Putin przygotowuje Rosjan na "długotrwałą wojnę"

Źródło:
PAP

Władze na Kremlu, przedstawiając w oficjalnej narracji inwazję na Ukrainę jako konflikt z Zachodem, przygotowują swoich obywateli na długotrwałą wojnę i spadek poziomu życia - prognozuje w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjski resort obrony cytuje rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który powiedział dziennikarzom, że choć "specjalna operacja wojskowa (propagandowe określenie inwazji) zaczęła się jako operacja przeciwko Ukrainie, z biegiem czasu przybrała formę wojny przeciwko zbiorowemu Zachodowi, wojny, w której kraje zbiorowego Zachodu, kierowane przez Stany Zjednoczone, są bezpośrednio zaangażowane w konflikt".

CZYTAJ TEŻ: Putin w "rozmowie z narodem": nasze cele w Ukrainie nie uległy zmianie

Trend w rosyjskiej retoryce

Brytyjskie ministerstwo obrony komentuje, że jest to zgodne z trendem w rosyjskiej retoryce, która poszukuje uzasadnienia długotrwałego konfliktu i poważnych rosyjskich strat osobowych w przedstawianiu wojny jako bezpośredniego konfliktu z Zachodem.

Autorzy sprawozdania zwrócili też uwagę, że Pieskow posunął się do przyznania, że "specjalna operacja wojskowa może potrwać troszkę dłużej, ale nie może to zmienić (zakładanego przez Kreml) przebiegu wydarzeń".

"Stanowi to część oficjalnej rosyjskiej narracji, która niemal na pewno ma przygotować społeczeństwo na długotrwały konflikt i związany z tym spadek poziomu życia, a jednocześnie zapewnić o ostatecznym zwycięstwie Rosji" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.  

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: