Facebook: nasza platforma była jednym z elementów znacznie szerszej operacji cyberszpiegowskiej

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Wykryliśmy i zakłóciliśmy operacje szpiegowskiej grupy irańskich hakerów – poinformował zespół Facebooka do spraw cyberbezpieczeństwa. Portal społecznościowy poinformował, że działania hakerów wymierzone były głównie w żołnierzy oraz firmy zbrojeniowe i lotnicze przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.

Zespół Facebooka ds. cyberbezpieczeństwa poinformował w czwartek o wykryciu i zakłóceniu operacji szpiegowskiej. Jak podał portal społecznościowy w komunikacie, za operacją stała grupa Tortoiseshell, znana dotąd z ataków przeciwko firmom z sektora informatycznego na Bliskim Wschodzie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Celem operacji miało być szpiegostwo wymierzone w żołnierzy oraz firmy zbrojeniowe i lotnicze z USA oraz - w mniejszym stopniu - Europy i Wielkiej Brytanii. "Te działania miały oznaki dobrze zorganizowanej i długotrwałej operacji. Nasza platforma była jednym z elementów znacznie szerszej operacji cyberszpiegowskiej" - zaznaczył Facebook.

Zespół Facebooka ds. cyberbezpieczeństwa zakłócił operacje szpiegowskie irańskich hakerówShutterstock

Wiadomości zawierały linki ze złośliwym oprogramowaniem

Portal miał być używany przez hakerów głównie jako narzędzie, za pomocą którego Irańczycy - podszywający się między innymi pod dziennikarzy, pracowników organizacji pozarządowych czy rekruterów firm zbrojeniowych - zachęcali potencjalne ofiary do kontaktu poprzez email i inne kanały.

Tam mieli wysyłać im wiadomości zawierające linki ze złośliwym oprogramowaniem umożliwiającym szpiegowanie i kradzież danych do logowania. Część używanych przez hakerów wirusów miała zostać stworzona przez firmę powiązaną z irańskimi Strażnikami Rewolucji.

Facebook podał, że podzielił się swoimi wnioskami z innymi firmami na rynku, a także z potencjalnymi ofiarami. Zablokował też możliwość udostępniania domen używanych przez hakerów oraz ich konta na platformie.

Iran jest jednym z najczęstszych źródeł zorganizowanych cyberoperacji wykrywanych przez Facebook. W czerwcowym raporcie na ten temat firma poinformowała o usunięciu 675 kont potencjalnie powiązanych z irańskimi władzami, których celem byli użytkownicy w Iraku.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości