Domniemany skandal seksualny w Watykanie. Relacja Polaka, mocne zarzuty


Trwa dochodzenie w sprawie wydarzeń w tak zwanym preseminarium za Spiżową Bramą, czyli domu, gdzie mieszkają ministranci z bazyliki Świętego Piotra - ogłosił Watykan. To odpowiedź na zarzuty dotyczące molestowania seksualnego, do jakiego miało dochodzić w preseminarium, przedstawione w opublikowanej we Włoszech książce.

Dyskusję na temat internatu wywołała książka Gianluigiego Nuzziego, który przytoczył między innymi relację młodego Polaka, byłego ministranta, który mieszkał w preseminarium świętego Piusa X w Watykanie.

Twierdzi on, że dochodziło tam do seksualnego wykorzystywania, o czym informował watykańskie instytucje. Swoją książkę Nuzzi przekazał prokuratorowi trybunału w Watykanie.

Ksiądz zamieszany w skandal

Sprawą domu dla ministrantów zajęły się następnie inne włoskie media.

Pojawiła się teza, że w skandal zamieszany był niegdysiejszy mieszkaniec tego domu, wyświęcony następnie na księdza. Kapłan ten, według mediów, pochodzi z Como na północy Włoch.

W sobotę watykańskie biuro prasowe oświadczyło, że w rezultacie sygnałów, także anonimowych, począwszy od 2013 roku postępowanie wyjaśniające prowadzili między innymi przełożeni preseminarium i biskup Como.

"Nowe postępowanie wyjaśniające"

"Zgłoszone fakty, dotyczące lat poprzednich, z udziałem uczniów - rówieśników, których nie było już Instytucie w chwili kontroli, nie znalazły stosownego potwierdzenia" - wyjaśniono w nocie.

Następnie Watykan ogłosił: "W związku z pojawieniem się nowych informacji w ostatnim czasie, trwa nowe postępowanie wyjaśniające, by w pełni wyjaśnić, co się naprawdę wydarzyło".

Autor: kw//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (Public Domain) | pixabay (Public Domain)

Tagi:
Raporty: