach, w których są więzieni.

  Jermak wezwał Egger do skierowania misji Czerwonego Krzyża do obozu jenieckiego w Ołeniwce, gdzie pod koniec lipca zginęło w ostrzale rosyjskim ponad 50 obrońców Ukrainy.

 • 14:32

  Wskutek rosyjskiej agresji w piątek na Ukrainie zginęło pięciu cywilów, a 11 zostało rannych - poinformował w sobotę Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy. Znaleziono też zwłoki sześciu osób, które zginęły wcześniej.

 • 13:33

  We wsi Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim Ukrainy, która przez pół roku była okupowana przez wojska rosyjskie, znaleziono ciała dwóch mężczyzn ze śladami tortur - podała w sobotę prokuratura. Według wstępnej oceny, są to ofiary rosyjskich żołnierzy.

  Wcześniej w Kozaczej Łopani, odbitej z rąk rosyjskich we wrześniu, odkryto masowy grób i miejsca, gdzie Rosjanie przetrzymywali i torturowali cywilów. Kozacza Łopań leży zaledwie trzy kilometry od granicy z Rosją. Wojska rosyjskie zajęły wieś w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego.

 • 12:51

  Po prawie ośmiu latach pełnienia funkcji ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wyjechał w sobotę z Berlina do Kijowa, gdzie ma objąć nowe stanowisko w ministerstwie spraw zagranicznych. Jego następca, Ołeksij Makejew, spodziewany jest w Berlinie w poniedziałek - pisze agencja dpa.

 • 12:40

  O azyl polityczny we Francji poprosiła dwójka Rosjan: kobieta związana z Federalną Służbą Bezpieczeństwa i mężczyzna współpracujący z firmą najemniczą zwaną grupą Wagnera; oboje składają zeznania przed śledczymi - podał niezależny portal rosyjski Insider.

 • 12:05

 • 10:41

  Białoruś przekazała Rosji w ciągu tygodnia co najmniej 67 czołgów T-72A - szacują blogerzy z projektu Biełaruski Hajun, monitorującego ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi. Według informacji z piątku transport 22 czołgów widziano pod Mohylewem.

 • 10:40

  Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ONZ i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy świadczą o tym, że Rosja tak naprawdę już przegrała na polu bitwy dyplomatycznej; to ogromny sukces dyplomacji ukraińskiej i naszych partnerów, w tym Polski - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

 • 9:13

 • 9:09

  Głęboko zakorzeniona korupcja i słaby system logistyczną są jednymi z głównych przyczyn słabych wyników rosyjskich wojsk w walkach na Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Dodano, że wyposażenie zmobilizowanych rosyjskich żołnierzy jest jeszcze gorsze niż sprzęt poprzednio wysłanych jednostek.

 • 8:50

  Na niektórych terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję ranni cywile nie są przyjmowani do szpitali z powodu braku miejsc - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie w sobotę. Dodano, że z powodu niskiej jakości opieki medycznej umiera tam co druga ciężko ranna osoba.

 • 8:17

  Około 50 pocisków spadło w nocy na Nikopol, miasto w obwodzie dniepropietrowskim na południu Ukrainy - poinformowały władze lokalne. Ranne są dwie osoby. Po raz kolejny Rosjanie zaatakowali Zaporoże, ostrzeliwując miasto z sostrzeliwując ystemów rakietowych S-300.

 • 8:16

  "Z wojskowego punktu widzenia Rosja więcej korzyści ma z używania Białorusi jako zaplecza w wojnie przeciwko Ukrainie" – ocenia Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. "Nie możemy jednak wykluczyć, że czysto psychologicznie Putin chce większego zaangażowania Łukaszenki, by podzielić z kimś odium agresora" – dodaje.

 • 7:37

  Zapowiedziane przez Kreml zawieszenie mobilizacji w Rosji wynika prawdopodobnie z potrzeby odciążenia komisji uzupełnień, tak by mogły się one zająć jesiennym poborem w Rosji - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 • 7:22

  Dzień, który minął, piątek 14 października to nasze święto, Dzień Obrońców Ojczyzny, święto naszej patronki Najświętszej Bogurodzicy i Dzień Kozaków - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu w piątek wieczorem. Podkreślił, że Ukraina pamięta o wszystkich swoich obrońcach i i nie zostawi żadnego z nich na pastwę wroga.

 • 7:22

  Marne z nich wojsko, strachliwe. Kiedy weszliśmy do Swiatohirska, niektórzy uciekali przed nami przebrani za kobiety. Wagnerowców ganialiśmy tak, że piszczeli – mówi Polskiej Agencji Prasowej o rosyjskich żołnierzach ukraiński ochotnik Pawło z batalionu im. Serhija Kulczyckiego Gwardii Narodowej Ukrainy.

 • 4:48

  Firma Microsoft poinformowała w piątek o wykryciu nowej kampanii cyberataków ransomware przeciwko firmom transportowym i logistycznym w Polsce i na Ukrainie. Eksperci koncernu zauważyli podobieństwa do innych ataków grup powiązanych z rosyjskimi władzami.

 • 4:48

  Pentagon poinformował o kolejnej transzy pomocy wojskowej dla Ukrainy wartej 725 mln dolarów. W zestawie znalazło się m.in. ponad 200 pojazdów Humvee (HMMWV), rakiety przeciwradarowe HARM i amunicja do systemów HIMARS.

 • 4:48

  Wpływowy latynoamerykański portal INFOBAE komentując piątkowe wypowiedzi Władimira Putina w stolicy Kazachstanu, Astanie, na temat wojny w Ukrainie stwierdził, że jego celem nie jest jej zakończenie, lecz doprowadzenie do czasowego zawieszenia broni i przygotowanie kolejnego ataku.

 • 4:48

 • 4:47

  Arabia Saudyjska przekaże Ukrainie 400 milionów dolarów na pomoc humanitarną - podała saudyjska państwowa agencja informacyjna SPA, dodając, że książę koronny Mohammed bin Salman zadzwonił w piątek w tej sprawie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Książę koronny wyraził gotowość królestwa do kontynuowania wysiłków mediacyjnych i wspierania wszystkiego, co przyczynia się do deeskalacji konfliktu - dodała SPA.

 • 4:47

  Szef Pentagonu Lloyd Austin spotkał się w piątek w Brukseli z ministrami obrony państw Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9) i zapewnił o "żelaznym" zobowiązaniu USA wobec obrony NATO - podał amerykański resort obrony.

  Austin pochwalił też sojuszników za kroki wykonane w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO i udzielenie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wezwał również do utrzymania determinacji, by odstraszyć Rosję od agresji.

 • 4:46

  300 czołgów i 1000 bojowych wozów piechoty znajduje się na szczycie "listy życzeń" uzbrojenia, o które ubiega się Ukraina - podał portal Politico, powołując się na dokument. Według portalu, USA zamierzają skupić się na dostarczaniu artylerii, zostawiając kwestię obrony powietrznej Europejczykom.

 • 4:46

  Państwa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) niemal jednogłośnie wezwały w piątek do zakończenia wojny na Ukrainie, którą nazwały najważniejszą przyczyną inflacji i spowolnienia gospodarczego na świecie. Rosja zablokowała ten komunikat - podał komitet wykonawczy MFW.

 • 4:46

  Zmarł 11-letni chłopiec, którego ratownicy wyciągnęli wczoraj spod gruzów ostrzelanego przez wojska rosyjskie bloku w Mikołajowie. Na miejscu był reporter TVN24 Tomasz Kanik:

 • 4:45

  Andrij, 35-letni reżyser programów internetowych, który stracił nogę w walkach w okolicach Charkowa, mówi Polskiej Agencji Prasowej, że nie żałuje decyzji o pójściu na front i gdyby miał znów wybierać – zrobiłby to samo. W piątek w kijowskim szpitalu wojskowym obchodzono Dzień Obrońcy Ukrainy.

 • 4:45

  W wyniku ostrzału wybuchł pożar na podstacji elektrycznej w Biełgorodzie w Rosji przy granicy z Ukrainą - poinformowały lokalne władze. W części miasta zabrakło prądu.

 • 4:45

  Ekshumowano 34 ciała ukraińskich wojskowych ze zbiorowego grobu w wyzwolonym Łymanie w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała ukraińska policja.

 • 4:45

  Rosja wykorzystała już podczas wojny z Ukrainą około 2/3 swojego arsenału precyzyjnych pocisków rakietowych; wystrzelono w powietrze równowartość 5,5-6,8 mld dolarów, co odpowiada wysokości 16-20 mln średnich rosyjskich świadczeń emerytalnych - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości