Zmarła ośmiomiesięczna Indi Gregory, odłączona od aparatury wbrew woli rodziców

Źródło:
PAP
Zdjęcia i nagrania Alfiego Evansa
Zdjęcia i nagrania Alfiego Evansa
tvn24
Zdjęcia i nagrania Alfiego Evansatvn24

Zmarła Indi Gregory, nieuleczalnie chora ośmiomiesięczna brytyjska dziewczynka, która w ostatnich dniach stała się przedmiotem batalii sądowej między jej rodzicami a szpitalem. Została odłączona od aparatury podtrzymującej życie i przewieziona do hospicjum. Przez ostatnie dni jej rodzice bezskutecznie walczyli w sądzie o kontynuowanie leczenia.

Indi cierpiała na chorobę mitochondrialną, która uniemożliwia komórkom organizmu wytwarzanie energii i według brytyjskiej służby zdrowia była nieuleczalna. Personel szpitala Queen's Medical Centre (QMC) w Nottingham stwierdził, że nie może już nic dla niej zrobić, zwrócił się do sądu o zgodę na zakończenie podtrzymywania życia i ją uzyskał.

W sobotę wieczorem dziewczynka została odłączona od aparatury podtrzymującej życie i przewieziona do hospicjum, gdzie w nocy z niedzieli na poniedziałek zmarła.

"Życie Indi zakończyło się o godz. 01:45. Claire i ja jesteśmy wściekli, załamani i zawstydzeni. NHS i sądy nie tylko odebrały jej szansę na dłuższe życie, ale także odebrały jej godność odejścia w domu rodzinnym, do którego należała" - oświadczył ojciec dziewczynki Dean Gregory w imieniu swoim i matki dziewczynki.

Otrzymała włoskie obywatelstwo

Rodzice dziewczynki, którzy chcieli, aby leczenie było kontynuowane, kilkakrotnie odwoływali się do sądu, ale nie udało im się uzyskać ani zmiany pierwotnej decyzji o zgodzie na odłączenie aparatury, ani na przetransportowanie jej do Włoch. Władze tego kraju przyznały dziewczynce na początku tygodnia obywatelstwo i zaoferowały leczenie. Sąd nie zgodził się też na to, by przenieść małą pacjentkę do domu, by umarła tam, a nie w szpitalu czy hospicjum. Za każdym razem sąd orzekał, że nie jest to w najlepszym interesie dziewczynki, gdyż oznaczałoby to przedłużanie cierpienia.

Czytaj też: Ośmiomiesięczna Indi ma zostać odłączona od aparatury. Rodzice chcą ją zabrać do Rzymu

Wspierająca rodziców Indi chrześcijańska organizacja Christian Concern przekazała w niedzielę wczesnym popołudniem, że dziewczynka została odłączona od aparatury podtrzymującej życie i przewieziona do hospicjum.

Przypadek Indi Gregory to kolejny w Wielkiej Brytanii przykład sądowego sporu lekarzy i rodziców ciężko chorego dziecka o jego ratowanie i prawo do leczenia. Zgodnie z brytyjskim prawodawstwem zasadniczą kwestią w takich sytuacjach jest to, co jest najlepsze dla dziecka, nawet jeśli rodzice są przeciwnego zdania.

Autorka/Autor:pqv//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: estherca/Shutterstock