Heroina, kokaina, marihuana i metamfetamina. Żona "El Chapo" zatrzymana

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

W USA została zatrzymana żona Joaquina "El Chapo" Guzmana, byłego szefa meksykańskiego kartelu narkotykowego Sinaloa. 31-letniej Emmie Coronel Aispuro postawiono zarzut udziału w międzynarodowym handlu narkotykami.

O poniedziałkowym zatrzymaniu 31-letniej Emmy Coronel Aispuro, żony "El Chapo", na międzynarodowym lotnisku Dulles w pobliżu Waszyngtonu poinformował amerykański Departament Sprawiedliwości. We wtorek kobieta ma stanąć przed sądem federalnym w amerykańskiej stolicy. Według Amerykanów Coronel uczestniczyła w organizacji przemytu heroiny, kokainy, marihuany i metamfetaminy do Stanów Zjednoczonych.

"Coronel Aispuro była prawdopodobnie świadoma masowych dostaw kokainy, heroiny i innych narkotyków przez kartel Sinaloa do USA i zdawała sobie sprawę, że wpływy finansowe, które nadzorowała (…) pochodziły z tych dostaw" – napisano w dokumentach sądowych, których fragmenty przytoczyła telewizja NBC News.

Z dokumentów tych wynika, że niezidentyfikowany agent FBI, powołując się na byłego członka kierownictwa kartelu, który zgodził się być świadkiem koronnym, zaświadczył, że w 2015 roku, gdy "El Chapo" był więźniem zakładu karnego o zaostrzonym rygorze w Altiplano, jego żona pomagała mu w zorganizowaniu budowy tunelu o długości około 1600 metrów. Tunel był wyposażony w kanały wentylacyjne i szyny, po których poruszał się specjalny pojazd. Kiedy istnienie tunelu wyszło na jaw i "El Chapo" został złapany, Emma Coronel Aispuro zaczęła planować jego kolejną ucieczkę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Prawdopodobnie była świadoma masowych dostaw kokainy, heroiny i innych narkotyków"

Kobieta ma podwójne obywatelstwo - amerykańskie i meksykańskie. Ta Miss Sinaloa z 2008 roku wyszła za mąż za słynnego "El Chapo" rok wcześniej, gdy ten ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości po ucieczce z więzienia w 2001 roku. Okres ten trwał przez trzynaście lat aż do 2014 roku, gdy przestępca został ponownie zatrzymany. Wtedy również udało mu się jednak zbiec. Ostatecznie schwytano go dopiero w styczniu 2016 roku w mieście Los Mochis w stanie Sinaloa. Rok później został wydany Stanom Zjednoczonym. W listopada 2018 roku w Nowym Jorku rozpoczął się jego proces.

"El Chapo" był ścigany kilkanaście latLatinContent/Getty Images

"El Chapo" został skazany w 2019 roku po przedstawieniu mu 10 zarzutów dotyczących wieloletniej działalności przestępczej i przemytu do USA handlu ton kokainy. Skazano go na karę dożywotniego pozbawienia wolności plus trzydzieści lat, bez możliwości zwolnienia warunkowego. Zasądzono również wobec niego przepadek mienia w wysokości 12,6 miliarda dolarów.

Żona "El Chapo" brała udział w rozprawach w trakcie jego procesu.

Skazanie "El Chapo"

"El Chapo" był czołowym przywódcą kartelu Sinaloa. Pod koniec lat 90. odbywał w Meksyku karę dożywotniego więzienia m.in. z powodu udziału w zabójstwie meksykańskiego hierarchy katolickiego. Kardynał Juan Jesus Posadas Ocampo, który swymi homiliami naraził się kartelom narkotykowym, został zamordowany na rozkaz gangstera w 1993 roku.

Kartel ze stanu Sinaloa uważany jest za jeden z największych i najbardziej brutalnych wśród organizacji zajmujących się handlem narkotykami w Meksyku.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP