TVN24 | Świat

Pentagon: w ataku na dworzec w Kramatorsku Rosja użyła rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Toczka-U

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty,
mart\mtom,
adso
Źródło:
TVN24, Reuters, PAP
Paweł Pieniążek o ostrzale dworca w Kramatorsku: ludzie z trudem radzili sobie z tym, co zobaczyli
Paweł Pieniążek o ostrzale dworca w Kramatorsku: ludzie z trudem radzili sobie z tym, co zobaczyli TVN24
wideo 2/2
TVN24Paweł Pieniążek o ostrzale dworca w Kramatorsku: ludzie z trudem radzili sobie z tym, co zobaczyli

Rosyjska agresja na Ukrainę trwa już ponad sześć tygodni. W piątek Pentagon poinformował, że Rosja użyła rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Toczka-U do ostrzału Kramatorska na wschodzie Ukrainy. "Nie kupujemy zaprzeczeń Rosjan" - powiedział oficjel podczas briefingu prasowego. W porannym rosyjskim ataku rakietowym na dworzec kolejowy w Kramatorsku w obwodzie donieckim zginęło ponad 50 osób. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nie udało się zająć stolicy. Rosyjskie oddziały wycofały się z obwodu kijowskiego.

> Agencja AFP, powołując się na prorosyjskie władze, przekazała, że w Mariupolu zginęło 5 tysięcy cywilów.

> Dmitrij Pieskow, rzecznik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, przyznał w rozmowie z brytyjską stacją Sky News, że wojska Rosji ponoszą w Ukrainie "znaczące straty" w ludziach.

> Rzecznik Pentagonu John Kirby stwierdził, że Ukraina z pewnością może odnieść zwycięstwo w wojnie z Rosją, a wskazuje na to przebieg konfliktu.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:46

  Żołnierze pułku Azow zniszczyli rosyjski BMP:

 • 3:18

  - Wojna Rosji przeciwko naszemu narodowi może zakończyć się zwycięstwem wolności o wiele szybciej, niż myśli wielu na świecie, jeżeli Ukraina po prostu dostanie broń, której listę dostarczyliśmy - powiedział Wołodymyr Zełenski. - Wszelka zwłoka, wszelkie usprawiedliwienia mogą oznaczać tylko jedno: pewni politycy chcą bardziej pomóc rosyjskiemu kierownictwu niż nam, Ukraińcom - dodał.

  - To prawda, że nie każdy na świecie ma taką odwagę jak my. Ale my mamy też potężnych i pryncypialnych partnerów i przyjaciół, prawdziwych przyjaciół, którzy pomagają Ukrainie bronić się i bronić wolności w Europie - podkreślił ukraiński prezydent.

  Mówiąc o nowym pakiecie sankcji przeciwko Rosji Zełenski skrytykował te rządy, które starają się złagodzić te sankcje. Wyraził jednak przekonanie, że wkrótce zmienią swoje stanowisko "wobec tego co Rosja robi przeciwko Ukraińcom i przeciwko wolności w Europie".

  - Uważam miękkość, z jaką niektórzy na Zachodzie wciąż traktują Rosję za błąd. Wiemy kto stale próbuje łagodzić propozycje sankcji i uczynimy wszystko co w naszej mocy aby w końcu Europa zrozumiała: tak czy inaczej będziecie musieli wprowadzić naprawdę zasadnicze i naprawdę silne, a nie częściowe, sankcje przeciwko Rosji - powiedział Zełenski.

  Prezydent wyraził też przekonanie, że zwycięstwo Ukrainy "jest tylko kwestią czasu". - A ja uczynię wszystko aby ten czas był jak najkrótszy - dodał.

 • 3:01

  Zniszczone rosyjskie czołgi po ataku przeprowadzonym przez ukraiński pułk Azow:

 • 1:33

  Według najnowszych danych liczba ofiar śmiertelnych ataku na dworzec kolejowy w Kramatorsku, w obwodzie donieckim, wzrosła do 52 - poinformowała agencja Ukrinform powołując się na miejscowe władze. Podano, że w rezultacie ataku 38 osób zginęło na miejscu, dalsze 14, w tym 5 dzieci, zmarło później w szpitalach. W szpitalach przebywa 109 rannych, w tym wielu ciężko.

 • 1:07

  Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow wezwał kraje partnerskie Ukrainy do dostarczenia jego krajowi ciężkiej broni dalekiego zasięgu - informuje agencja Ukrinform. Dodał, że same sankcje nie wystarczą.. - Dajcie nam narzędzia a my wykonamy resztę. Nie potrzebujemy tylko sankcji, ale także broni. Jeżeli ta spraw zostanie zaniedbana, taka sama sytuacja wydarzy się w Europie - powiedział Reznikow w nagraniu wideo z Hostomla zniszczonego przez rosyjskich najeźdźców.

 • 0:21

  - Wysiłki całego świata będą skupione na tym, by dokładnie ustalić wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnię, kto wydawał rozkazy, kto je wykonywał, skąd pociski zostały wystrzelone, kto je transportował, i kto wydał rozkaz. Odpowiedzialność jest nieunikniona - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym wieczorem na jego stronie na Facebooku wystąpieniu.

  - Atak rakietowy na Kramatorsk powinien stać się jednym z zarzutów sformułowanych przed trybunałem, który z pewnością powstanie -podkreślił Zełenski dodając, że była to kolejna zbrodnia wojenna dokonana przez Rosję.

  Ukraiński prezydent oświadczył, że rosyjscy propagandyści tak się spieszyli, aby obarczyć odpowiedzialnością za atak siły ukraińskie, że przypadkowo obarczyli nią Rosję. Rosyjska oficjalna agencja prasowa Novosti poinformowała bowiem o ataku na Kramatorsk jeszcze kiedy pociski były w powietrzu.

 • 23:38

  Administracja prezydenta Joe Bidena rozszerzyła ograniczenia eksportowe wobec Rosji i Białorusi w ramach zwiększania nacisku na Moskwę i Mińsk po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

  Jak poinformował Departament Handlu nowa lista towarów objętych organiczeniami eksportu do tych krajów obejmuje m. in. nawozy sztuczne, łożyska kulkowe, zawory do rurociągów i szereg innych części, materiałów i chemikaliów.

  Aby uzyskać zgodę na otrzymanie tych towarów od amerykańskich dostawców, firmy rosyjskie i białoruskie będą musiały otrzymać specjalne licencje, które - jak podkreślił resort – nie będą udzielane.

  Co więcej uzyskanie takiej licencji będzie niezbędne również w przypadku towarów umieszczonych na liście i wyprodukowanych w krajach trzecich przy pomocy amerykańskiego oprzyrządowania.

  Administracja Bidena wprowadziła także restrykcje w użytkowaniu wyprodukowanych w USA samolotów przez stronę białoruską motywując to wsparciem Białorusi dla rosyjskiej agresji na Ukrainę.

 • 22:50

  Piątkowy atak rakietowy na dworzec w Kramatorsku, tak jak masowe morderstwa w Buczy i wiele innych rosyjskich zbrodni wojennych, powinien stać się jednym z zarzutów stawianych przed trybunałem, który z pewnością powstanie - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 22:23

  W piątek korytarzami humanitarnymi z obszarów Ukrainy zagrożonych działaniami wojennymi ewakuowano 6665 osób - przekazała wicepremier Iryna Wereszczuk. Dodała, że 5158 z nich przybyło do Zaporoża, są to mieszkańcy okupowanych terenów obwodu zaporoskiego i oblężonego przez Rosjan Mariupola.

 • 22:02

  Ponad 45 tys. Ukraińców zostało bezprawnie deportowanych do Rosji i na Białoruś z okupowanych przez siły rosyjskie terenów Ukrainy - przekazała w piątek Tetiana Łomakina z kancelarii prezydenta Ukrainy, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

  Dodała, że okupant przymusowo wywoził ludność z obwodów donieckiego, ługańskiego, charkowskiego i chersońskiego. Odnotowano też takie przypadki w niektórych miejscowościach obwodów kijowskiego i czernihowskiego.

 • 21:40

  W ramach zatwierdzonej dotąd pomocy wojskowej dla Ukrainy jest ok. 5 tys. kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin i 1,4 tys. przeciwlotniczych pocisków Stinger - poinformowała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dostawy objęły też "setki" dronów kamikadze Switchblade i kierowane laserowo rakiety.

 • 21:00

  Siły rosyjskie kontynuują niszczenie ukraińskiej infrastruktury cywilnej ostrzałami artyleryjskimi i rakietowymi, atakują również miejsca ewakuacji cywilów - informuje w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodaje, że Rosjanie przygotowują się do ofensywy na wschodzie Ukrainy.

 • 20:48

  Piątkowy atak Rosjan na dworzec kolejowy w Kramatorsku, w wyniku którego zginęło co najmniej 50 osób, w tym pięcioro dzieci, to "metodyczna egzekucja Ukraińców" – skomentował w rozmowie z BILD Wołodymyr Kliczko, brat mera Kijowa Witalija Kliczki.

  "Kilka tysięcy osób czekało na dworcu w Kramatorsku, aż pociągi zawiozą ich w bezpieczne miejsce. I to właśnie tam rosyjskie siły zbrojne wystrzeliły rakietę" – powiedział Kliczko. "Nie da się nawet opisać uczuć. Ta bezsensowna wojna musi się skończyć!" - dodał.

 • 20:35

 • 20:34

  Jeżeli premier Węgier Viktor Orban zrealizuje obietnicę, że będzie płacić Rosji w rublach za surowce energetyczne, to będzie to pogwałcenie sankcji Unii Europejskiej - oświadczyła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla CNN.

 • 20:29

  O liczbie ofiar inwazji rosyjskiej wśród cywilów w obwodzie kijowskim będzie można mówić za kilka tygodni, teraz pracują śledczy i kryminolodzy, w miejscowościach regionu trwa rozminowywanie - poinformował w piątek szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

  - Trwają prace kryminologów i śledczych, którzy rejestrują przestępstwa - powiedział Monastyrski na briefingu dla prasy w Hostomlu w obwodzie kijowskim.

  Według jego słów wojskowi rosyjscy wysadzali w powietrze budynki, "w których znajdowali się zakatowani przez nich ludzie". Z tego powodu "potrzebny będzie dość długi czas, by odnaleźć ciała" - dodał.

  Minister, którego cytuje portal Hromadske, dodał, że "mnóstwo budynków zostało zaminowanych".

  - Saperzy znajdują miny rozłożone pod hełmami, w skrzyniach z amunicją, przy wejściu do piwnic, gdzie mogą być ofiary - powiedział.

 • 20:16

  Ministerstwo sprawiedliwości Rosji poinformowało w piątek, że anulowało rejestrację 15 filii organizacji zagranicznych, w tym międzynarodowych organizacji zajmujących się obroną praw człowieka: Amnesty International i Human Rights Watch.

  Biura organizacji zostaną zamknięte. Ministerstwo sprawiedliwości oświadczyło, że organizacje te naruszają przepisy rosyjskie.

  Wśród 15 organizacji, których rejestrację w Rosji anulowano są także filie: amerykańskiej Fundacji Carnegiego, jednej z najstarszych fundacji w Stanach Zjednoczonych i przedstawicielstwa znanych niemieckich fundacji politycznych: Fundacji im. Friedricha Eberta, Fundacji im. Friedricha Naumanna i Fundacji im. Heinricha Boella.

 • 20:08

  Kanclerz Austrii Karl Nehammer wyruszył do Kijowa, gdzie w sobotę rano spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – przekazał w piątek w komunikacie Urząd Kanclerski.

  Według kancelarii Nehammera celem wizyty ma być "dalsze zapewnianie Ukrainie możliwie najlepszego wsparcia humanitarnego i politycznego".

 • 20:06

  Uchodźcy wojenni z Ukrainy powinni mieć możliwość uzyskania świadczeń socjalnych w Niemczech od 1 czerwca – ustalili przedstawiciele władz federalnych i krajów związkowych. Ponadto gminy otrzymają z kasy federalnej dwa miliardy euro na pokrycie kosztów związanych z uchodźcami – informuje w piątek portal Tagesschau.

 • 20:03

  W Kijowie funkcjonują powołane przez obronę terytorialną patrole obywatelskie, mające przeciwdziałać działalności dywersantów. Znaleźliśmy już trzy przedmioty, które po sprawdzeniu okazały się nafaszerowane materiałami wybuchowymi - mówi PAP uczestniczka takiego patrolu, która przedstawiła się imieniem Tatiana.

  W Kijowie w stosunku do pierwszych dni wojny sytuacja się znacznie uspokoiła. Na ulicach jest już znacznie więcej ludzi i pojazdów, choć nie zniknęły jeszcze liczne, obsadzone przez wojskowych z obrony terytorialnej posterunki kontrolne (blok-posty).

  Ale nie tylko te posterunki są miejscem, gdzie życie miasta jest kontrolowane pod kątem zagrożenia wojennego. Na osiedlach działają utworzone przez mieszkańców patrole obywatelskie, których zadaniem jest sprawdzanie, czy na ich osiedlu nie dzieje się nic podejrzanego.

 • 20:03

  Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w piątek na Twitterze, że atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku, na wschodzie Ukrainy, jest odrażający, a cierpienie ludzi, którzy czekali tam na ewakuację jest nie do wyobrażenia. Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian nazwał atak zbrodnią przeciw ludzkości.

  "Dziś rano, na dworcu w Kramatorsku, rodziny czekające na wyjazd przeżyły horror" - oznajmił na Twitterze Macron.

  "Ofiary Kramatorska, Buczy, Mariupola i Charkowa są w naszych myślach. Będziemy wspierali śledztwa na całej Ukrainie, by sprawić, że sprawiedliwość zostanie wymierzona. Jesteśmy z tymi, którzy nadal uciekają. Przyjmiemy ich w naszej Unii, Unii pokoju" - dodał prezydent Francji.

 • 19:46

  Rosja użyła rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Toczka-U do ostrzału Kramatorska na wschodzie Ukrainy - powiedział w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, amerykański resort obrony "nie kupuje" zaprzeczeń Rosji dotyczących ataku na dworzec kolejowy w tym mieście w obwodzie donieckim.

 • 19:42

  Wśród 320 mieszkańców Buczy pod Kijowem, zabitych przez rosyjskich żołnierzy, nikt nie był wojskowym - powiedział w piątek mer miasta Anatolij Fedoruk w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda. Podziękował za pomoc humanitarną dla miasta, w tym nadchodzącą z Polski.

  W obszernym wywiadzie mer ocenił, że Rosjanie zaczęli zabijać mieszkańców, gdy zdali sobie sprawę, że nie zdobędą Kijowa.

  Wyjaśnił, że Bucza nie zdążyła przed inwazją rosyjską stworzyć oddziałów Obrony Terytorialnej. Miasto znalazło się w "szarej strefie", tzn. pomiędzy wojskami rosyjskimi i armią ukraińską, dla której najważniejszym zadaniem było niedopuszczenie Rosjan do Kijowa. "3 marca Bucza była już całkowicie okupowana i odcięta od Kijowa" - powiedział Fedoruk.

 • 19:36

  Co najmniej 55 żołnierzy z jednego pułku rosyjskich wojsk powietrznodesantowych zginęło w Ukrainie – ustalił niezależny portal Ważnyje Istorii, analizując nagrania przesłane przez czytelników.

  Wcześniej Radio Swoboda opublikowało wideo, przedstawiające nową aleję na cmentarzu w mieście Michajłowsk w Kraju Stawropolskim, na południu Rosji, gdzie było widać dużo świeżych grobów z wieńcami i flagami wojsk powietrznodesantowych.

 • 19:33

  Trzaskowski: Bucza czy Irpień to nie były wypadki, tylko absolutnie zaplanowane działanie, jestem przerażony, bo każdego dnia boję się, że będzie więcej takich faktów

 • 19:32

  Trzaskowski: poza politykami, którzy próbują się odwracać od tego, co się dzieje, ocena tego jest jednoznaczna

 • 19:31

  Trzaskowski: widać, że działania Rosjan są absolutnie zaplanowane, z premedytacją, po to, by nieść terror

 • 19:31

  Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w "Faktach po Faktach": Rosjanie chcą Ukraińców zastraszyć, terroryzować

 • 19:20

  Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się w piątek z premier Mołdawii Natalią Gavrilitą. Omówiły m.in. polskie poparcie wobec europejskiej perspektywy dla Mołdawii i pomoc walczącej z rosyjską agresją Ukrainie oraz uchodźcom z tego kraju.

 • 19:20

  Fińska Poczta poinformowała w piątek, że od poniedziałku wstrzymuje obrót wszystkich przesyłek między Finlandią a Rosją i Białorusią. Decyzja dotyczy dostarczania listów i paczek w obydwie strony.

 • 19:19

  Zakończyła się konferencja von der Leyen i Zełenskiego.

 • 19:19

  Von der Leyen: jest ważne, żeby świat zawiesił Rosję w Radzie Praw Człowieka

 • 19:17

  Von der Leyen: ogromne znaczenie ma to, żebyśmy pozostali czujni i w miarę upływu czasu zaostrzali sankcje

 • 19:12

  Zełenski: ta wojna w pełni zjednoczyła Ukrainę, nasz naród

 • 19:10

  Von der Leyen: przed Ukrainą jest długi i intesywny okres odbudowy

 • 19:07

  Zełenski: mamy świadectwa, materiały wideo, sytuacja jest bardzo prosta, będziemy działać zgodnie z prawem, ale rozumiemy kto jest wrogiem i wiemy, kto zwycięży tę wojnę

 • 19:06

  Zełenski: mamy sądy, które są niezależne, wszystko powinno być zrealizowane sprawiedliwie, zgodnie z prawem

 • 19:04

  Borrell: zrobimy wszystko, aby te zasoby, które będą wam przekazane, były dopasowane do waszych potrzeb

 • 19:03

  Borrell: walczycie o nas, najmniej co my możemy zrobić, to dać wam broń

 • 19:02

  Borrell: nasza delegacja wróci do Kijowa, Unia Europejska wróci do Kijowa

 • 19:02

  Borrell: widzimy zbrodnie wojenne, pomożemy wam, pomożemy prokuratorowi

 • 19:01

  Borrell: proszę się nie bać tego kwestionariusza, wielu musiało wypełniać takie kwestionariusze

 • 19:00

  Von der Leyen: chcę ci obiecać, wręczając ci ten kwestionariusz, jesteśmy gotowi, żeby wam pomagać cały czas, to nie będzie tak jak zawsze kwestia lat

 • 19:00

  Von der Leyen w Kijowie: dziś zrobiliśmy pierwszy krok do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

 • 19:00

  Von der Leyen: w tej kopercie znajduje się coś, co jest ważnym krokiem w kierunku członkostwa w UE

 • 18:59

  Von der Leyen: jesteśmy z wami, gdy marzycie o Europie, Ukraina należy do europejskiej rodziny

 • 18:59

  Von der Leyen: sprawa Ukrainy dzisiaj jest sprawą całego świata

 • 18:58

  Von der Leyen: obiecuję ci Wołodymyrze, że będziemy dobrze się opiekować uchodźcami

 • 18:57

  Von der Leyen: dzisiaj przekazujemy dodatkowo miliard wsparcia

 • 18:57

  Von der Leyen: walczycie o nas wszystkich

 • 18:57

  Von der Leyen: Ukraińcy niosą kaganek wolności przed nami wszystkimi

 • 18:56

  Von der Leyen: przechodzimy do systemu sankcji rolujących, one mocno w Rosję uderzają

 • 18:55

  Von der Leyen: rozmawialiśmy o wielu tematach o charakterze praktycznym, jak możemy wesprzeć Ukrainę

 • 18:55

  Von der Leyen: wasza walka jest naszą walką, UE stoi przy was

 • 18:54

  Von der Leyen: musimy odpowiedzieć na pytanie, czy wygrają te okrutne zniszczenia czy wartości ludzkie, czy przeważy prawo siły czy praworządność

 • 18:54

  Von der Leyen: zaczęłam dzień od wizyty w Buczy, bo będąc w Buczy możemy powiedzieć, że wartości ludzkie w Buczy zostały pogruchotane

 • 18:53

  Von der Leyen: chciałabym wyrazić wyrazy współczucia dla rodzin osób zaatakowanych dziś na dworcu

 • 18:52

  Zełenski: uda nam się odebrać terytorium, ale nie uda nam się przywrócić żyć

 • 18:52

  Zełenski: jestem wdzięczny za wsparcie finansowe, które pozwala nam na obronę naszego państwa i dziękuję za politykę sankcyjną, ale cały czas uważam, że tego jest za mało, oni nam naprawdę bardzo wiele zabrali

 • 18:51

  Zełenski: walczymy o nasze życie, wolność, integralność terytorialną

 • 18:51

  Zełenski po spotkaniu z von der Leyen: wiemy, że zwyciężymy i kraj będzie pracował

 • 18:49

  O drastycznych przypadkach gwałcenia dzieci przez rosyjskich żołnierzy poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku. Podała przykłady 14-letniej dziewczynki i 11-letniego chłopca z Buczy oraz 20-letniej kobiety z Irpienia.

  Rzeczniczka zaapelowała do Komisji ONZ badającej naruszenia praw człowieka podczas wojskowej agresji Rosji na Ukrainę oraz do misji eksperckiej utworzonej przez państwa należące do OBWE, by uwzględniły te fakty rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

 • 18:43

  "Rosja wzmaga w ostatnim czasie kampanię propagandową kierowaną do rosyjskiego społeczeństwa. Ma ona na celu przekonanie Rosjan, że 'operacja specjalna' (tak Kreml przedstawia wojnę przeciwko UA) idzie zgodnie z planem" - napisał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn na Twitterze.

  W kolejnych wpisach dodał, że "w ramach zakłamywania prawdy o rosyjskiej inwazji na Ukrainę propaganda Kremla eksponuje 'pomoc humanitarną', której rosyjscy żołnierze udzielają 'wyzwolonym mieszkańcom', a także 'sukcesy w działaniach przeciwko nazistom'". Przypomniał, że tak Rosja mówi o władzy w Kijowie.

  Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zaznaczył, że w rosyjskich mediach widać również próby przekonywania, że sytuacja gospodarcza w Rosji jest stabilna, zaś kraj był przygotowany na konsekwencje ekonomiczne prowadzonej "operacji specjalnej".

  "Rosja przykłada ogromną wagę do działań dezinformacyjnych kierowanych do rosyjskiego społeczeństwa. Sondaże opinii publicznej dowodzą, że działania takie przynoszą skutki. Rosjanie popierają działania wojskowe przeciwko UA" - napisał.

 • 18:39

  "Było dla mnie ważne, by rozpocząć moją wizytę w Buczy, bo tutaj zostało roztrzaskane nasze człowieczeństwo" - napisała na Twitterze Ursula von der Leyen.

  "Moje przesłanie do narodu ukraińskiego: odpowiedzialni za okrucieństwa zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Wasza walka jest naszą walką. Jestem dziś w Kijowie, by powiedzieć wam, że Europa jest po waszej stronie" - dodała.

 • 18:34

 • 18:34

  "Chcę podziękować słowackiemu rządowi za dostarczenie systemu obrony powietrznej S-300 na Ukrainę, czegoś, o co osobiście zwracał się w rozmowach ze mną prezydent (Wołodymyr) Zełenski. Aby umożliwić ten transfer i zapewnić dalsze bezpieczeństwo Słowacji, Stany Zjednoczone przemieszczą amerykański system rakietowy Patriot na Słowację" - ogłosił prezydent USA Joe Biden w oświadczeniu.

 • 18:27

  Będziemy analizować listę wydalonych z Rosji polskich dyplomatów sprawdzając, czy jest to odpowiedź symetryczna. Jeśli uznamy, że odpowiedź Rosji była innego rodzaju niż przyjmuje się w zwyczajach międzynarodowych, to zastrzegamy sobie prawo do odpowiedniej reakcji - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

 • 18:09

 • 18:09

  Będziemy rozmawiać, w jaki sposób państwa Europy Zachodniej, w tym Niemcy, mogą się włączyć w skuteczną pomoc dla ukraińskich uchodźców - powiedziała szefowa resortu rodziny Marlena Maląg przed spotkaniem z federalną minister rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży Niemiec, Anną Spiegel.

 • 18:07

  W Odessie, ważnym ukraińskim mieście portowym nad Morzem Czarnym, a także w obwodzie odeskim wprowadzona zostanie od soboty wieczór do poniedziałku rano przedłużona godzina policyjna w związku z zagrożeniem rosyjskim atakiem rakietowym - poinformowały w piątek władze regionu.

  "Uwzględniając wydarzenia, do których doszło w Kramatorsku w obwodzie donieckim, gdzie w wyniku ostrzału rakietowego dworca zginęło 50 osób i 98 zostało rannych, w Odessie istnieje 10 kwietnia zagrożenie atakiem rakietowym" - ostrzegł szef obwodu odeskiego Maksym Marczenko. Jego oświadczenie przekazała agencja Interfax-Ukraina.

  Jak poinformował Marczenko, godzina policyjna będzie obowiązywać od godz. 21 czasu lokalnego (godz. 20 czasu polskiego) w sobotę, do godz. 6 rano (godz. 5) w poniedziałek. Zabronione będzie w tym czasie przebywanie na ulicach i w innych miejscach publicznych. Poruszać się w tych miejscach będą mogły tylko osoby mające specjalne przepustki.

 • 18:01

  Obywatele Mołdawii, którzy wyjechali jako ochotnicy do legionu cudzoziemskiego walczącego po stronie Ukrainy, byli świadkami dokonanych przez wojska rosyjskie masakr w Buczy i Irpinie - podała w piątek kiszyniowska stacja telewizyjna TV8.

  - Niestety, nie mogliśmy wiele zrobić, gdyż w czasie oblężenia dowództwo poprosiło nas o nieopuszczanie miejsca, w którym się znajdowaliśmy, aby nie zostać zdemaskowanym i nie narażać życia kolegów - powiedział ochotnik przebywający obecnie w Kijowie.

 • 17:59

 • 17:53

  W Kijowie rozpoczęło się w piątek po południu spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i wysokim przedstawicielem UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem - poinformowała kancelaria szefa państwa ukraińskiego.

 • 17:45

 • 17:45

  Jedna osoba zginęła w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie budynku mieszkalnego w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim – poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

  Hajdaj oznajmił, że na skutek ostrzału zapalił się budynek mieszkalny. Przybyli na miejsce strażacy ugasili pożar, ale pod gruzami znaleźli kobietę bez oznak życia.

 • 17:36

  Już 110 tys. Ukraińców wstąpiło do oddziałów Obrony Terytorialnej – poinformował dowódca tych sił generał Jurij Hałuszkin na briefingu w piątek.

 • 17:31

  Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę rząd Finlandii zdecydował o wydaleniu dwóch rosyjskich dyplomatów i nieprzedłużeniu wizy kolejnemu - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta Sauli Niinisto.

 • 17:29

  Scholz: tylko Ukraińcy mogą prowadzic negocjacje dotyczące ich kraju, nikt nie może zastąpić ich w tej roli

 • 17:29

  Johnson o negocjacjach z Putinem: nie wydaje mi się, żeby można mu było zaufać

 • 17:25

  Do Kijowa przybyła delegacja Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych. W jej składzie są też polscy europosłowie, Ryszard Czarnecki (PiS) i Kosma Złotowski (PiS).

  O misji poinformował europoseł, były premier Litwy Andrius Kubilius, który przekazał, że w jej skład wchodzi 35 członków parlamentów narodowych oraz europosłów z 11 krajów UE. Zamieścił też zdjęcie ze spotkania w parlamencie Ukrainy.

  Europoseł Czarnecki przekazał z kolei, że parlamentarzyści spotykają się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem.

  "To przywilej być w Kijowie w tym dramatycznym momencie naszej wspólnej historii i móc osobiście wyrazić w Radzie Najwyższej wdzięczność za walkę, jaką Ukraina toczy z rosyjską tyranią i barbarzyństwem. Dziękuję Andriusowi Kubiliusowi za zorganizowanie tej ważnej wizyty" – napisał na Twitterze europoseł Złotowski.

 • 17:23

  Wielka Brytania i Niemcy podzielają to samo poczucie "przerażenia i odrazy" w związku z "brutalnością rozpętaną" przez Rosję na Ukrainie, w tym z "niewybaczalnym" ostrzałem uchodźców - oświadczył w czwartek premier Boris Johnson po rozmowie z kanclerzem Olafem Scholzem.

  - Zbrodnią wojenną jest masowe atakowanie ludności cywilnej, a zbrodnie na Ukrainie nie pozostaną niezauważone ani bezkarne - zapewnił Johnson. Podkreślił, że rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi nie udało się zrealizować na Ukrainie swoich celów.

  - Europa, którą znaliśmy zaledwie sześć tygodni temu, już nie istnieje. Inwazja Putina uderza w podstawy bezpieczeństwa naszego kontynentu, ale jego ambicja, by nas podzielić, ewidentnie się nie powiodła. Wręcz przeciwnie, udało mu się zjednoczyć Europę i cały sojusz transatlantycki we wsparciu dla Ukrainy i w silnej solidarności ze sobą - dodał Johnson.

 • 17:22

  Scholz: jest to konieczne, żebyśmy zbudowali infrastrukurę, która pozwoli nam uniezależnić się od gazu z Rosji

 • 17:21

  Johnson: jestem gotowy, by uznać jakąkolwiek broń o charakterze obronnym jako tę, która powinna być przekazana Ukrainie

 • 17:18

  Johnson: proszę pamiętać o tych wielkich krokach, które Unia już podjęła

 • 17:17

  Johnson: Putin już eskaluje konflikt, realizuje systematyczną rzeź, my pomagamy Ukraińcom się chronić

 • 17:16

  Johnson: Zjednoczone Królestwo dostarcza broń przeciwpancerną, przeciwlotniczą

 • 17:15

  Scholz: robimy w tej chwili co możemy, są to bardzo mocne inwestycje, podejmujemy różne działania, aby uzyskać niezależność

 • 17:14

  Scholz: chcemy w tym roku przestać importować ropę z Rosji, chcemy też doprowadzić do tego, aby nie importować gazu ziemnego z Rosji

 • 17:13

  Scholz z wizytą w Wielkiej Brytanii: staniemy się takim krajem, który będzie stosował tylko odnawialne źródła energii

 • 17:01

  Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski powiedział w piątek mediom po wizycie w MSZ Rosji, że miasta ukraińskie przeżywają dziś blokadę podobną do tej, jaką w czasie II wojny światowej przeżył Leningrad.

  Ambasador zademonstrował następnie zdjęcie ruin w Mariupolu, mówiąc głośno: "To jest Mariupol, rok 2022", a na koniec pokazał zdjęcie zrujnowanej przez hitlerowców Warszawy. - To jest Warszawa w 1945 roku. Wnioski pozostawiam Państwu - podsumował.

 • 17:00

  W piątek w Rzeszowie odbywa się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Trójki OBWE: Szwecji, Polski i Macedonii Północnej z udziałem szefa MSZ Ukrainy Dymytra Kułeby.

  - Pragniemy ponownie wyrazić nasze pełne poparcie dla rządu ukraińskiego i dla ukraińskiego narodu, w czasie największego horroru i zniszczenia, jakiego doświadczają - oświadczył Rau.

  Stwierdził, że Rosja z premedytacją wywołuje katastrofę humanitarną w Ukrainie, lekceważąc podstawowe zasady międzynarodowego prawa humanitarnego. - Wszyscy odpowiedzialni za zbrodnie wojenne powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności przed międzynarodowymi trybunałami - podkreślił szef MSZ.

  - Wojna w Ukrainie wstrząsnęła fundamentami międzynarodowego porządku, opartego na zasadach, które wyznajemy. Ale wstrząsnęła także sumieniami całego świata, skłaniając do szybkiej i zdecydowanej reakcji na tę brutalną wojnę, którą Rosja z wyboru rozpoczęła - mówił.

  - Niezbędne jest wspieranie nadziei na lepszą przyszłość, niezbędne jest zaproponowanie perspektywy powojennej odbudowy Ukrainy. Dlatego, dla Ukrainy niezbędne będzie przygotowanie swoistego planu Marshalla po zakończeniu konfliktu - oświadczył.

  Rau wezwał Rosję do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych przeciwko Ukrainie, poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz ochrony ludności cywilnej.

 • 16:58

  Rau o wydaleniu z Rosji polskich dyplomatów: doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, że w stosunkach między państwami dominuje zasada wzajemności, więc ten krok nie stanowi dla nas żadnego zaskoczenia, będziemy postępować zgodnie z naszym ustalonym planem

 • 16:57

  Osmani: ten konflikt musi natychmiast zostać zakończony, dialog i dyplomacja powinny doprowadzić do pokojowego rozwiązania

 • 16:56

  Osmani, minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej: wołamy o pociągnięcie do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne

 • 16:54

  Linde: chciałabym też przekazać wyrazy uznania za wsparcie militarne, które przekazała Polska

 • 16:54

  Linde: jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego jak Polacy poradzili sobie z nową, wielką falą Ukraińców i jak dużym człowieczeństwem się wykazali

 • 16:52

  Linde: w ramach OBWE będziemy wspierać Ukrainę w wysiłku na rzecz odbudowy swojego kraju

 • 16:52

  Linde: podstawowymi zasadami OBWE jest ochrona niewinnych osób i dlatego chcemy zwrócić uwagę na konsekwencje, jakie będzie miał ten konflikt

 • 16:50

  Linde: wzywamy Rosję do zaprzestania działań wojennych

 • 16:50

  Linde, minister spraw zagranicznych Szwecji: odwaga zwykłych Ukraińców jest wspaniała i godna najwyższego podziwu

Autor:asty, mart\mtom, adso

Źródło: TVN24, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości