Waszczykowski: w wystąpieniu Tillersona było wiele odniesień do Polski

W Waszyngtonie zebrała się rada zarządzająca Wspólnoty Demokracjimsz.gov.pl

Założona w Polsce w 2000 roku Wspólnota Demokracji podczas zakończonej 1 września dwuletniej prezydentury USA "otrzymała nowe życie" - powiedział w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Spotkanie na szczeblu ministerialnym przedstawicieli 30 państw wchodzących do rady Wspólnoty było poświęcone między innymi ocenie stanu demokracji na świecie.

Szef polskiej dyplomacji poinformował w piątek, że podczas obrad rady Wspólnoty Demokracji (Community of Democracies, DoC) w Waszyngtonie, Polsce powierzono na pół roku w 2019 roku przewodnictwo tej organizacji.

W 2019 roku Polska będzie organizatorem spotkania ministerialnego organizacji.

Nowa lista uczestników

Zrzeszająca obecnie ponad 100 państw świata koalicja Wspólnota Demokracji została utworzona w 2000 roku w Warszawie z inicjatywy ówczesnych szefów dyplomacji USA i Polski, Madeleine Albright i Bronisława Geremka. Stały Sekretariat Wspólnoty Demokracji - koalicji państw demokratycznych, znajduje się w Warszawie.

Nowa lista państw uczestników zostanie sporządzona i zatwierdzona podczas trwającej w Waszyngtonie konferencji ministerialnej.

Obowiązki sekretarza generalnego Wspólnoty Demokracji, od 1 września sprawuje Thomas Garrett, w przeszłości m.in. wiceprzewodniczący Międzynarodowego Instytutu Partii Republikańskiej (International Republican Institute).

Waszyngtońskie spotkanie na szczeblu ministerialnym przedstawicieli 30 państw wchodzących do rady DoC było poświęcone omówieniu dwuletniej amerykańskiej prezydentury tej organizacji oraz ocenie stanu demokracji na świecie.

Szef polskiego MSZ odnotował, że w wystąpieniu gospodarza konferencji, sekretarza stanu USA Rexa Tillersona "było wiele odniesień do Polski, do Warszawy, do historii i do wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie".

Kanał komunikacji

Uczestnicy obrad, w reakcji na kolejny zamach terrorystyczny w Londynie - jak poinformował minister Waszczykowski - zastanawiali się, w jaki sposób "prawo międzynarodowe i organizacje międzynarodowe mogą walczyć i przeciwstawić się terroryzmowi".

Wśród tematów dyskusji - jak ujawnił szef polskiej dyplomacji – znalazła się też aktualna kwestia zagrożeń dla bezpieczeństwa globalnego i regionalnego ze strony KRLD.

Minister Waszczykowski wskazał, że Polska wśród państw UE znajduje się w "unikatowej sytuacji, bo obok siedmiu czy ośmiu państw członkowskich Unii posiada ambasadę w Pjongjangu, a KRLD dysponuje placówką w Warszawie". - Możemy zatem stanowić pewien kanał komunikacji, jeśli będzie to potrzebne. Jednak kluczem do rozwiązania problemów z KRLD, jak wielokrotnie podkreślałem, są Chiny - powiedział minister Waszczykowski.

Zagrożone ideały demokratyczne

Gospodarz sesji Rex Tillerson, otwierając obrady 9. konferencji rady Wspólnoty Demokracji, wskazał, "że demokracja jest taką formą rządów, która zapewnia pokój, stabilność oraz dostatek w domu i na świecie".

Szef amerykańskiej dyplomacji ostrzegł, że ideały demokratyczne są obecnie zagrożone na całym świecie. Wśród państw, które "stanowią zagrożenie dla demokracji i państw, w których demokracja jest zagrożona" amerykański sekretarz stanu wymienił m.in. KRLD, Iran, Wenezuelę, Birmę oraz Rosję.

Waszczykowski argumentował, że "tylko państwo jest podstawową instytucją, które może podtrzymać demokrację". - Jeśli nie istnieje państwo, niezależnie od tego, jak silne byłyby pozostałe instytucje, to demokracji nie będzie - powiedział polski minister.

Posiedzenie rady Wspólnoty Demokracji było pierwszym przystankiem w podróży dyplomatycznej ministra Witolda Waszczykowskiego do USA. Podczas prawie tygodniowej wizyty w tym kraju szef polskiej dyplomacji w sobotę spotka się z Polonią w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej, w Doylestown w stanie Pensylwania. W przyszłym tygodniu podczas spotkań Nowym Jorku i ponownie w Waszyngtonie minister Waszczykowski przedstawi pracownikom służby dyplomatycznej, reprezentantom administracji Trumpa i ekspertom ośrodków opiniotwórczych kierunki i priorytety polskiej polityki zagranicznej.

Autor: tas/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: msz.gov.pl