CNN: Pentagon przygotowuje jednostkę szybkiego reagowania piechoty morskiej do rozmieszczenia w Izraelu

Źródło:
PAP
Ćwiczenia załogi USS Bataan
Ćwiczenia załogi USS Bataan
US Navy
Walka z "zabójczym pomidorem"US Navy

USA przygotowują jednostkę szybkiego reagowania piechoty morskiej do ewentualnego rozmieszczenia w Izraelu - podała amerykańska stacja CNN, powołując się na urzędników administracji amerykańskiej.

Według CNN 26. Morska Jednostka Ekspedycyjna, siła szybkiego reagowania, zdolna do prowadzenia operacji specjalnych, przygotowuje się na wypadek otrzymania rozkazu zbliżenia się do Izraela w celu wzmocnienia tam pozycji sił amerykańskich.

Jednostka znajdująca się obecnie na pokładzie desantowego statku szturmowego USS Bataan składa się z ponad 2000 żołnierzy piechoty morskiej i marynarzy i będzie w stanie m.in. wesprzeć ewakuację na dużą skalę. Do głównych zadań morskiej grupy ekspedycyjnej należą akcje ewakuacyjne i pomoc humanitarna.

Jednostka ta została rozmieszczona w regionie w lipcu w odpowiedzi na wzmożoną irańską agresję w Zatoce Omańskiej i otaczających ją wodach.

USS Bataan w gotowościUS Navy

USA rozmieszczają swoje siły w pobliżu Izraela

Zdaniem CNN rozkazy dla tej jednostki nie zostały jeszcze wydane, jednak urzędnicy w departamencie obrony wielokrotnie powtarzali w ostatnich dniach, że Pentagon będzie w stanie szybko wysłać w regionie dodatkowe siły i zasoby, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Na początku tego tygodnia Stany Zjednoczone rozmieściły grupę uderzeniową lotniskowca USS Gerald Ford we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Navy