Elizabeth Holmes skazana na ponad 11 lat więzienia za oszustwa w firmie Theranos

Źródło:
PAP
Elizabeth Holmes. Kim jest założycielka Theranos?
Elizabeth Holmes. Kim jest założycielka Theranos?
Shutterstock, Getty Images
Elizabeth Holmes. Kim jest założycielka Theranos?Shutterstock, Getty Images

Elizabeth Holmes została skazana w piątek przez kalifornijski sąd na 11 lat i trzy miesiące więzienia za oszukanie inwestorów. Była ona założycielką firmy Theranos - nieistniejącego już startupu wycenianego na dziewięć miliardów dolarów.

Prokuratura zarzucała Elizabeth Holmes fałszywe przedstawianie technologii i finansów Theranos. Kobieta twierdziła, że zminiaturyzowana maszyna firmy do badania krwi była w stanie przeprowadzić testy, pobierając kilka kropli krwi. W istocie Theranos potajemnie wykorzystywała konwencjonalne urządzenia innych przedsiębiorstw.

W styczniu, po trzymiesięcznym procesie, sędziowie przysięgli uznali Holmes winną trzech zarzutów o oszukanie inwestorów oraz udziału w spisku. Została natomiast uniewinniona z czterech kolejnych zarzutów o oszukiwanie pacjentów. Jej adwokaci zapowiadali odwołanie się od wyroku.

Holmes: czułam głęboki wstyd z powodu tego, co ludzie przeszli

Jak zauważył Reuters, podczas rozprawy Holmes powiedziała, że jest zdruzgotana. Mówiła, że gdyby miała szansę, postąpiłaby inaczej. - Czułam głęboki wstyd z powodu tego, co ludzie przeszli, ponieważ zawiodłam ich oczekiwania - wyjaśniła.

Sędzia Edward Davila nazwał sprawę "kłopotliwą na wielu poziomach". Zwracał uwagę, że Holmes, z "genialnego" przedsiębiorcy, stała się osobą fałszywie przedstawiającą swoją firmę inwestorom.

Elizabeth HolmesGetty Images North America

Przed wydaniem wyroku asystent prokuratora Jeff Schenk sugerował sędziemu, że 15-letnia kara więzienia byłaby "nauczką, że cele nie usprawiedliwiają środków".

Obrona zabiegała o areszt domowy

Adwokat Holmes, Kevin Downey, zabiegał o karę aresztu domowego dla swej klientki. Argumentował, że złagodzenie wyroku byłoby uzasadnione, bo w przeciwieństwie do kogoś, kto popełnił "wielką zbrodnię", nie była ona motywowana chciwością.

"Wyceniana niegdyś na 9 mld dolarów Theranos Inc. chciała zastąpić tradycyjne laboratoria małymi maszynami znajdującymi zastosowanie w domach, aptekach, a nawet na polu bitwy" – przypomniał Reuters.

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images North America