W podstawówce dzieci dostaną do picia tylko wodę. Rodzice mają nie dawać im napojów

Źródło:
BBC, tvn24.pl
Bleadon w hrabstwie Somerset, Anglia
Bleadon w hrabstwie Somerset, AngliaGoogle Earth
wideo 2/4
Bleadon w hrabstwie Somerset, AngliaGoogle Earth

Zamiast napojów słodzonych - kranówka. Władze brytyjskiego hrabstwa Somerset wdrażają program, w ramach którego pilotażowo uczniowie jednej ze szkół podstawowych piją wyłącznie wodę. Przedstawiciele szkoły przekonują, że skutki nowej kampanii już są widoczne. I zapowiadają wdrożenie jej w innych placówkach.

W ramach programu Water Schools, zainaugurowanego na początku tego roku, rada hrabstwa Somerset w Anglii zachęca uczniów szkoły podstawowej Bridgwater College Academy do picia wyłącznie kranówki, a rodziców, by nie dawali pociechom napojów do szkoły. Cel? Poprawa stanu zdrowia uczniów.

Jak czytamy na stronie rady Somerset, woda ma "kluczowe znaczenie dla uwagi, koncentracji i pamięci" uczniów oraz "wspomaga nerki, pęcherz i jelita, poprawia ciśnienie krwi i zdrowie serca, a nawet wspomaga ruch mięśni i stawów". Inicjatorzy akcji podkreślają ponadto, że nadmierne spożycie napojów słodzonych jest "jedną z głównych przyczyn próchnicy zębów u małych dzieci", a do tego podwyższa ryzyko wystąpienia "przewlekłych chorób na późniejszym etapie życia".

ZOBACZ TEŻ: Ogłoszono najlepszą dietę na 2024 rok. Od lat jest bezkonkurencyjna 

Uczniowie piją wyłącznie wodę. "Korzyści dla obu stron"

Według Patsy Temple z Wydziału Zdrowia w Somerset, to sposób na "wczesne zaszczepienie w szkole zdrowych nawyków". - Mamy epidemię dzieci, które stają się coraz bardziej otyłe - podkreśliła. I dodała, że "jedno na troje dzieci w Somerset" kończy szkołę podstawową z nadwagą.

Efekty programu widać praktycznie od razu, co potwierdza Helen Stone, zastępczyni dyrektora Bridgwater College Academy. - Szkoła zaczyna dostrzegać korzyści zdrowotne płynące z picia większej ilości wody i mniejszej ilości napojów słodzonych - oceniła cytowana przez portal BBC. Jak dodała "nawodnienie naprawdę pomaga w koncentracji", a do tego program przynosi "korzyści dla obu stron", ponieważ rodzice oszczędzają, nie kupując napojów słodzonych.

Władze hrabstwa nie wykluczają, że podobne programy zostaną wprowadzone w innych podstawówkach.

ZOBACZ TEŻ: Ile energetyków dziennie można wypić? Dla wielu to zła wiadomość

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock