TVN24 | Świat

Szczepionki Pfizera i AstraZeneki w starciu z Deltą. Nowe badanie

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
Reuters PAP
Niemal 100 proc. ochrony przed zgonami i hospitalizacją. Włosi podają wyniki badań nad szczepionkamiArchiwum Reutersa
wideo 2/4
Archiwum ReutersaNiemal 100 proc. ochrony przed zgonami i hospitalizacją. Włosi podają wyniki badań nad szczepionkami

Szczepionki Pfizer-BioNTech i AstraZeneki są niemal tak samo skuteczne przeciwko dominującemu obecnie wariantowi Delta koronawirusa SARS-CoV-2 jak wcześniej przeciwko wariantowi Alfa – stwierdzili naukowcy z Public Health England (PHE), brytyjskiej agencji rządowej w ministerstwie zdrowia.

"Odnotowano niewielkie różnice w skuteczności szczepionek w przypadku wariantu Delta w porównaniu z wariantem Alfa po otrzymaniu dwóch dawek preparatu" – napisali naukowcy w artykule opublikowanym w środę w tygodniku "New England Journal of Medicine".

Zaznaczyli równocześnie, że jedna dawka szczepionek Pfizera i AstraZeneki nie zapewnia wystarczającej ochrony.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Szczepionki równie skuteczne przeciwko wariantowi Delta koronawirusaAndrzej Grygiel/PAP

PHE o skuteczności szczepionek Pfizera i AstraZeneki

Skuteczność dwóch dawek szczepionki Pfizer-BioNTech w zapobieganiu symptomów choroby spowodowanej przez wariant Delta oceniono na 88 procent w porównaniu z 93,7 procent przeciwko wariantowi Alfa.

Skuteczność w zwalczaniu wariantu Delta dwóch dawek szczepionki Oxford-AstraZeneca ma wynosić 67 procent. Wcześniej oceniano ją nieco niżej, na 60 procent. Skuteczność tej szczepionki przeciwko wariantowi Alfa ma wynosić 74,5 procent.

Wcześniej PHE oceniała, że jedna dawka szczepionki obu producentów jest skuteczna przeciwko wariantowi Delta w 33 procentach. Obecnie oceniono ją dla Pfizera na 36 procent, a dla AstraZeneki na 30 procent.

Autor:asty/adso

Źródło: Reuters PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/DANIEL POCKETT

Tagi:
Raporty: