Gdy się obudziła, przy jej łóżku stał sąsiad. 40-latek skazany na dwa lata więzienia

Źródło:
tvn24.pl
Warboys, miejscowość w Wielkiej Brytanii
Warboys, miejscowość w Wielkiej BrytaniiGoogle Earth
wideo 2/3
Warboys, miejscowość w Wielkiej BrytaniiGoogle Earth

40-letni Brytyjczyk został skazany na ponad dwa lata więzienia po tym, jak przyznał się do prześladowania swojej sąsiadki. Jego ofiara wezwała policję, gdy po obudzeniu się w nocy zobaczyła mężczyznę przy swoim łóżku. 40-latek został uznany za winnego stalkingu. Czym jest stalking i jak się przed nim chronić?

40-letni Phillip Robinson z miejscowości Warboys w Anglii w środę został skazany na dwa lata i trzy miesiące więzienia - poinformowała policja z hrabstwa Cambridgeshire. Wcześniej mężczyzna przyznał się do stalkingu "powodującego poważną krzywdę i cierpienie".

Alan Tregilgas, funkcjonariusz prowadzący dochodzenie w sprawie, określił czyny skazanego jako "godne pogardy", dodając, że "to było przerażające doświadczenie dla ofiary w jej własnym domu, gdzie powinna czuć się bezpiecznie". - Stalking to straszne przestępstwo i chciałbym skorzystać z okazji, by podziękować ofierze za jej odwagę i śmiałość w zgłoszeniu sprawy na policję - powiedział podczas rozprawy w sądzie w Peterborough.

ZOBACZ TEŻ: Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Obudziła się, sąsiad stał przy jej łóżku

Phillip Robinson został zatrzymany w związku z prześladowaniem swojej sąsiadki kilka miesięcy wcześniej. Kobieta wezwała policję, gdy 11 czerwca w nocy 40-latek wspiął się przez otwarte okno do jej domu, a następnie wszedł do sypialni. Kiedy kobieta się obudziła, zobaczyła obok swojego łóżka mężczyznę, w którym po chwili rozpoznała sąsiada. Następnie członkowie jej rodziny wyprowadzili Robinsona z domu.

Phillip Robinsoncambs.police.uk

40-latek został objęty zakazem kontaktowania się z ofiarą i przebywania na jej ulicy, a następnie zwolniony z aresztu za kaucją. W ciągu kilku dni od wyjścia na wolność próbował jednak ponownie przejść obok domu ofiary i po raz drugi trafił za kratki. Jak ustaliły wówczas władze, 40-latek już od kilku miesięcy prowadził "kampanię prześladowania" swojej sąsiadki: zanim wtargnął do jej domu, między innymi obserwował budynek i próbował nawiązać rozmowę z kobietą.

ZOBACZ TEŻ: "Morderstwo z zemsty". Stalker zabił swoją ofiarę w toalecie w metrze, bo nie chciała się z nim spotykać

Stalking - co to jest

Stalking jest określeniem uporczywego naprzykrzania się drugiej osobie - informuje na swojej stronie polska policja, dodając, że ustawodawcy rozumieją przez to między innymi uporczywe wydzwanianie, wysyłanie listów, SMS-ów czy e-maili, wręczanie lub wysyłanie ofierze różnorakich niechcianych prezentów (od wulgarnych po te nieprzyzwoicie drogie), nieustające składanie propozycji spotkań o różnym charakterze, zaczepianie w miejscach publicznych, śledzenie i podglądanie ofiary, robienie jej zdjęć oraz przeszukiwanie jej rzeczy osobistych. Stalkingiem może być też szantaż emocjonalny lub groźby i obelgi pod adresem ofiary.

Stalking - jak się chronić

Policja z hrabstwa Cambridgeshire wskazuje na swojej stronie, jak chronić się przed stalkingiem i molestowaniem. Służby radzą prowadzenie notatek ze szczegółowymi informacjami na temat świadków, którzy mogli coś widzieć lub słyszeć, zapisywanie informacji na temat wyglądu stalkera oraz szczegółów dotyczących ubioru czy samochodu prześladowcy.

Ponadto policja radzi, by nie usuwać wiadomości tekstowych od prześladowcy oraz nagrywać ewentualne rozmowy telefoniczne.

ZOBACZ TEŻ: Udawał, że zasypia w pociągu, po czym atakował kobiety. Wpadł przez SMS-a

Autorka/Autor:wac//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Street View