TVN24 | Świat

Po raz ostatni jako kanclerz? Biden przyjmie Merkel w Białym Domu

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

15 lipca prezydent USA Joe Biden będzie gościł kanclerz Niemiec Angelę Merkel – poinformowała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Szefowa niemieckiego rządu będzie pierwszą europejską liderką przyjętą przez nowego prezydenta USA.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki potwierdziła datę wizyty kanclerz Niemiec, którą po raz pierwszy ogłoszono na początku czerwca. Wtedy Angela Merkel i Joe Biden rozmawiali bezpośrednio w czasie szczytu G7.

Merkel będzie pierwszą szefową europejskiego państwa goszczoną przez Joe Bidena. Będzie to też prawdopodobnie jej ostatnia wizyta w USA jako kanclerz Niemiec. We wrześniu odbędą się wybory do Bundestagu i szefowa rządu w Berlinie tym razem już w nich nie wystartuje.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Jednym z tematów gazociąg Nord Stream 2

Jednym z głównych spodziewanych tematów rozmów jest gazociąg Nord Stream 2. Rozmowy między Berlinem i Waszyngtonem w sprawie porozumienia dotyczącego projektu trwają od tygodni, lecz nie jest jasne, czy porozumienie zostanie ogłoszone podczas wizyty.

Jen Psaki stwierdziła w piątek, że Biden nadal uważa gazociąg za "zły deal". Rozmowy dotyczą sposobu, w jaki Niemcy mogłyby zrekompensować negatywne skutki niemiecko-rosyjskiego projektu dla Europy.

Autor:asty

Źródło: PAP