TVN24 | Świat

Podróż wiceprezydent Kamali Harris do Wietnamu opóźniona. Przyczyną "możliwy incydent zdrowotny"

TVN24 | Świat

Autor:
mart/dap
Źródło:
PAP

Amerykańska ambasada w Hanoi poinformowała we wtorek, że podróż wiceprezydent USA Kamali Harris z Singapuru do Wietnamu została opóźniona o kilka godzin z powodu "możliwego, będącego anomalią incydentu zdrowotnego". Jak pisze agencja AP, władze USA określają tak "syndrom hawański".

Podróż wiceprezydent Kamali Harris do Hanoi została opóźniona o ponad trzy godziny. Jej główna rzeczniczka Symone Sanders odmówiła wyjaśnień w tej sprawie.

Po wylocie Harris ambasada USA w Hanoi wydała oświadczenie, w którym wyjaśniła, że doszło do opóźnienia, ponieważ "wiceprezydent została poinformowana o niedawnym, możliwym i będącym anomalią incydencie zdrowotnym w Hanoi w Wietnamie". Jak pisze agencja AP, władze USA określają tak "syndrom hawański".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Czym jest syndrom hawański?

"Syndrom hawański" przejawia się zawrotami głowy, nudnościami, migreną i zanikami pamięci, a po raz pierwszy odnotowany został wśród dyplomatów USA w Hawanie w 2016 roku. Mimo że od tego czasu skarżyło się na niego ponad 100 amerykańskich dyplomatów i ich rodzin m.in. na placówkach w Chinach, Rosji, Austrii, Niemczech, a także w samych USA, powód występowania przypadłości nie jest wyjaśniony.

Wcześniej we wtorek Harris ogłosiła w Singapurze, że Stany Zjednoczone zaproponowały, iż zorganizują forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w 2023 roku. Ma to podkreślić, jak silne więzy łączą gospodarkę USA z krajami tego regionu.

W Wietnamie Harris pozostanie do 26 sierpnia.

Autor:mart/dap

Źródło: PAP