Świat

Wielka parada we Francji

Świat

Francuzi świętują rocznicę zdobycia Bastylii
aptnFrancuzi świętują rocznicę zdobycia Bastylii

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy wraz z przedstawicielami Unii Europejskiej odebrał na Polach Elizejskich w Paryżu defiladę z okazji rocznicy zdobycia Bastylii. Po raz pierwszy w historii wzięli w niej udział żołnierze z 27 państw Unii.

Uroczystości uświetnili swoją obecnością przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, premier Portugalii (która przewodzi w tym półroczu UE) Jose Socrates, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering oraz szef unijnej dyplomacji Javier Solana. W ich obecności Sarkozy zszedł z trybuny, by pozdrowić ponad 800 żołnierzy. Następnie wysłuchano hymnu unijnego - "Ody do radości".

- Chciałem, aby Francja znalazła się z powrotem w Unii Europejskiej, a Unia Europejska była obecna we Francji - wyjaśnił francuski prezydent w telewizji TF1 ideę wspólnej defilady dodając, że była ona "bardzo wzruszająca".

Barroso ze swej strony wyraził radość z powodu tak "wspaniałego gestu", który jest "czymś więcej niż symbolem". Ma to ogromny sens polityczny - Europa zjednoczona w obronie i w polityce. Tylko razem możemy sprostać wyzwaniom globalizacji - oświadczył.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: aptn