Biden i Warren sondażowymi liderami demokratów


Według sondażu dla "The Wall Street Journal" i NBC były wiceprezydent Joe Biden i senator Elizabeth Warren zdystansowali 18 innych kandydatów do nominacji partii demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

W sondażu, którego wyniki zostały opublikowane w środę, 76-letni Biden uzyskał poparcie 31 procent badanych, a 70-letnia Warren - 25 procent respondentów.

Biden największą popularnością cieszy się wśród wyborców starszych, którzy ukończyli przynajmniej 50 lat, i wśród Afroamerykanów. Te dwie grupy elektoratu partii demokratycznej mają duży wpływ na wyniki prawyborów partii.

Warren, przedstawicielka lewego skrzydła partii, której popularność stale wzrasta, największe poparcie ma wśród najmłodszego pokolenia wyborców demokratów.

Na trzecim miejscu w tym rankingu, z 14 proc. poparcia, znalazł się 78-letni senator Bernard "Bernie" Sanders, który określa się jako "demokratyczny socjalista".

Wyścig po nominację partyjną

O mandat partii demokratycznej w wyborach ubiega się 20 kandydatów. - Wyścig nie staje się mniej liczny - powiedział ekspert od badania opinii publicznej związany z Republikanami Bill McInturff, cytowany przez "WSJ".

McInturff, wspólnie z ekspertem Partii Demokratycznej Jeffem Horwittem, przygotował badania "WSJ"/NBC News. Sondaż ten został przeprowadzony telefonicznie wśród 506 członków i sympatyków partii demokratycznej, którzy zamierzają głosować w prawyborach. Taki pierwszy przedwyborczy sprawdzian Demokratów odbędzie się w lutym przyszłego roku w stanie Iowa.

Badanie "WSJ"/NBC było pierwszym sondażem przeprowadzonym wśród zwolenników demokratów po debacie telewizyjnej z udziałem dziesięciorga najpopularniejszych kandydatów, która odbyła się w Houston w ubiegłym tygodniu.

Kandydat demokratów w wyborach prezydenckich zostanie oficjalnie wyłoniony podczas konwencji tej partii, która odbędzie się od 13 do 16 lipca w Milwaukee w stanie Wisconsin.

Autor: asty//now / Źródło: PAP