Prezydent Zełenski: trwają bardzo zaciekłe walki w Sołedarze i Bachmucie

Aktualizacja:
Autor:
mp,
ads,
ks
//now
Źródło:
PAP
Białoruskie czołgi T-72
Białoruskie czołgi T-72TVN24
wideo 2/6
TVN24Białoruskie czołgi T-72

Niedziela jest 235. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kluczowe punkty zapalne w Donbasie, to Sołedar i Bachmut. Trwają tam bardzo zaciekłe walki - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną w swojej analizie wskazał, że Jewgienij Prigożyn, nazywany "fundatorem grupy Wagnera", stara się "wkraść w łaski Putina" i pokazać swoją wyższość nad rosyjskim resortem obrony. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:36

  Kluczowe punkty zapalne w Donbasie, to Sołedar i Bachmut. Trwają tam bardzo zaciekłe walki - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że przeciwko ukraińskim siłom "okupanci rzucili wszystkich, kogo mogli, w tym 2 tysiące więźniów".

  - Są wśród najemników właśnie tam. To więźniowie skazani na długie wyroki, ukarani za ciężkie przestępstwa. Utrzymują ich na froncie nie tylko pieniędzmi, ale też obietnicą amnestii - dodał.

  - Tak państwo rosyjskie sponsoruje terror, szukając po więzieniach zabójców i obiecując im wolność, jeśli będą znów zabijać - powiedział Zełenski.

 • 19:05

  Siły okupacyjne rozpoczęły ewakuację tzw. państwowych instytucji z zajętej przez nie części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - przekazuje w niedzielę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

  Z informacji, jakie posiada sztab, wynika, że z Chersonia na anektowany Krym wywożeni są pracownicy i majątek banków oraz zakładów emerytalnych.

  Sztab zwraca też uwagę na "znaczne pogorszenie" moralnego i psychologicznego stanu mieszkańców przygranicznych terytoriów Rosji. Według strony ukraińskiej spowodowane jest to brakiem pomocy medycznej dla cywilów. W związku z mobilizacją pracowników medycznych i zwiększonym napływem rannych cywilom odmawia się świadczenia usług medycznych w obwodzie biełgorodzkim.

 • 17:16

  Sytuacja na granicy ukraińsko-białoruskiej jest napięta, ale pozostaje pod kontrolą - zapewnił w niedzielę rzecznik straży granicznej Ukrainy Andrij Demczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina

 • 16:15

  Na Białoruś z Rosji łącznie przybyć ma ok. 9 tys. wojskowych w ramach formowania regionalnego zgrupowania wojsk - poinformowała w niedzielę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na białoruski resort obrony. Na Białoruś zaczęła przybywać z Rosji lotnicza składowa zgrupowania.

  Interfax-Ukraina przypomniała, że 10 października Łukaszeka ogłosił, że uzgodnił z Putinem formowanie wspólnego zgrupowania wojsk "w związku z zaostrzeniem na zachodnich granicach Państwa Związkowego". Rosja i Białoruś tworzą państwo związkowe i posiadają wspólne regionalne zgrupowanie wojsk na wypadek "zwiększenia poziomu zagrożenia".

  W sobotę resort obrony Białorusi poinformował o przybyciu do tego kraju eszelonów z rosyjskimi wojskami, wchodzącymi w skład regionalnego zgrupowania wojsk; nie sprecyzowano liczby przybyłych żołnierzy.

 • 15:31

  Iran planuje potajemnie dostarczyć Rosji ciężkie uzbrojenie, w tym rakiety ziemia-ziemia i kolejne drony bojowe - poinformował w niedzielę amerykański dziennik "Washington Post".

  Dostarczenie Rosji rakiet ziemia-ziemia byłoby pierwszym przypadkiem takiego wsparcia Moskwy przez władze z Teheranu - przypomniała gazeta, powołując się na źródła w USA i państwach sojuszniczych.

  "Washington Post" ocenił, że dostawa pomogłaby Kremlowi uzupełnić szybko wyczerpujące się składy rodzimej broni.

  Radio Swoboda podało, że chodzi o rakiety Fateh-110 i Zulfikar, których zasięg wynosi - odpowiednio - 300 km i 700 km, a także o bezzałogowe statki bojowe Mohadżer-6 i drony-kamikadze Szahid-136. Mohadżer-6 osiąga prędkości do 200 km/h; przenosi cztery pociski przeciwpancerne Almas o zasięgu 200 km. Wznosi się na wysokość do 5500 km. W powietrzu może pozostać do 12 godzin.

 • 15:02

  Ofiar sobotniej strzelaniny na poligonie wojskowym w obwodzie biełgorodzkim w Rosji może być dwa razy więcej niż ogłoszono - informuje w niedzielę niezależny portal Meduza. Oficjalnie poinformowano o 11 zabitych i 15 rannych.

  Do strzelaniny na poligonie w obwodzie biełgorodzkim, graniczącym z Ukrainą, doszło w sobotę około godz. 10 rano - podał serwis Baza. Dopiero wieczorem wydarzenie na poligonie potwierdziło rosyjskie ministerstwo obrony, określając strzelaninę jako "zamach terrorystyczny", do którego doszło podczas ćwiczeń ze strzelania z "ochotnikami chcącymi wyjechać na wojnę na Ukrainie". Według doniesień medialnych ofiary, to osoby zmobilizowane, pochodzące z obwodu briańskiego.

 • 14:13

  Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) ogłosił, że oferuje 100 tysięcy dolarów za przekazanie siłom ukraińskim Rosjanina Igora Girkina (Striełkowa) - byłego dowódcy separatystów w Donbasie i uczestnika aneksji Krymu. Girkin w ostatnich dniach udał się na front.

  "Jak wiadomo, jeden z najbardziej znanych terrorystów rosyjskich postanowił wznowić swój udział w wojnie przeciwko naszemu państwu. Igor Girkin (Striełkow) jest terrorystą rosyjskim, byłym tzw. ministrem obrony Donieckiej Republiki Ludowej. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Prokuratura Generalna wszczęły przeciwko Girkinowi kilka spraw dotyczących działalności terrorystycznej, zabójstw i naruszenia suwerenności państwowej" - ogłosił HUR w oficjalnym komunikacie.

 • 13:58

  Rosyjskie ministerstwo obrony zakomunikowało, że ukraińskie działania ofensywne w regionach Doniecka, Chersonia i Mikołajowa zostały odparte przez rosyjskie wojsko. Według resortu obrony ukraińska armia miała ponieść w wyniku tych działań ciężkie straty - podaję Reuters.

  Rosja poinformowała również, że kontynuuje naloty na cele wojskowe i energetyczne na terytorium Ukrainy, używając precyzyjnej broni dalekiego zasięgu.

 • 13:47

  W obwodzie chersońskim Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły dwa rosyjskie składy amunicji - za ukraińską armią podaję agencja informacyjna UNIAN.

 • 12:18

  Jeśli Ukraina przestanie walczyć, przestanie istnieć jako niezależny, suwerenny naród. Jeśli Rosja Putina przestanie walczyć, wtedy będziemy mieli pokój - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla telewizji ARD. Putin może jutro zakończyć wojnę, wycofując swoje wojska z Ukrainy - podkreślił.

  Sekretarz generalny przypomniał, że "NATO i jego sojusznicy byli mocno zaangażowani w różne zabiegi dyplomatyczne przed wojną, aby zapobiec rosyjskiej inwazji. Mieliśmy spotkania w kwaterze głównej NATO, w Radzie NATO-Rosja, ale prezydent Putin postanowił dokonać inwazji na sąsiedni kraj, Ukrainę, i rozpoczął wojnę".

 • 12:03

  W rejonie lotniska w rosyjskim Biełgorodzie, niedaleko granicy z Ukrainą, doszło do kilkunastu eksplozji - podało na serwisie Telegram Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

  "Miejscowi mieszkańcy naliczyli 16 wybuchów w rejonie lotniska" - podało Centrum. Opublikowało także nagranie potężnych eksplozji.

  Niezależny portal Meduza podał, cytując rosyjskich urzędników z władz regionalnych, że doszło do ostrzału.

 • 10:52

  Zmobilizowani Rosjanie pilnują na froncie, by rzuceni na pierwszą linię zwerbowani więźniowie nie zdezerterowali i w razie ucieczki mają do nich strzelać, sami poborowi są jednak identycznie pilnowani przez regularne oddziały - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

  SBU powołuje się na przechwyconą rozmowę telefoniczną.

  - Przywieźli do nas zeków (więźniów - red.) z więzienia. Zaprowadzili ich gdzieś do przodu, a my siedzimy jako oddział zaporowy: jeśli ktoś z nich pobiegnie w tył - zabijemy - opowiada na nagraniu mężczyzna rozmawiający z kobietą. Wyjaśnia następnie, że jego oddział ma za plecami jeszcze kolejną linię: "tam również nie ma powrotu, ucieczka jest nierealna, swoi cię zastrzelą".

  Mężczyzna opowiada też, że formalnie znajduje się "na ćwiczeniach". Kobieta potwierdza, że interwencje w jego sprawie nic nie dały: "pisaliśmy do wszystkich instancji, wszystkim jest to obojętne" - skarży się. W rozmowie mężczyzna potwierdza też jej obawy, że na froncie "nie ma czego jeść". Opowiada też, że jest "pełno trupów".

 • 10:18

  Rosyjski przemysł zbrojeniowy prawdopodobnie nie jest w stanie produkować zaawansowanej amunicji w tempie, w którym jest ona zużywana podczas inwazji tego kraju na Ukrainę - informuje brytyjskie ministerstwo obrony.

  Podczas zmasowanych ataków rakietowych na Ukrainę w poniedziałek 10 października Rosja prawdopodobnie wystrzeliła w cele na Ukrainie ponad 80 pocisków manewrujących - przypomniano w codziennym raporcie wywiadowczym.

  "Takie ataki stanowią dalszą degradację rosyjskich zasobów rakiet dalekiego zasięgu, co prawdopodobnie ograniczy w przyszłości zdolności do uderzeń w zamierzoną liczbę celów" - ocenia brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 9:30

 • 9:19

  Elon Musk ogłosił w sobotę na Twitterze, że jego firma SpaceX będzie nadal finansowała dostęp do internetu przez terminale Stalink w Ukrainie. Dzień wcześniej Musk ostrzegał, że SpaceX nie będzie mógł bezterminowo finansować tej usługi dla Ukrainy.

  "Do diabła z tym... chociaż Starlink wciąż traci pieniądze, a inne firmy dostają miliardy dolarów z pieniędzy podatników, będziemy nadal finansować rząd Ukrainy za darmo" - napisał Musk na Twitterze.

 • 9:02

  W Łymanie, mieście w obwodzie donieckim Ukrainy, znaleziono ciała sześciu osób, które zginęły podczas okupacji rosyjskiej - poinformował szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. Nie podał dalszych szczegółów.

  Kyryłenko poinformował także, że w sobotę mieszkaniec Bachmutu zginął w wyniku ostrzałów rosyjskich. Liczba zabitych cywilów w tym regionie od początku inwazji rosyjskiej sięgnęła tym samym 1009. Rannych zostało ponad 2400 osób.

 • 7:40

  W analizie amerykańscy analitycy z ISW zwracają też uwagę na wypowiedzi rosyjskiego biznesmena Jewgienija Prigożyna, którego określają jako "fundatora grupy Wagnera" - rosyjskiej formacji najemniczej. Prigożyn na serwisie Telegram zapowiedział doposażenie jednego z oddziałów rosyjskiej armii, który skarżył się, że ma tylko jeden pojazd opancerzony. Jest to, zdaniem ISW, sygnał, iż "grupa Wagnera" próbuje okazać swoją przewagę nad ministerstwem obrony Rosji. Prigożyn "aktywnie usiłuje wkraść się w łaski rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i wyróżnić siły grupy Wagnera na tle konwencjonalnych sił ministerstwa obrony" - ocenia think tank.

 • 7:40

  Rosja nadal prowadzi masowe przymusowe deportacje Ukraińców, które zapewne są równoznaczne z celowymi czystkami etnicznymi - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie. Z obwodu chersońskiego wywieziono tysiące dzieci.

  "Władze rosyjskie otwarcie przyznają, że przekazują dzieci z okupowanych terytoriów Ukrainy do adopcji przez rodziny rosyjskie, w sposób który może stanowić pogwałcenie konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa" - zauważa ISW. Podkreśla, że wicepremier Rosji Marat Chusnullin powiedział 14 października, że "kilka tysięcy" dzieci z obwodu chersońskiego "jest już w innych regionach Rosji, gdzie odpoczywają w ośrodkach wypoczynkowych i na obozach dla dzieci".

  "Władze rosyjskie również mogą być zaangażowane w szerszą kampanię czystki etnicznej poprzez wyludnianie - metodą deportacji - terytorium ukraińskiego i zaludnianie miast ukraińskich sprowadzonymi obywatelami rosyjskimi" - uważają analitycy.

 • 7:32

  Amerykańskie ATACMS, wystrzeliwane z HIMARS-ów rakiety o zasięgu 300 km, od dawna są na szczycie listy życzeń Ukraińców ubiegających się o broń z USA. Dotychczas Waszyngton konsekwentnie jednak ich Kijowowi odmawia. - Ktoś w administracji śmiertelnie się boi sprowokowania Rosji - powiedział republikański kongresmen Adam Kinzinger.

 • 7:13

  Nie można całkowicie wykluczyć użycia przez Rosjan broni jądrowej podczas wojny na Ukrainie – powiedział PAP Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Może to nastąpić tylko w skrajnej sytuacji, kiedy Władimir Putin dojdzie do przekonania, że istnieje bezpośrednie zagrożenie upadku jego reżimu – ocenił.

 • 5:52

 • 5:05

  Francja zamierza przeszkolić na swym terytorium blisko 2 tysiące ukraińskich żołnierzy - zapowiedział francuski minister do spraw sił zbrojnych Sebastien Lecornu w wywiadzie, który w sobotę na swej stronie internetowej opublikował dziennik "Le Parisien".

 • 5:05

  Dwóch napastników otworzyło ogień na poligonie wojskowym w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, przy granicy z Ukrainą - podały w sobotę rosyjskie media. Zginęło 11 osób, a 15 zostało rannych. Doniesienia o strzelaninie potwierdził rosyjski resort obrony.


Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp, ads, ks //now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: https://twitter.com/nexta_tv

Pozostałe wiadomości