Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła w środę, że państwa europejskie powinny rozpocząć przygotowania do ochrony ludności przed wirusem zika, szerzącym się obecnie w Ameryce Południowej. Według WHO wirus ten może zagrozić Europie już wiosną.
Czas, by kraje europejskie "przygotowały się, by obniżyć ryzyko dla ludności" - wskazała w komunikacie szefowa biura WHO na Europę Zsuzsanna Jakab. - Wszystkie kraje europejskie, w których występują komary Aedes (przenoszące wirusy zika - red.) mogą być zagrożone - dodała.
Zwróciła też uwagę, że do Europy przybyła "pewna liczba" osób zarażonych wirusem zika, ale że nie doszło do kolejnych zarażeń, ponieważ "komar wciąż nie jest aktywny". Zagrożenie wzrośnie jednak z nadejściem wiosny i latem.
WHO ogłosiła w poniedziałek, że wirus zika, szerzący się obecnie w Ameryce Południowej, stwarza międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 roku w związku z epidemią eboli.
Jak walczyć z wirusem?
Dotychczas walka z tym wirusem polega na niszczeniu przenoszących go owadów, a ludziom zaleca się noszenie chroniących przed ukąszeniami ubrań, korzystanie z moskitier, środków odstraszających komary itp. Z USA dotarł jednak sygnał, że zika może być przenoszony drogą płciową. WHO wzywa do dalszych badań.
Naukowcy podejrzewają, że zika ma związek ze wzrostem przypadków mikrocefalii (małogłowia) u noworodków oraz z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. Nie ma szczepionki przeciw temu wirusowi. U kobiet ciężarnych zika może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do śmierci dziecka.
Autor: kło/kk / Źródło: PAP