Wyrok skazujący Harveya Weinsteina uchylony. Sąd o "rażących błędach"

Źródło:
Reuters, The New York Times, tvn24.pl
Harvey Weinstein w otoczeniu prawników (nagranie z 2019 roku)
Harvey Weinstein w otoczeniu prawników (nagranie z 2019 roku)Archiwum Reutera
wideo 2/9
Harvey Weinstein w otoczeniu prawników (nagranie z 2019 roku)Archiwum Reutera

Wyrok skazujący byłego hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina za nadużycia seksualne został uchylony - poinformował w czwartek sąd apelacyjny stanu Nowy Jork.

Decyzja w nowojorskim sądzie zapadła stosunkiem głosów 4 do 3. W jej uzasadnieniu podano, że sąd pierwszej instancji "popełnił kluczowy błąd, zezwalając oskarżeniu na włączenie zeznań kobiet, które twierdziły, że padły ofiarami Weinsteina - ale których oskarżenia nie były częścią zarzutów przeciwko niemu" - przekazał w czwartek "New York Times". Kolejnym błędem miało być pozwolenie, by w trakcie procesu Weinstein był przesłuchiwany w sposób, który ukazywał go "w wysoce niekorzystnym" świetle. "Środkiem zaradczym na te rażące błędy jest nowy proces" - stwierdził w czwartek nowojorski sąd apelacyjny. O tym, czy Weinstein ponownie stanie przed sądem, zdecyduje prokurator okręgowy dla Manhattanu (hrabstwa Nowy Jork) Alvin Bragg - przekazał Reuters.

ZOBACZ TEŻ: Syn Seana "Diddy'ego" Combsa oskarżony w procesie o napaść na tle seksualnym

Harvey Weinstein - za co został skazany

W 2017 roku aktorka Annabella Sciorra udzieliła wywiadu magazynowi "New Yorker". Stwierdziła w nim, że słynny producent Harvey Weinstein zgwałcił ją ponad 20 lat wcześniej w jej nowojorskim mieszkaniu. Po publikacji wywiadu kilkadziesiąt kobiet, w tym kilka znanych aktorek, obwiniało producenta o molestowanie seksualne. Rozgłos wokół sprawy Weinsteina doprowadził w 2017 roku do intensyfikacji ruchu #MeToo, skierowanego przeciw nadużyciom seksualnym w miejscu pracy ze strony wpływowych mężczyzn.

Harvey WeinsteinEtienne Laurent/Getty Images

Harvey Weinstein, współzałożyciel Miramax Films, amerykańskiego studia zajmującego się produkcją i dystrybucją filmów, w 2020 roku został skazany na 23 lata więzienia za wymuszenie w 2006 roku aktu seksualnego na asystentce Mimi Haleyi i gwałt w 2013 roku na początkującej wówczas aktorce Jessice Mann. W 2023 roku sąd w Los Angeles skazał Weinsteina na 16 lat więzienia za gwałt w 2013 roku na byłej modelce i aktorce, określanej w sądzie jako Jane Doe 1 (tak określa się osoby występujące w postępowaniu anonimowo). Były producent ma odbywać tę karę po odsiedzeniu wyroku z 2020 roku. Jak podaje "NYT", 71-letni Weinstein przebywa obecnie w więzieniu w Rome w stanie Nowy Jork.

ZOBACZ TEŻ: W Banja Luce rozbito międzynarodową siatkę stręczycielską

Autorka/Autor:wac//mro

Źródło: Reuters, The New York Times, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ETIENNE LAURENT/PAP/EPA