"Reżim białoruski nadal stosuje represje. Na celowniku jest polska społeczność. Pracujemy nad pakietem sankcji"

TVN24 | Świat

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP
Borrell o pracach nad pakietem sankcji wobec Białorusi: Reżim nadal stosuje represje. Na celowniku jest polska społecznośćEBS
wideo 2/6
EBSBorrell o pracach nad pakietem sankcji wobec Białorusi: Reżim nadal stosuje represje. Na celowniku jest polska społeczność

Przygotowujemy nowy pakiet sankcji przeciwko Białorusi – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych Josep Borrell. Jak mówił, reżim nadal stosuje represje, a "teraz na celowniku jest społeczność polska".

"Reżim białoruski nadal stosuje represje i zastrasza własnych obywateli. Teraz na celowniku jest polska społeczność. Pracujemy nad kolejnym pakietem sankcji. Mam nadzieję, że zostaną one wprowadzone w ciągu nadchodzących tygodni" – oznajmił Borrell.

Zarzuty dla działaczy Związku Polaków na Białorusi

Na początku marca została zatrzymana prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. Najpierw skazano ją na areszt za organizację "nielegalnej imprezy", za jaką władze uznały tradycyjny Jarmark Kaziuki. Potem została objęta postępowaniem karnym w związku z rzekomym "podżeganiem do nienawiści na tle narodowościowym" oraz "rehabilitacji nazizmu" i osadzona w areszcie w Mińsku.

Borys i jeszcze trójce działaczy ZPB: Andrzejowi Poczobutowi, Irenie Biernackiej i Marii Tiszkowskiej grozi od pięciu do 12 lat więzienia. Wszyscy przebywają w areszcie. Usłyszeli już zarzuty.

Władze zarzucają działaczom ZPB oraz aktywistce polskiej z Brześcia Annie Paniszewej (także w areszcie z takimi samymi zarzutami), że w czasie organizowanych imprez "wychwalali zbrodniarzy wojennych, w tym Romualda Rajsa Burego". Aktywiści odrzucają te oskarżenia jako bezpodstawne. Wszyscy zostali uznani przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźniów politycznych.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 roku władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.

Polacy na BiałorusiPAP

Autor:js/kab

Źródło: PAP