Żona "El Chapo" przyznaje się do pomocy mężowi

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Emma Coronel Aispuro - żona meksykańskiego barona narkotykowego Joaquina Guzmana, znanego jako "El Chapo" - przyznała się w czwartek w sądzie federalnym w Waszyngtonie do pomagania mężowi w prowadzeniu jego kartelu Sinaloa. Przyznała się również do spiskowania w celu pomocy mężowi w ucieczce z meksykańskiego więzienia w 2015 roku.

W ramach ugody z prokuratorami federalnymi Emma Coronel Aispuro przyznała się do zarzutów, obejmujących świadome i umyślne spiskowanie w celu dystrybucji heroiny, kokainy, marihuany i metamfetaminy, prania brudnych pieniędzy i angażowania się w relacje finansowe z kartelem narkotykowym Sinaloa. Przyznała się również do spiskowania w celu pomocy mężowi w ucieczce z meksykańskiego więzienia w 2015 roku.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Za samą dystrybucję narkotyków może jej grozić nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. Prokurator Anthony Nardozzi powiedział, że żona Guzmana pomogła w imporcie ponad 450 tysięcy kilogramów kokainy, 90 tysięcy kilogramów heroiny, 45 tysięcy kilogramów metamfetaminy i około 90 tysięcy kilogramów marihuany.

Nardozzi stwierdził, że Coronel "służyła jako pośrednik" w dostarczaniu wiadomości członkom kartelu po aresztowaniu jej męża, a także spiskowała z synami Guzmana w celu "planowania i koordynowania" jego ucieczek z więzienia. Coronel powiedziała, że rozumie zarzuty i konsekwencje przyznania się do winy. Sędzia wyznaczył wstępną datę ogłoszenia wyroku na 15 września.

Aresztowanie i przepadek mienia w wysokości 12,6 mld dolarów

31-letnia była królowa piękności została aresztowana w lutym na lotnisku Waszyngton-Dulles w Wirginii; postawiono jej zarzut udziału w międzynarodowym handlu narkotykami.

Coronel urodziła się w Kalifornii - posiada obywatelstwo amerykańskie i meksykańskie. W 2007 roku wyszła za mąż za "El Chapo", który w 2019 roku został skazany w Nowym Jorku na karę dożywotniego pozbawienia wolności plus 30 lat, bez możliwości zwolnienia warunkowego. Zasądzono również wobec niego przepadek mienia w wysokości 12,6 mld dolarów.

Jako najpotężniejszy baron narkotykowy w Meksyku "El Chapo" był przywódcą kartelu, odpowiedzialnego za przemyt kokainy i innych narkotyków do Stanów Zjednoczonych.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości