Węgry poprą Tuska. "Spory zostawiamy Polakom"

[object Object]
Viktor Orban popiera kandydaturę TuskaEBS
wideo 2/22

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w czwartek w Brukseli, że szefem Rady Europejskiej będzie Donald Tusk, za którego reelekcją opowiedziała się Europejska Partia Ludowa.

Wybory szefa Rady Europejskiej - zobacz relację.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza, Orban powiedział, że Węgry poprą Tuska, ponieważ węgierskie partie rządzące – Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa - należą do Europejskiej Partii Ludowej.

Dodał, że spory na ten temat Węgry pozostawiają Polakom.

- Zobaczymy, co się wydarzy. W tej chwili nie ma innego kandydata. Był jeden, (Jacek) Saryusz-Wolski, ale teraz się wycofał - mówił premier Viktor Orban. Słów o wycofaniu się Saryusz-Wolskiego nikt do tej pory nie potwierdził.

Próbowali doprowadzić do kompromisu

Wcześniej szef kancelarii Orbana Janos Lazar powiedział na konferencji prasowej w Budapeszcie, że Węgry poprą reelekcję Tuska na szefa Rady Europejskiej, również tłumacząc to przynależnością węgierskich partii rządzących do EPL. Lazar dodał, że premier Węgier próbował w ostatnim czasie doprowadzić do kompromisu między Polską i członkami Rady Europejskiej, ale nie przyniosło to rezultatu. Wobec tego - jak powiedział Lazar - węgierskie partie rządzące będą wierne zobowiązaniom wynikającym z członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej, mimo że rozumieją problem Polaków związany z wysunięciem kandydatury na szefa Rady.

Kaczyński zapowiadał co innego

Dwa dni temu, w wywiadzie dla "Gazety Polskiej", prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że premier Orban zapowiedział, iż nie poprze kandydatury Donalda Tuska, jeżeli ten nie uzyska poparcia kraju ojczystego. - Premier Orban jest dziś pod wielkim naciskiem, ale to twardy polityk - stwierdził Kaczyński.

Autor: rzw/jb / Źródło: PAP,TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości