TVN24 | Świat

Nowe prawo w Kalifornii. Pierwszy stan USA zakazuje potajemnego zdejmowania prezerwatywy podczas stosunku

TVN24 | Świat

Autor:
akr
Źródło:
BBC, reuters

Kalifornia stała się pierwszym stanem w USA, w którym nielegalne jest zachowanie określane jako "stealthing", czyli zdejmowanie prezerwatywy bez zgody drugiej osoby podczas stosunku. Nowe przepisy wprowadzono do Kodeksu cywilnego. Tym samym możliwe stało się pozwanie za "stealthing" i żądanie odszkodowania.

W ubiegłym tygodniu gubernator stanu Kalifornia Gavin Newsom podpisał ponadpartyjną ustawę zakazującą zdejmowania prezerwatywy bez zgody drugiej osoby podczas stosunku. 

Nowe przepisy dodają takie zachowanie kodeksu cywilnego, czyniąc z Kalifornii pierwszy stan, w którym pozbywanie się prezerwatywy bez wyraźnego przyzwolenia drugiej osoby podczas stosunku jest nielegalne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nowe prawo ułatwi ofiarom dochodzenie swoich praw

- Chcieliśmy mieć pewność, że jest to ("stealthing" - red.) nie tylko niemoralne, ale także nielegalne – mówi parlamentarzystka Cristina Garcia, pomysłodawczyni ustawy.

Garcia chciała, by zapis zakazujący takiego zachowania znalazł się także w Kodeksie karnym Kalifornii, jednak tak się nie stało. - Chcieliśmy być pewni, że tego typu zachowanie będzie nie tylko niemoralne, ale też nielegalne - mówiła Garcia.

Prawnicy twierdzą, że usuwanie prezerwatywy bez zgody w czasie stosunku może być uważane za przemoc seksualną, mimo że nie jest ono wyraźnie wymienione w Kodeksie karnym i nie można za to postawiać zarzutów karnych. Niemniej nowe prawo rozwiewa wątpliwości na gruncie cywilnym, co zdaniem ekspertów ułatwi osobom, które doświadczyły "stealthingu" dochodzenie swoich praw.

Doświadczenie "przygnębiająco powszechne"

Według analiz komisji, która oceniała projekt ustawy Garcii, badania pokazują, że potajemne zdejmowanie prezerwatywy podczas seksu jest "przygnębiająco powszechne".

W artykule opublikowanym w 2019 roku w National Library of Medicine wskazano, że 12 procent kobiet w wieku od 21 do 30 lat zgłosiło doświadczenia związane ze "stealthingiem". W tym samym roku naukowcy z Monash University w Australii ustalili, że jedna na trzy kobiety i jeden na pięciu mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami doświadczyli takich praktyk.

Autor:akr

Źródło: BBC, reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock