Podejrzany o przeciek z Pentagonu Jack Teixeira usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP

21-letni żołnierz Gwardii Narodowej Massachusetts Jack Teixeira stanął w piątek przed sądem w Bostonie. Usłyszał zarzuty wyniesienia i przetrzymywania niejawnych materiałów. Według FBI Teixeira miał dostęp do ściśle tajnych dokumentów od 2021 roku.

Jak wynika z sądowych dokumentów i doniesień medialnych, m.in. CNN, Teixeirze postawiono dwa zarzuty, wyniesienia i przetrzymywania dokumentów niejawnych. Za każdy z tych czynów grozi do 10 lat więzienia. 21-latek nie złożył formalnej deklaracji w sprawie swojej winy.

Sąd federalny w Bostonie zdecydował, że mężczyzna pozostanie w areszcie do środy, kiedy odbędzie się rozprawa w sprawie ewentualnego dalszego zatrzymania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kto ujawnił tajne dokumenty? Aresztowany 21-letni żołnierz 

Domniemany sprawca wycieku zatrzymany

Według oświadczenia agenta FBI prowadzącego śledztwo Teixeira jest żołnierzem sił powietrznych Gwardii Narodowej stanu Massachusetts przydzielonym do pracy w bazie lotniczej Otis jako specjalista od systemów IT. Od 2021 miał potrzebne do tej pracy poświadczenie bezpieczeństwa, uprawniające go do dostępu do informacji sklasyfikowanych jako "ściśle tajne" (Top Secret) oraz SCI, czyli wrażliwych informacji, dostępnych tylko w specjalnych pomieszczeniach.

Mężczyzna miał zacząć dzielić się tajnymi informacjami zawartymi w dokumentach z grupą internetowych znajomych na portalu Discord mniej więcej od grudnia 2021 roku. Pierwotnie miał przepisywać treść dokumentów, później wynosił je do domu.

CZYTAJ WIĘCEJ: To blat kuchenny zdradził Jacka Teixeirę. Jak namierzono żołnierza, który miał ujawnić tajne dokumenty 

Z oświadczenia FBI wynika, że władze potwierdziły autentyczność przynajmniej jednego z wyniesionych dokumentów, dotyczącego "statusu konfliktu Rosji z Ukrainą, w tym ruchów wojsk". Dane systemów w bazie Otis wykazały, że Teixeira uzyskał wgląd do dokumentu dzień przed tym, jak jego zdjęcie ukazało się na Discordzie.

Agencja Reutera podaje, że to najprawdopodobniej najpoważniejszy taki wyciek od 2010 roku, gdy na stronie WikiLeaks opublikowano dziesiątki tysięcy tajnych dokumentów, nagrań i depesz dyplomatycznych, m.in. dotyczących operacji w Afganistanie i Iraku

Autorka/Autor:momo//rzw

Źródło: PAP