Włochy, wybory prezydenckie. Sergio Mattarella zostaje na drugą kadencję

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sergio Mattarella pozostanie prezydentem Włoch na kolejną kadencję. W sobotę odbyło się głosowanie, którego wynik przerwał trwający od 24 stycznia impas. Bloki centrolewicy i centroprawicy zawarły porozumienie i wspólnie przekonały Mattarellę, by został na stanowisku.

Obecny prezydent Włoch Sergio Mattarella został wybrany na kolejną kadencję w ósmym głosowaniu w parlamencie. Uczestniczyli w nim senatorowie, deputowani i delegaci regionów. Przełamanie impasu w sprawie wyboru prezydenta nastąpiło po serii głosowań bez rozstrzygnięć. Żaden kandydat nie miał szans na zdobycie wymaganej większości głosów.

Mattarella zmienił decyzję

W obliczu pogłębiających się podziałów, zagrażających stabilności rządu, w sobotę oba bloki - centrolewicowy i centroprawicowy - tworzące szeroką koalicję zawarły porozumienie i postanowiły poprzeć reelekcję 80-letniego prezydenta Mattarelli. Wcześniej nie deklarował on zamiaru pozostania na stanowisku i pożegnał się z obywatelami w sylwestrowym orędziu, a także odwiedził papieża Franciszka w związku z zakończeniem siedmioletniej kadencji.

Mediacji między ugrupowaniami koalicji, a 80-letnim Mattarellą podjął się premier Mario Draghi, który przekonywał go, że powinien pozostać "dla dobra i stabilności państwa".

Tuż przed decydującym głosowaniem Mattarella podczas spotkania z delegacją parlamentarzystów wyraził gotowość pozostania na stanowisku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Autorka/Autor:ads//rzw

Źródło: PAP