Fragment ludzkiej szczęki w kolekcji kamieni. Wiadomo, czyje to szczątki

Źródło:
CNN

W amerykańskim stanie Arizona matka chłopca, który zbierał kamienie, znalazła fragment ludzkiej szczęki. 22 lata później eksperci genealogii genetycznej potwierdzili, że to szczątki kapitana korpusu piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, który zginął podczas ćwiczeń wojskowych w lipcu 1951 roku - podała amerykańska telewizja CNN.

Ciągnącą się od kilkudziesięciu lat zagadkę pogłębia fakt, że wcześniej sądzono, iż 30-letni kapitan Everett Leland Yager, który zginął podczas ćwiczeń wojskowych w lipcu 1951 r. w hrabstwie Riverside w Kalifornii, został pochowany w Palmyrze w stanie Missouri - poinformowała CNN.

Kolekcja kamieni

Fragment ludzkiej szczęki został odnaleziony w 2002 roku w północnej Arizonie przez matkę chłopca, który zbierał kamienie. Biuro hrabstwa Yavapai podało, że chłopiec odziedziczył kolekcję kamieni po swoim dziadku. Kobieta skontaktowała się z lokalnymi władzami, przekazując im nietypowe znalezisko.

Biuro szeryfa otrzymało fragment ludzkiej szczęki, która zawierała kilka zębów. Według urzędników prawdopodobnie została ona odnaleziona na terenie hrabstwa. Przeprowadzone wówczas testy DNA nie dały oczekiwanych wyników, nie wykazując zgodności szczątków z rządową bazą danych.

Sprawą zajęła się uczelnia

Przełom nastąpił w styczniu 2023 roku, kiedy biuro szeryfa i lekarz sądowy hrabstwa Yavapai przekazali sprawę do centrum genealogii genetycznej uczelni Ramapo College. Biuro szeryfa podało w oświadczeniu, że uczelnia nawiązała współpracę z lokalnymi władzami, wyrażając chęć zajęcia się tą sprawą.

- Ponieważ (genealogia genetyczna) wykorzystuje inny rodzaj testów DNA niż te, które zwykle wykonują organy ścigania, materiał z poprzedniego testu DNA musiał zostać wysłany do drugiego laboratorium – mówił Kyrenn Binder, zastępca dyrektora Ramapo College.  

Materiał wysłano do laboratorium kryminalistycznego w Salt Lake City w stanie Utah, gdzie przeszedł zaawansowane genotypowanie DNA – powiedział Binder. Tam opracowano profil i przesłano go do dwóch genealogicznych baz danych.

"To było naprawdę niezwykłe"

W lipcu zeszłego roku studenci uczelni Ramapo College doszli do wniosku, że fragment szczęki to mogą być szczątki kapitana korpusu piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, który zginął podczas ćwiczeń wojskowych w lipcu 1951 roku.

- To było naprawdę niezwykłe, ponieważ zazwyczaj rozwiązując jakąś sprawę, szukamy osoby zaginionej, której nie możemy znaleźć w żadnych aktach – mówił Binder. Przyznał, że kiedy studenci wymienili nazwisko kapitana, gdy okoliczności jego śmierci były już znane, a jego pogrzeb wojskowy był udokumentowany w aktach publicznych, było to "dezorientujące" zarówno dla kadry uczelni, jak i samych studentów.

Uczelnia poinformowała o wynikach swojej pracy biuro szeryfa hrabstwa Yavapai, które skontaktowało się z córką Yagera, aby potwierdzić pokrewieństwo DNA. Pod koniec marca badanie próbki DNA dało pozytywny wynik.

Jak dotąd nie jest jasne, w jaki sposób fragment szczęki znalazł się w Arizonie. Według Ramapo College możliwe jest, że został przeniesiony przez ptaka z Kalifornii.

Autorka/Autor:tas/tok

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Ramapo College IGG Center/X