Politico: Orban pisze do szefa Rady Europejskiej, domaga się przeglądu polityki unijnej wobec Ukrainy

Źródło:
PAP
Spotkanie Viktora Orbana z Władimirem Putinem
Spotkanie Viktora Orbana z Władimirem Putinem
Reuters Archive
Spotkanie Viktora Orbana z Władimirem PutinemReuters Archive

Jak wynika z listu, do którego dotarło Politico, węgierski premier Viktor Orban grozi zablokowaniem wszelkiej pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy, a także przyszłego przystąpienia tego kraju do UE, chyba że przywódcy unijni zgodzą się na dokonanie przeglądu całej swojej strategii wsparcia dla Kijowa.

Budapeszt grozi zablokowaniem wszelkiej unijnej pomocy dla Ukrainy oraz przystąpienia tego kraju do UE, jeśli przywódcy wspólnoty nie zgodzą się na przegląd całej swojej strategii wsparcia dla Kijowa – wynika z listu premiera Węgier Viktora Orbana do Charles'a Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej, do którego treści dotarł portal Politico.

"Rada Europejska powinna podsumować wdrażanie i skuteczność naszej obecnej polityki wobec Ukrainy, w tym różnych programów pomocowych" – napisał szef węgierskiego rządu. "Rada Europejska musi przeprowadzić szczerą i otwartą dyskusję na temat wykonalności strategicznych celów UE na Ukrainie" – dodał.

Premier Węgier podkreślił ponadto, że w USA, które w największym stopniu pomagały Ukrainie, są w partyjnym impasie w sprawie przyszłego wsparcia dla tego kraju. "Rada Europejska musi przeprowadzić szczerą i otwartą dyskusję na temat wykonalności strategicznych celów UE na Ukrainie" – napisał Orban.

"Czy nadal uważamy te cele za realistycznie osiągalne? Czy ta strategia jest zrównoważona bez silnego wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych? Czy możemy przyjąć ciągłe wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych za pewnik? Jak wyobrażamy sobie architekturę bezpieczeństwa Europy po wojnie?" – pyta węgierski polityk.

Unijne kraje rozważają obejście ewentualnego węgierskiego weta

Kraje unijne rozważają obejście ewentualnego weta Budapesztu w sprawie pomocy dla Kijowa, np. za pośrednictwem dwustronnych porozumień zamiast wykorzystania struktur unijnych.

Jednak w przypadku rozpoczęcia formalnych negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE taka taktyka nie mogłaby już być zastosowana – zauważył portal.

List premiera Węgier do przewodniczącego Rady Europejskiej, do którego dotarł Politico, nie posiada daty.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP