Wikileaks zapowiada publikację nowych dokumentów dotyczących Clinton

[object Object]
Clinton czy Trump? Rozmowa w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiStvn24
wideo 2/21

Julian Assange, założyciel demaskatorskiego portalu Wikileaks oświadczył, że przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA portal opublikuje "nowe ważne dokumenty" dotyczące kandydatki demokratów w tych wyborach Hillary Clinton.

W wyemitowanym w środę wieczorem wywiadzie dla telewizji Fox News Assange powiedział, że portal Wikileaks analizuje obecnie tysiące stron dokumentów.

Zapytany, czy informacje te mogą mieć wpływ na wynik głosowania, Assange odpowiedział: - Myślę, że są istotne. Wszystko zależy od tego, jaka będzie reakcja opinii publicznej i mediów.

Część dokumentów - jak mówił - pochodzi z różnych instytucji związanych z kampanią wyborczą w USA i mówi o sprawach "dość niespodziewanych, całkiem interesujących, niektóre z nich nawet są zabawne".

Materiały te "z pewnością" zostaną opublikowane przed wyborami przewidzianymi na 8 listopada - zapewnił Assange, który od połowy 2012 roku przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, by uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie jest oskarżony o gwałt.

Afera mailowa

Pod koniec lipca, tuż przed konwencją Partii Demokratycznej, podczas której formalnie nominowano Clinton jako kandydatkę ugrupowania na prezydenta, Wikileaks opublikował ok. 20 tys. e-maili polityków tej formacji. W związku z tą sprawą FBI wszczęło dochodzenie w sprawie włamania hakerów na serwery Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC). Według "Washington Post" e-maile pokazują, iż działacze formalnie bezstronnej DNC w rzeczywistości pomagali Clinton w prawyborach, w których rywalizowała ona z senatorem Bernie Sandersem. W wyniku afery przewodnicząca DNC Debbie Wasserman zrezygnowała ze swojej funkcji.

- W przypadku DNC chcieliśmy opublikować [informacje - red.] możliwie najszybciej, żeby zostały ujawnione przed konwencją demokratów, bo ludzie mają prawo wiedzieć, na co się decydują - ocenił Assange w wywiadzie dla Fox News. - Dotyczy to również amerykańskiego procesu wyborczego.

"Niezwykle interesujące" dokumenty

Jak pisze AFP, kilka dni później Assange oświadczył, że Wikileaks posiada "więcej dokumentów związanych z kampanią Hillary Clinton, (...) które są niezwykle interesujące". "W odpowiednim czasie zobaczymy, co z tego wyniknie" - mówił.

Szef kampanii Clinton, Robby Mook, o włamanie na serwery DNC oskarżył rząd Rosji. Mówił, że według niektórych ekspertów celem Rosjan było wsparcie konkurenta Clinton w wyścigu prezydenckim - Donalda Trumpa. Możliwości tej nie wykluczył także prezydent USA Barack Obama. Moskwa odpiera te zarzuty, a Assange odmówił ujawnienia, w jaki sposób portal Wikileaks wszedł w posiadanie e-maili.

[object Object]
"Świat się bardzo zepsuł w mijającym roku"tvn24
wideo 2/20

Autor: pk/kk / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: