Świat

Węgrzy nałożą "podatek odszkodowawczy" na komunistów

Świat

 
WikipediaFlaga rewolucji z 1956 roku przed parlamentem w Budapeszcie

Ponad 20 lat po upadku reżimu komunistycznego węgierscy parlamentarzyści debatują, czy nałożyć na byłych komunistów "podatek odszkodowawczy". Rządząca partia Fidesz chce obniżyć emerytury byłych aparatczyków odpowiedzialnych za represje wobec uczestników powstania w 1956 roku. Projekt odpowiedniej ustawy ma być niedługo gotowy i ma poparcie większości parlamentarnej.

Emerytury komunistów są często o wiele wyższe niż średnia emerytura na Węgrzech, wynosząca obecnie równowartość 300 euro. Fidesz opowiada się za nałożeniem na emerytury tysięcy funkcjonariuszy Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej tak zwanego "podatku odszkodowawczego".

Inne partie chcą przeliczenia indywidualnych emerytur, aby obniżyć świadczenia otrzymywane z przyczyn politycznych.

Cięcie po kieszeni

Deputowana z Fideszu Maria Wittner, która jako pierwsza zaproponowała nowe ustawodawstwo, powiedziała we wtorek, że z oszczędności uzyskanych w rezultacie obniżenia emerytur aparatczykom powinni skorzystać weterani i ofiary komunistycznych represji. W 1957 roku Wittner została skazana na śmierć za udział w powstaniu. Później zmieniono jej wyrok na dożywotnie więzienie. Została zwolniona w 1970 roku.

Szef frakcji parlamentarnej Fideszu Janos Lazar przypomniał, że ci, którzy służyli komunistycznej dyktaturze, byli wysoko wynagradzani i dlatego mają wysokie emerytury. - Powinni zwrócić społeczeństwu część swojej emerytury ponad niezbędne minimum - podkreślił. Dodał jednocześnie, że jest za podejmowaniem indywidualnych decyzji, a nie za "zbiorowym karaniem za grzechy".

Parlamentarzyści czterech z pięciu partii będących w parlamencie - poza socjalistami, dawnymi komunistami - spotkali się, aby uzgodnić wspólne stanowisko. Postanowiono, że emerytury nie mogą być obniżone poniżej minimalnych standardów życia. Wstępny projekt ustawy ma być gotowy w ciągu dwóch tygodni.

Z przeprowadzonego niedawno sondażu wynika, że prawie dwie trzecie Węgrów opowiada się za obniżeniem emerytur komunistów, którzy represjonowali uczestników powstania w 1956 roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości