Wiceprezydent USA oddał hołd Zbigniewowi Brzezińskiemu

Na zdjęciu rok 1978, Brzeziński w Camp David gra w szachy z premierem Izraela Menachemem BeginemWhite House/Wikipedia (public domain)

Wiceprezydent USA Mike Pence, występując podczas uroczystości wręczenia nagród think tanku Atlantic Council, oddał hołd zmarłemu niedawno Zbigniewowi Brzezińskiemu. - Był wielkim człowiekiem i, co ważniejsze, był dobrym człowiekiem - powiedział Pence.

- Ameryka będzie nosiła ślad przywództwa Zbigniewa Brzezińskiego przez następne pokolenia - podkreślił Mike Pence, występując w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego na uroczystości wręczenia dorocznych nagród Atlantic Council - prywatnej, ponadpartyjnej organizacji, której celem jest umacnianie transatlantyckich więzi. Prof. Brzeziński przez długie lata był członkiem Rady Dyrektorów Atlantic Council, a jego syn Ian Brzezinski jest jednym z ekspertów tej organizacji.

Krytykował politykę Trumpa

Pence jest pierwszym przedstawicielem administracji prezydenta Donalda Trumpa, który publicznie wypowiedział się o śmierci Zbigniewa Brzezińskiego, w przeszłości doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w demokratycznej administracji Jimmy'ego Cartera. Zbigniew Brzeziński dał się poznać jako jeden z surowych krytyków polityki zagranicznej Trumpa.

Zbigniew Brzeziński, urodzony w Warszawie w roku 1928, politolog, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Cartera (1977-1981) i wykładowca uniwersytecki, zmarł 26 maja br. w wieku 89 lat w szpitalu Inova Fairfax w należącej do metropolii waszyngtońskiej miejscowości Falls Church w stanie Wirginia. Uroczystości żałobne odbędą się w piątek 9 czerwca w katolickiej katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

Autor: kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: White House/Wikipedia (public domain)

Raporty: