Orban o obowiązkowych szczepieniach dla pracowników ochrony zdrowia i czwartej fali koronawirusa

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban poinformował w piątek w Radiu Kossuth, że jego rząd zdecydował o wprowadzeniu obowiązku zaszczepienia przeciw koronawirusowi pracowników ochrony zdrowia. Dodał też, że "na Węgrzech będzie czwarta fala pandemii". - Dobra wiadomość jest taka, że szczepienia, które otrzymali ludzie, chronią nas przed poważnym przebiegiem choroby - stwierdził.

O wprowadzeniu obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia premier Viktor Orban mówił już tydzień wcześniej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W piątek szef węgierskiego rządu w Radiu Kossuth oświadczył, że "niektóre szczepienia już teraz są obowiązkowe dla osób pracujących w systemie ochrony zdrowia i jeśli ktoś ich nie ma, nie może pracować w tym sektorze". - Teraz rozszerzyliśmy to także na koronawirusa - dodał.

Viktor OrbanShutterstock

Premier przypomniał, że na Węgrzech zaszczepiono już przeciw koronawirusowi 55 procent ludności. Jednocześnie na Węgrzech zanotowano już 23 przypadki wariantu Delta, a w Europe Zachodniej zaczęła się czwarta fala pandemii.

- Na Węgrzech też będzie czwarta fala. Dobra wiadomość jest taka, że szczepienia, które otrzymali ludzie, chronią nas przed poważnym przebiegiem choroby - powiedział. Dodał, że 85 procent osób powyżej 60. roku życia już się na Węgrzech zaszczepiło, ale aby zwiększyć ochronę przed koronawirusem, lekarze udadzą się osobiście do pozostałych 15 procent, by przekonać ich do szczepienia.

Akcja szczepienia dzieci powyżej 12. roku życia

Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego zostanie też przeprowadzona akcja szczepienia dzieci powyżej 12. roku życia. Rząd podejmie również współpracę z przedsiębiorstwami, by umożliwić szczepienie w miejscu pracy.

Według czwartkowych danych na Węgrzech zaszczepiono pierwszą dawką prawie 5,58 miliona osób, a drugą ponad 5,34 miliona. Stale spada liczba aktywnych zakażeń koronawirusem, których jest obecnie nieco ponad 34 tysięcy. Coraz mniej chorych na COVID-19 wymaga też hospitalizacji – obecnie są to 62 osoby.

Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości