Skupił na sobie uwagę sprawcy strzelaniny, ratując życie uczniów. Nie żyje dyrektor szkoły

Źródło:
BBC, CNN, tvn24.pl

Dan Marburger, dyrektor liceum w Perry w stanie Iowa, zmarł od ran odniesionych w strzelaninie. Doszło do niej w stołówce szkolnej na początku stycznia. Według relacji świadków próbował ratować życie uczniów, odwracając uwagę 17-letniego napastnika.

Dyrektor Perry High School w stanie Iowa, Dan Marburger, zmarł w niedzielę rano - poinformowała jego żona Elizabeth w serwisie GoFundMe, gdzie założono zbiórkę na rzecz ich rodziny. "Po 10 dniach przegrał tę walkę".

Gubernator Iowy Kim Reynolds podkreśliła w wydanym w niedzielę oświadczeniu, że Marburger "naraził się na niebezpieczeństwo, aby chronić swoich uczniów, a ostatecznie oddał własne życie". "Na zawsze zostanie zapamiętany za swoje bezinteresowne i bohaterskie czyny" - dodała. Zleciła także opuszczenie flag w stanie do połowy masztu, do dnia pogrzebu pedagoga.

ZOBACZ TEŻ: Wezwała policję, jako ofiara przemocy domowej. Została śmiertelnie postrzelona przez funkcjonariusza  

Dyrektor próbował ratować uczniów

Marburger został ranny w strzelaninie, do której doszło w stołówce szkolnej 4 stycznia, gdy uczniowie jedli śniadanie. Około 7:30 na salę wtargnął uzbrojony 17-letni Dylan Butler i otworzył w ich kierunku ogień, w wyniku czego zginął 11-letni chłopiec, a łącznie siedem osób zostało rannych. Później znaleziono także ciało napastnika, który popełnił samobójstwo. Według śledczych Marburger został postrzelony kilkukrotnie. Według relacji świadków próbował ratować życie uczniów. Jego córka Claire przekazała, że odwracał uwagę napastnika, dając szansę ucieczki uczniom. "Nie jest to zaskakujące, że próbował porozmawiać z Dylanem i odwrócić jego uwagę na tyle długo, by niektórzy zdążyli wydostać się ze stołówki. To po prostu tata" - napisała na Facebooku. W kolejnym wpisie załączyła też kilka zdjęć ze swoim ojcem. Marburger był dyrektorem szkoły od 1995 roku.

ZOBACZ TEŻ: Rodzinna kłótnia o prezenty zakończona tragedią. Nie żyje 23-letnia matka dwójki dzieci

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: BBC, CNN, tvn24.pl