WHO odzyskała łączność z placówką w Gazie. "Nie funkcjonuje jako szpital"

Źródło:
Reuters, PAP
Izraelska armia opublikowała nagrania, które mają przedstawiać operacje naziemne w Strefie Gazy
Izraelska armia opublikowała nagrania, które mają przedstawiać operacje naziemne w Strefie Gazy
IDF
Izraelska armia opublikowała nagrania, które mają przedstawiać operacje naziemne w Strefie GazyIDF

Światowej Organizacji Zdrowia udało się przywrócić łączność z pracownikami szpitala Al-Shifa w północnej Gazie - przekazał w niedzielę dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Niestety, szpital nie funkcjonuje już jako szpital" - dodał w poście Ghebreyesus. 

WHO utraciła łączność z placówką w sobotę. Wtedy też kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia Strefy Gazy oświadczyło, że działania w kompleksie szpitalnym Al.-Shifa, największej placówce medycznej w enklawie palestyńskiej, zostały zawieszone po wyczerpaniu zapasów paliwa.

Reakcja USA

W niedzielę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył, że "Stany Zjednoczone chciałyby uniknąć walk zbrojnych wewnątrz szpitali w Strefie Gazy i przekazały swoje stanowisko w tej sprawie siłom izraelski".

- Stany Zjednoczone nie chcą widzieć strzelanin w szpitalach, gdzie niewinni ludzie, pacjenci otrzymujący opiekę medyczną, dostają się w krzyżowy ogień. Prowadziliśmy w tej sprawie aktywne konsultacje z Siłami Obronnymi Izraela - powiedział Sullivan w wywiadzie dla stacji CBS News.

Przedstawiciel Białego Domu oświadczył również, że nie ma wiarygodnych danych co do liczby ofiar w Strefie Gazy i nie wiadomo, ilu spośród zabitych to cywile, a ilu było bojownikami Hamasu. Wiemy jednak, że w operacjach, które rozpoczęły się po 7 października, zginęły tysiące niewinnych cywilów - podkreślił. Powtórzył również stanowisko, że Izrael ma prawo i obowiązek walczyć z Hamasem, który stanowi dla niego zagrożenie, ale musi to robić w sposób zgodny z prawami wojny.

Autorka/Autor:pqv//mrz

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: