Robert Kennedy Jr. wystartuje w wyborach na prezydenta USA

Źródło:
CNN, Wall Street Journal, BBC, childrenshealthdefense.org
Robert F. Kennedy Jr. na antyszczepionkowym wiecu. Nagranie archiwalne
Robert F. Kennedy Jr. na antyszczepionkowym wiecu. Nagranie archiwalne Reuters Archive
wideo 2/2
Robert F. Kennedy Jr. na antyszczepionkowym wiecuReuters Archive

Robert F. Kennedy Jr. złożył dokumenty wymagane do ubiegania się o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. 69-latek, będący bratankiem byłego prezydenta Johna F. Kennedy'ego, w zaplanowanych na 2024 rok wyborach ma startować z ramienia Partii Demokratycznej.

Robert F. Kennedy Jr. jest synem zamordowanego w 1968 roku senatora Roberta F. Kennedy'ego i bratankiem 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy'ego. Złożenie przez niego wniosku, pozwalającego na ubieganie się o urząd prezydenta USA, potwierdził w środę John E. Sullivan odpowiedzialny za kwestie finansowania kampanii 69-latka.

Jak podkreśla "Wall Street Journal", choć Robert Kennedy Jr. zapowiedział swój start z ramienia Partii Demokratycznej, nie spodziewa się, by był groźnym rywalem dla obecnego prezydenta USA Joe Bidena, który już nieoficjalnie zapowiadał, że będzie w 2024 roku ubiegał się o reelekcję.

Robert Kennedy Jr. na prezydenta

Robert F. Kennedy Jr. jest prawnikiem specjalizującym się w kwestiach ochrony środowiska. Współpracował z grupą prowadzącą akcję oczyszczania rzeki Hudson, a także pracował dla międzynarodowej grupy non-profit - Rady Obrony Zasobów Naturalnych.

Robert Kennedy Jr. po raz pierwszy informował o zamiarach ubiegania się o fotel prezydenta 10 marca. Jak napisał na Twitterze, "jeśli będę w stanie zebrać pieniądze i zmobilizować wystarczająco dużo ludzi, by wygrać, wezmę udział w wyścigu".

"Jeśli będę kandydował, moim głównym priorytetem będzie zakończenie skorumpowanego połączenia władzy państwowej i korporacyjnej, które zrujnowało naszą gospodarkę, rozbiło klasę średnią, zanieczyściło nasz krajobrazy i wody, zatruło nasze dzieci i pozbawiło nas naszych wartości i wolności" - stwierdził wówczas w swoim wpisie.

Kennedy przeciwny szczepionkom

W ostatnich latach Robert Kennedy Jr. znany był przede wszystkim ze względu na wygłaszane przez siebie antyszczepionkowe poglądy. Jako założyciel organizacji non-profit Children's Health Defense, której celem jest "zakończenie epidemii chorób wśród dzieci", wielokrotnie wypowiadał się na temat rzekomego związku między powszechnym stosowaniem szczepionek a zwiększonym ryzykiem wystąpienia autyzmu. Nieprawdziwość twierdzenia o związku szczepień z autyzmem została dowiedziona przez szereg niezależnych badań. Robert Kennedy Jr. porównywał także prowadzoną przez USA politykę szczepionkową do działań państw totalitarnych, dodając, że w jego ocenie "Anna Frank była w lepszej sytuacji, gdy ukrywała się przed nazistami" niż obywatele Stanów w 2022 roku.

W 2019 roku na temat jego poglądów wypowiedzieli się członkowie rodziny Kennedych. W otwartym liście do Politico jego siostra Kathleen Kennedy Townsend, brat Joseph P. Kennedy II oraz siostrzenica Maeve Kennedy McKean zaznaczyli, że nie podzielają podobnego światopoglądu, a wygłaszane przez 69-latka tezy określili mianem "tragicznie błędnych" i mających "śmiertelne konsekwencje".

Dwa lata później serwis społecznościowy Instagram usunął prowadzone tam przez Roberta F. Kennedy'ego Jr. konta ze względu na "wielokrotne udostępnianie obalonych twierdzeń". W 2022 roku z platform Mety zniknęły także wszystkie konta Children's Health Defense, co uzasadniano naruszaniem obowiązujących tam zasad dotyczących dezinformacji medycznej.

Robert Kennedy Jr.Tayfun Coskun/Anadolu Agency via Getty Images

ZOBACZ TEŻ: Czy Donald Trump może nadal kandydować? Zarzuty dla byłego prezydenta

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: CNN, Wall Street Journal, BBC, childrenshealthdefense.org

Źródło zdjęcia głównego: Tayfun Coskun/Anadolu Agency via Getty Images