TVN24 | Świat

Młodsza córka Putina i "twardogłowy" sekretarz. "Bild": to oni mogą przejąć stery w Rosji

TVN24 | Świat

Autor:
momo/tr
Źródło:
Bild, PAP, tvn24.pl
Córka Putina, Katerina Tichonowa, podczas sesji Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Sankt Petersburgu
Córka Putina, Katerina Tichonowa, podczas sesji Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Sankt PetersburguReuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchiveCórka Putina, Katerina Tichonowa, podczas sesji Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Sankt Petersburgu

Z uwagi na rzekomo zły stan zdrowia prezydenta Rosji Władimira Putina, który sprawuje władzę od ponad dwóch dekad, w mediach pojawiają się spekulacje na temat jego potencjalnego następcy. Jedno ze źródeł wskazuje, że Putina może zastąpić jego 35-letnia córka Katerina Tichonowa, na początek przejmując przywództwo w rządzącej partii Jedna Rosja - informuje w sobotę portal dziennika "Bild". Jak dodaje, urząd głowy państwa miałby objąć były szef FSB i przyjaciel Putina - Nikołaj Patruszew.

W mediach coraz częściej pojawiają się doniesienia o poważnych schorzeniach Władimira Putina. Jak pisze "Bild" pogłoski o złym stanie zdrowia rosyjskiego przywódcy wywołują "duże zaniepokojenie" na Kremlu. W obliczu tych spekulacji pojawia się kluczowe pytanie: kto zastąpi Putina, gdyby ten zaniemógł lub zmarł?

Potencjalni następcy Putina

Jak donosi niemiecki "Bild", wśród potencjalnych kandydatów do przejęcia sterów w partii Jedna Rosja znajduje się młodsza córka Putina - Katerina Tichonowa. To osoba, co do której byłby konsensus kremlowskich decydentów – twierdzi profil Generał SVR na Telegramie, należący - jak pisze "Bild" - do byłego agenta rosyjskich służb o pseudonimie "Wiktor Michajłowicz". Profil ten publikuje informacje z kręgu bliskiego Putinowi.

"Kandydatura córki rosyjskiego prezydenta Władimira Putina Kateriny Tichonowej na stanowisko szefa partii Jedna Rosja jest ponownie dyskutowana" - stwierdza we wpisie Michajłowicz. "I muszę powiedzieć, że w ostatnim czasie wszyscy zainteresowani w otoczeniu Putina popierają ten pomysł" - dodaje. 

Katerina Tichonowa - młodsza córka PutinaGettyImages/Bloomberg

Według niego Putina u władzy na czele państwa zastąpić miałby "twardogłowy" sekretarz rady bezpieczeństwa, 70-letni Nikołaj Patruszew - wieloletni polityk, weteran rosyjskiego kontrwywiadu i bezpieki, kolega Putina ze szkoły średniej. Media od dawna wskazują go jako potencjalnego następcę obecnego prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Jak ocenia "Bild", Tichonowa "stworzyłaby jego przeciwwagę i tym samym zagwarantowałaby stabilność w reżimie Putina".

Nikołaj Patruszew (drugi od prawej)kremlin.ru

Młodsza córka Putina

35-letnia Katrina Tichonowa jest młodszą z dwóch oficjalnych córek Putina, które pochodzą z pierwszego małżeństwa rosyjskiego prezydenta z czasów, gdy był jeszcze agentem KGB.

Znalazła się na listach osób objętych sankcjami przez USA, Wielką Brytanię i UE. Posiadająca wykształcenie ścisłe Tichonowa kieruje moskiewską firmą, która zdaniem rządu USA popiera swymi działaniami rosyjski rząd i przemysł obronny.

Jest dyrektorką Innopraktiki, startupu mającego tworzyć centrum naukowe na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym. Jego wartość wycenia się na 1,7 miliarda dolarów. W 2013 roku młodsza córka Putina miała poślubić Kiriłła Szamałowa, syna współwłaściciela Rossija Banku, nazywanego swego czasu "najmłodszym rosyjskim miliarderem". Małżeństwo miało się zakończyć rozstaniem.

Chociaż córki rosyjskiego prezydenta nie angażowały się dotychczas w politykę, to Natalia Gieworkian – rosyjska dziennikarka przez lata związana z gazetą "Kommiersant", autorka wywiadu rzeki z Putinem "Ot pierwogo lica" (2000) – jest zdania, że młodsza z nich jest przygotowywana do objęcia rządów.

Autor:momo/tr

Źródło: Bild, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Bloomberg

Pozostałe wiadomości