Grupa republikanów i demokratów zakłada nową partię w USA. Chcą przyciągnąć centrowy elektorat

Źródło:
PAP
Kongres USA
Kongres USA
Reuters Archive
Kongres USAReuters Archive

Grupa amerykańskich republikanów i demokratów zakłada nową partię pod nazwą Forward (Naprzód). Ugrupowanie ma przyciągnąć centrowy, umiarkowany elektorat, rozczarowany głębokimi podziałami na scenie politycznej w Stanach Zjednoczonych - podała stacja CNN.

Republikańscy politycy David Jolly i Christine Todd Whitman oraz demokrata Andrew Yang mają zamiar połączyć siły swoich sztabów i organizacji politycznych, aby utworzyć w Stanach Zjednoczonych nową centrową partię - poinformowało CNN.

- 62 procent Amerykanów chce obecnie trzeciej partii i jest to rekordowa liczba - powiedział Yang w wywiadzie dla stacji.

Planowany objazd nowej partii po USA. Ugrupowanie chce przyciągnąć wyborców

Partia Naprzód (z ang. Forward) rozpocznie jesienią objazd kraju, aby budować poparcie wśród wyborców, które ma pozwolić jej na rejestrowanie się w kolejnych stanach, a latem 2023 roku ma zamiar zorganizować konwencję, by móc wystawić kandydatów w wyborach 2024 roku.

"Polityczny ekstremizm rozrywa nasz kraj, a dwie główne partie nie zdołały poradzić sobie z tym kryzysem" - stwierdzili Jolly i Todd Whitman w artykule zamieszczonym w środę na łamach "Washington Post". Jak ocenili politycy, partie te zabiegają o poparcie skrajnych frakcji elektoratu i w rezultacie "większość Amerykanów ma wrażenie, że nie ma swojej (politycznej) reprezentacji".

Na razie nie ma informacji o zarysach programu nowego ugrupowania, ale jego założyciele oznajmili, że zamierzają szukać "umiarkowanych rozwiązań" dla takich kwestii jak prawo do posiadania broni, aborcja czy ocieplenie klimatu.

Yang ubiegał się o nominację prezydencką Partii Demokratycznej do wyborów w 2020 roku. Jolly to natomiast były republikański kongresmen, a Todd Whitman była republikańską gubernator stanu New Jersey w latach 1994-2001.

Autorka/Autor:akr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock