"Uspokój się, moja droga..." Premier na cenzurowanym


Konserwatywny brytyjski premier David Cameron rozwścieczył niektórych swoich przeciwników zwracając się podczas debaty w Izbie Gmin do jednej z deputowanych słowami: "Uspokój się, moja droga, i posłuchaj lekarza".

Adresatką słów Camerona podczas cotygodniowej sesji pytań była laburzystowska deputowana Angela Eagle. Cameron cytował opinie byłego laburzystowskiego posła Howarda Stoate'a, który jest praktykującym lekarzem, na temat nowego systemu zamówień.

Został jednak głośno sprostowany przez Eagle, gdy powiedział, że Stoate przegrał w ubiegłorocznych wyborach, podczas gdy w rzeczywistości w nich nie kandydował. "Uspokój się, moja droga, i posłuchaj lekarza" - powiedział premier do Eagle.

- Cameron wyraził się wobec kobiet protekcjonalnie, seksistowsko, obraźliwie i w sposób niewłaściwy dla kogoś na jego stanowisku - skomentował jego wypowiedź jeden z polityków opozycyjnej Partii Pracy. Niektórzy laburzystowscy posłowie domagali się od premiera natychmiastowych przeprosin, ale Cameron odmówił.

To tylko reklama...

Przedstawiciel urzędu premiera przestrzegł przed daleko idącą interpretacją jego słów, przypominając, że "Uspokój się, moja droga" (ang. Calm down, dear), to sformułowanie upowszechnione przez aktora Michaela Winnera promującego firmę ubezpieczeniową Esure.

W reklamowych spotach Winner zwykle występuje w nieprzewidzianych sytuacjach, np. gdy psuje się samochód albo z nieszczelnego dachu leje się woda, i często ma do czynienia ze spanikowaną kobietą. Jego pierwszym zadaniem jest jej uspokojenie, a drugim namówienie jej na kupno polisy ubezpieczeniowej.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości