Żołnierz Gwardii Narodowej podejrzany o ujawnienie tajnych dokumentów Pentagonu nie przyznał się do winy

Źródło:
PAP
Jack Douglas Teixeira złożył wstępne zeznania przed sądem federalnym
Jack Douglas Teixeira złożył wstępne zeznania przed sądem federalnym
Reuters Archive
Jack Douglas Teixeira złożył wstępne zeznania przed sądem federalnymReuters Archive

Jack Douglas Teixeira w środę złożył wstępne zeznania przed sądem federalnym w Worcester. Żołnierz Gwardii Narodowej nie przyznał się do ujawnienia tajnych dokumentów Pentagonu, związanych między innymi z inwazją Rosji na Ukrainę. Uważa się, że ten wyciek tajnych dokumentów jest najpoważniejszym naruszeniem bezpieczeństwa narodowego USA od czasu afery Wikileaks z 2010 roku.

21-letni Jack Douglas Teixeira, żołnierz Sił Powietrznych Gwardii Narodowej aresztowany 13 kwietnia, jest podejrzany o ujawnienie tajnych amerykańskich dokumentów związanych między innymi z wojną na Ukrainie. Według prokuratury miał je ujawnić na komunikatorze Discord.

Teixeirę oskarżono o naruszenie ustawy o szpiegostwie w związku z bezprawnym kopiowaniem i przesyłaniem wrażliwych materiałów wojskowych, a także nielegalne wyniesienie ich do miejsca, które nie było przeznaczone do przechowywania takich dokumentów.

Jack Douglas Teixeira złożył wstępne zeznania przed sądem federalnym Reuters

Materiały zawierały ściśle tajne informacje na temat sojuszników i przeciwników USA, dotyczące takich zagadnień jak obrona powietrzna Ukrainy i izraelska agencja wywiadowcza Mosad. Prezydent USA Joe Biden zarządził dochodzenie w celu wyjaśnienia, dlaczego podejrzany posiadał dostęp do niejawnych informacji.

Jak zaznacza agencja Reutera, wyciek tych materiałów oznacza porażkę rządu w ochronie kluczowych tajemnic bezpieczeństwa narodowego.

Teixeira nie przyznał się do winy

W środę Teixeira złożył wstępne zeznania przed sądem federalnym w Worcester, w stanie Massachusetts. Nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Daty rozpoczęcia procesu jeszcze nie ustalono.

Rodzina Teixeiry oświadczyła, że "ma nadzieję, iż Jack będzie uczciwie i sprawiedliwie potraktowany, tak jak na to zasługuje".

Uważa się, że zarzucane Teixeirze ujawnienie tajnych dokumentów jest najpoważniejszym naruszeniem bezpieczeństwa narodowego USA od czasu afery Wikileaks z 2010 roku, kiedy na jej stronie ukazało się ponad 700 tysięcy dokumentów, nagrań wideo i depesz dyplomatycznych.

W razie uznania żołnierza Sił Powietrznych Gwardii Narodowej za winnego przez ławę przysięgłych grozi mu kara do 10 lat więzienia i grzywna do 250 tysięcy dolarów.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters