Świat

Syryjski reżim mówi o końcu wojny. Dyplomatyczne tournee po regionie

Świat


Możliwości zakończenia wojny domowej w Syrii były tematem rozmów szefa syryjskiej dyplomacji w Omanie, kraju znanym jako państwo sprzyjające mediacjom w regionalnych konfliktach. Omańskie spotkanie może świadczyć o rozpoczęciu negocjacji ws. zakończenia syryjskiego konfliktu.

Rozmowy Walida al-Moualema na temat sposobów zakończenia wojny domowej w Syrii akurat w Omanie nie są przypadkiem. Oman uważa się za mediatora w regionalnych konfliktach, a jednocześnie ma długą historię utrzymywania dobrych relacji z Iranem, najważniejszym regionalnym sojusznikiem Syrii.

"Spełnić oczekiwania Syryjczyków"

Na spotkaniu Moualem i szef MSZ Omanu Yusuf bin Alawi zgodzili się, że jest już czas na podjęcie "konstruktywnych wysiłków", by zakończyć trwający w Syrii kryzys, poinformowała syryjska agencja informacyjna SANA.

Obydwaj ministrowie ocenili, że jakiekolwiek rozwiązanie "powinno być oparte o spełnienie oczekiwań Syryjczyków w zakresie walki z terroryzmem", a także powinno zapewniać stabilność, suwerenność i integralność terytorialną Syrii, podała SANA.

Podróż Walida al-Moualema jest pierwszą od ponad czterech lat wizytą syryjskiego ministra spraw zagranicznych w państwie Zatoki Perskiej. Cztery lata temu rozpoczęła się wojna domowa w Syrii, a część państw Zatoki, będących sojusznikami Stanów Zjednoczonych, domaga się odejścia prezydenta Baszara al-Asada od władzy jako jedynej drogi do zakończenia tamtejszego kryzysu.

Wspólny problem: Państwo Islamskie

Wcześniej w tym tygodniu Moualem odwiedził Iran, gdzie również tematem rozmów była wojna domowa w Syrii. Iran i Rosja, uważane za najważniejszych sojuszników syryjskiego reżimu, nasiliły ostatnio starania na rzecz zakończenia wojny w tym kraju oraz osiągnięcia szerokiego, międzynarodowego porozumienia służącemu walce z bojownikami Państwa Islamskiego.

Syryjski szef dyplomacji podkreślił, że Syria popiera wszelkie wysiłki wkładane w walkę z Państwem Islamskim, jeżeli tylko są one koordynowane z Damaszkiem. W przeciwnym razie byłyby one "naruszeniem syryjskiej suwerenności", podkreślił, cytowany przez syryjską telewizję.

W tym tygodniu wojna w Syrii była również tematem trójstronnych rozmów Ławrowa z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym i saudyjskim szefem dyplomacji Adilem ad-Dżubeirem.

Cztery lata wojny domowej

Konflikt w Syrii wybuchł w marcu 2011 roku początkowo jako rebelia przeciwko reżimowi w Damaszku. Od tego czasu uaktywniło się tam wiele ugrupowań rebelianckich, również dżihadystycznych. Na terenach Syrii i Iraku Państwo Islamskie utworzyło samozwańczy kalifat, którego bojownicy bombardowani są przez międzynarodową koalicję pod przywództwem Stanów Zjednoczonych.

Autor: mm\mtom / Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: