Demokraci chcą impeachmentu Trumpa. "Nie możemy pozwolić, żeby pozostawał przy władzy"

Źródło:
Reuters
Wojsko przed Kapitolem (nagranie ze stycznia 2021 roku)
Wojsko przed Kapitolem (nagranie ze stycznia 2021 roku)TVN24
wideo 2/20
Zamieszki pod Kapitolem

Kongresmenka demokratów Ilhan Omar poinformowała w środę na Twitterze, że przygotowuje artykułu impeachmentu przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Zdecydowała tak po wydarzeniach, do których doszło na Kapitolu. Do gmachu podczas procedury zatwierdzania przez kongresmenów wyników wyborów wdarli się zwolennicy urzędującego prezydenta.

"Nie możemy pozwolić, żeby pozostawał przy władzy, to kwestia zachowania naszej republiki, a my musimy dopełnić złożonej przysięgi" – napisała na Twitterze demokratka Ilhan Omar z Minnesoty. Mimo że Donaldowi Trumpowi pozostały zaledwie dwa tygodnie sprawowania urzędu, zapowiedziała przygotowanie artykułu impeachmentu wobec prezydenta. Wniosek członkini Izby Reprezentantów poparła inna demokratka, Alexandria Ocasio-Cortez z Nowego Jorku.

W środę kilka tysięcy protestujących przemaszerowało w pobliżu Białego Domu na znak jedności z Donaldem Trumpem. Następnie duża część z nich wdarła się do gmachu Kongresu – w związku z tym zdarzeniem z budynku ewakuowano przedstawicieli Senatu i Izby Reprezentantów, którzy w tym czasie procedowali nad zatwierdzeniem wyników wyborów prezydenckich, które wygrał Joe Biden.

Apele o pozbawienie Donalda Trumpa urzędu szybko rozeszły się w mediach społecznościowych – do impeachmentu nawoływali ustawodawcy, komentatorzy, a nawet niektórzy republikanie – między innymi gubernator stanu Vermont Phil Scott. "Struktura naszej demokracji i podstawy naszej republiki zostały zaatakowane przez prezydenta. Dość tego. Prezydent Trump powinien zrezygnować albo zostać pozbawiony urzędu przez jego rząd albo przez Kongres" – napisał na Twitterze Scott.

Demokrata David Cicilline również stwierdził, że Kongres powinien przeprowadzić impeachment prezydenta, a także oskarżyć Donalda Trumpa. "To jest skandaliczne i prezydent jest sprawcą" – stwierdził. W kolejnym wpisie poinformował, że przekazał list przedstawicielom Komisji Sądownictwa Izby Stanów Zjednoczonych, w którym wzywa wiceprezydenta Mike Pence’a do odwołania się do 25. Poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych w celu pozbawienia Donalda Trumpa urzędu.

Twitter

Autorka/Autor:asty//plw

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images