Wiceszef KE: to Unia dostarcza większość pomocy Ukrainie, nie USA

Źródło:
PAP

To Unia Europejska, a nie Stany Zjednoczone, odpowiada za większość pomocy dla Ukrainy - stwierdził wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, odnosząc się do szykowanego przez amerykański Kongres pakietu wsparcia dla Ukrainy. Zaznaczył jednak, że "czeka na dobre wieści" dotyczące amerykańskiej ustawy w tej sprawie.

Odnosząc się do niedawnego odparcia przez Izrael ataku ze strony Iranu, szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba powiedział włoskiej telewizji SkyTg24: "Wydaje się, że strategia naszych partnerów w Izraelu polega na zapobieganiu stratom i ofiarom śmiertelnym, i dlatego znaleźli oni sposób, by przechwycić i zestrzelić skutecznie irańskie pociski".

- Na Ukrainie do tej pory ich strategia wydaje się polegać na pomaganiu nam w podnoszeniu się ze strat. Naszym zadaniem dzisiaj jest znalezienie sposobu, dzięki któremu nasi partnerzy zaplanują mechanizm, który pozwoli uniknąć zabitych i zniszczeń także na Ukrainie - zaznaczył.

Pytany o dalsze sankcje, jakie G7 zamierza nałożyć na Iran, Kułeba oświadczył: "Ukraina jest codziennie bombardowana przez drony wyprodukowane w Iranie. Ale Rosja produkuje teraz irańskie drony w Rosji". - A zatem dla nas liczą się dziś sankcje i inne kroki, które zduszą zdolność Rosji do produkcji dronów i pocisków - podkreślił.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken poinformował na platformie X po spotkaniu z Kułebą, że potwierdził zaangażowanie USA na rzecz wspierania celów integracji euroatlantyckiej Ukrainy i jej walkę z rosyjską agresją.

Dombrovskis: to UE dostarcza większość pomocy Ukrainie, nie USA

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis podczas spotkania z dziennikarzami w ambasadzie UE w Waszyngtonie odniósł się do kwestii pomocy Ukrainie.

Jak powiedział, wsparcie dla Kijowa było jednym z głównych tematów jego rozmów w ramach spotkań wiosennych Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, a także jego spotkań w Kongresie i z szefem Rezerwy Federalnej Jeromem Powellem.

- To Unia Europejska, a nie USA, odpowiada za większość pomocy dla Ukrainy – powiedział. - Obecnie jesteśmy w tej kwestii na krawędzi klifu i jest ważne, byśmy utrzymali kurs. To jest ważne nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całego porządku światowego opartego na zasadach - dodał łotewski polityk.

Ukraińskie wojskoSztab generalny ukraińskich sił zbrojnych/Facebook

Pytany o komentarz w sprawie potencjalnego odblokowania przez Kongres pomocy USA dla Ukrainy, odparł, że "ma nadzieję i czeka na dobre wieści" w tym tygodniu. Odniósł się przy tym do zapisu w pakiecie mówiącego, że wsparcie USA nie może stanowić więcej niż 50 proc. całej pomocy dla Ukrainy, zaznaczając, że to na Unii Europejskiej spoczywa większość ciężaru w tej kwestii.

- Jeśli jest tam taki zapis, to w pewnym sensie dobrze, bo może będzie to stanowić cel dla Stanów Zjednoczonych, by znacznie zwiększyć swoją pomoc - powiedział Dombrovskis.

Przypomniał, że tylko w tym roku Unia wyda 15,9 mld euro na pomoc finansową dla Ukrainy, z czego 6 mld pochodzić będzie z ustanowionego w tym roku wieloletniego funduszu opiewającego na łącznie 50 mld euro. Do tego dochodzi 3 mld dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów, z czego ok. 20 proc. zostanie przeznaczone na pomoc wojskową - dodał. - Europa z pewnością robi więc to, co do niej należy - zaznaczył.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych/Facebook