300 milionów dolarów. Fundusz Trójmorza z amerykańskim wsparciem

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Prezydent Andrzej Duda w Tallinie na szczycie Inicjatywy Trójmorza
Prezydent Andrzej Duda w Tallinie na szczycie Inicjatywy TrójmorzaTVN24
wideo 2/2
TVN24Prezydent Andrzej Duda w Tallinie na szczycie Inicjatywy Trójmorza

Amerykańska agencja rządowa zatwierdziła 300 milionów dolarów wsparcia dla Funduszu Trójmorza. Środki mają "pomóc krajom Europy Środkowej i Wschodniej wzmocnić ich bezpieczeństwo energetyczne".

"Dziś zarząd DFC zatwierdził 2,1 mld USD na inwestycje rozwijające i wspierające projekty, które wzmocnią energetyczne bezpieczeństwo w Europie Wschodniej, bezpieczne sieci komunikacyjne w Afryce oraz światową walkę z COVID-19" - napisał w czwartek na Twitterze szef DFC (International Development Finance Corporation) Adam Boehler.

Z tej kwoty 300 milionów dolarów przekazanych zostanie na Fundusz Trójmorza - czytamy w oświadczeniu na stronie tej amerykańskiej agencji rządowej. Środki mają "pomóc krajom Europy Środkowej i Wschodniej wzmocnić ich bezpieczeństwo energetyczne" - dodano.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Według Adama Boehlera wsparcie finansowe rządu USA "będzie kluczowe dla ułatwienia inwestycji sektora prywatnego". Ma się to okazać szczególnie istotne "przy reagowaniu na gospodarcze i zdrowotne skutki pandemii".

Środki na Fundusz Trójmorza mają "przyspieszyć inwestycje w sektorach takich jak energia, transport i infrastruktura cyfrowa w Europie Wschodniej"

Pierwsza transza wsparcia

O zamiarze przekazania przez Stany Zjednoczone do 1 mld dolarów na inwestycje energetyczne w ramach Inicjatywy Trójmorza poinformował sekretarz stanu USA Mike Pompeo w lutym tego roku podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Władze USA wyjaśniły później, że 300 milionów dolarów na Fundusz Trójmorza będzie stanowić pierwszą transzę wsparcia. Następnie, do każdych trzech dolarów zainwestowanych przez kraje Trójmorza Stany Zjednoczone dorzucą jednego dolara aż do maksymalnej kwoty 1 miliarda.

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 roku z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie członkami grupy jest 12 państw członkowskich UE położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. W skład Inicjatywy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. W forum, na zasadzie partnerstwa, brały udział w ostatnim czasie także Niemcy, Komisja Europejska oraz USA.

Promowanie dialogu i współpracy

Celem inicjatywy jest promowanie dialogu oraz współpracy gospodarczej na rzecz rozwoju infrastruktury w regionie w sferze produkcji energii, transportu oraz usług cyfrowych. W październiku w stolicy Estonii odbył się szczyt Trójmorza z udziałem siedmiu prezydentów państw regionu, którzy uczestniczyli w spotkaniu wirtualnie i trzech, którzy byli na miejscu, w Tallinie.

Fundusz Trójmorza, zainicjowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank, stanowi ekonomiczny instrument Inicjatywy Trójmorza. Przedstawiciele Funduszu deklarują chęć zebrania około 3-5 mld euro. Inwestycje z tych środków w infrastrukturę mają zniwelować różnice w rozwoju między krajami regionu a zachodnią częścią Starego Kontynentu oraz rozwinąć połączenia na osiach Północ-Południe.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości