Viktor Orban wskazał kandydatkę Fideszu na prezydenta

Źródło:
Reuters
Orban: Unia Europejska nigdy nie była pod taką presją migracyjną
Orban: Unia Europejska nigdy nie była pod taką presją migracyjnąTVN24
wideo 2/2
Orban: Unia Europejska nigdy nie była pod taką presją migracyjnąTVN24

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz wystawi w wyborach prezydenckich Katalin Novak, obecną minister rodziny - zapowiedział premier Węgier Viktor Orban. Novak ma zastąpić Janosa Adera, którego druga z kolei pięcioletnia kadencja zakończy się w przyszłym roku. 

Novak, matka trójki dzieci, do tej pory zajmowała stanowisko minister rodziny w rządzie Viktora Orbana. Do ubiegłego miesiąca pełniła także funkcję wiceprzewodniczącej partii Fidesz. W latach 2014-2020 pełniła urząd sekretarz stanu w Ministerstwie Zasobów Ludzkich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Obecny prezydent Węgier Janos Ader, który również należy do partii Fidesz, przez dekadę zapewniał węgierskiemu premierowi solidne wsparcie polityczne. "Wyjątkiem były okazjonalne spory, związane z kontrowersyjnymi reformami Orbana" - pisze agencja.

Ader pełni urząd głowy państwa od maja 2012.

Prezydent Węgier wybierany jest przez parlament - najpierw większością 2/3 głosów, a jeśli to nie przyniesie rozstrzygnięcia, większością zwykłą spośród dwóch kandydatów o największej liczbie głosów z pierwszej tury. W 199 osobowym węgierskim Zgromadzeniu Narodowym rząd może liczyć na 133 głosy. Wiosną odbędą się jednak nowe wybory.

Autorka/Autor:momo

Źródło: Reuters