TVN24 | Świat

Relacje "dalekie od satysfakcjonujących". Borrell podsumował wizytę w Moskwie

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP

Szef unijnej dyplomacji podsumował zakończoną w sobotę trzydniową wizytę w Moskwie. W oświadczeniu ocenił, że "dalekie od satysfakcjonujących" stosunki z Rosją wymagają, by kanały dyplomatyczne pozostały otwarte. Hiszpan poinformował również o tematach, które poruszał w rozmowie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

W komunikacie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, wydanym po zakończeniu wizyty w Moskwie, Josep Borrell ocenił, że dialog z Rosją powinien być kontynuowany "nie tylko by deeskalować kryzysy i incydenty, ale by prowadzić bezpośrednie wymiany zdań, przekazywać stanowcze i szczere wiadomości, tym bardziej kiedy relacje są dalekie od satysfakcjonujących".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Szef unijnej dyplomacji zapowiedział, że zda relację z wyników wizyty podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej 22 lutego.

"Unijni dyplomaci utrzymywali kontakt z prawnikami Nawalnego"

W oświadczeniu Borrell zaznaczył, że przekazał szefowi MSZ Rosji Siergiejowi Ławrowowi "głębokie zaniepokojenie Unii Europejskiej w sprawie pogarszającej się sytuacji z przestrzeganiem praw człowieka w Rosji i celowych prób uciszenia głosów krytycznych, NGO i społeczeństwa obywatelskiego". Hiszpan miał też oznajmić, że unijni ministrowie spraw zagranicznych odbędą dyskusję na temat dalszych działań w reakcji na uwięzienie przez rosyjskie władze opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Choć wbrew początkowym zapowiedziom Borrell nie spotkał się z Nawalnym, szef dyplomacji UE podkreślił, że w trakcie wizyty "unijni dyplomaci utrzymywali kontakt z prawnikami Nawalnego". Przed powrotem do Brukseli Borrell oddał cześć zamordowanemu w Moskwie w 2015 roku opozycjoniście, a wcześniej wicepremierowi Borysowi Niemcowowi.

Szef unijnej dyplomacji dodał również, że potępił wydalenie z Rosji trojga dyplomatów z Polski, Szwecji i Niemiec, i podkreślił solidarność z tymi krajami.

W Moskwie o Ukrainie i Białorusi

Podczas rozmów z Ławrowem Borrell poruszyć miał też między innymi kwestie rosyjskich działań na Ukrainie i "konieczności uszanowania demokratycznego wyboru narodu białoruskiego". Jednocześnie dyskutował na temat możliwej współpracy w "kluczowych obszarach" takich jak innowacje i badania, zmiany klimatyczne i zdrowie publiczne.

Wizyta zakończona "gorzej, niż przewidywali najwięksi pesymiści"

Wizyta Borrella w Moskwie spotkała się z ostrą krytyką komentatorów, którzy zwracali uwagę na słowa Ławrowa o Unii Europejskiej jako o mało solidnym partnerze oraz na decyzję o wydaleniu dyplomatów podczas wizyty Hiszpana. Jak powiedział jeden z europejskich dyplomatów, wizyta zakończyła się "gorzej, niż przewidywali najwięksi pesymiści", a przedstawiciel Wspólnoty został w Moskwie "upokorzony"

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości