TVN24 | Świat

Viktor Orban spotka się z Władimirem Putinem na początku lutego

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban spotka się na początku lutego 2022 roku z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował Peter Szijjarto. Szef węgierskiej dyplomacji w czwartek odebrał w Moskwie z rąk szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa Order Przyjaźni za rozwijanie dwustronnych stosunków, ocenił, że mijający rok był najbardziej owocny dla przyjaźni węgiersko-rosyjskiej.

"Premier Viktor Orban na początku lutego spotka się z prezydentem Władimirem Putinem, przygotowania już trwają. Chcielibyśmy, aby także w 2022 roku osiągnięto kilka kamieni milowych w naszych stosunkach" – napisał na Facebooku szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Orban poinformował wcześniej, że do jego spotkania z Putinem dojdzie "gdzieś w Rosji". Jak podkreślił, rząd Węgier dąży do normalnych stosunków z Rosją, zaś w kwestii konfliktu rosyjsko-ukraińskiego ma na względzie dwa punkty widzenia: polski i unijny.

Do spotkań Orbana z Putinem dochodzi regularnie, zwykle co roku, choć nie było tych spotkań ani w zeszłym roku, ani w bieżącym, co tłumaczono pandemią. Ostatnie spotkanie odbyło się 30 października 2019 roku w Budapeszcie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Szijjarto odebrał Order Przyjaźni

Szijjarto, który w czwartek odebrał w Moskwie z rąk szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa Order Przyjaźni za rozwijanie dwustronnych stosunków, ocenił też, że mijający rok był najbardziej owocny dla przyjaźni węgiersko-rosyjskiej.

W październiku minister podkreślał, że Węgry bardzo skorzystały na nawiązaniu z Rosją współpracy na wysokim szczeblu w sferze ochrony zdrowia. Podkreślił, że dzięki temu rząd Węgier kupił szczepionki Sputnik V dla miliona osób, co umożliwiło wiosną przeprowadzenie szybkiej kampanii szczepień przeciw koronawirusowi.

Szijjarto przekazał, że w 2022 roku projekt budowy nowych reaktorów w elektrowni atomowej w Paksu wkroczy w fazę realizacji, Narodowa Fabryka Szczepionek będzie gotowa do produkcji rosyjskiej szczepionki Sputnik V, a także kontynuowana będzie dwustronna współpraca w sferze technologii kosmicznych. Minister dodał, że zaczną być także eksportowane na rosyjski rynek nowe węgierskie produkty spożywcze.

W lipcu sekretarz stanu w kancelarii premiera Węgier Csaba Doemoetoer poinformował, że rząd przeznaczy 55 mld forintów (155 mln euro) na budowę w Debreczynie na wschodzie kraju fabryki szczepionek przeciw COVID-19, która ma zostać otwarta pod koniec 2022 roku.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP